Chytré hodinky Amazfit Verge zvládají 12 sportovních režimů

Amazfit Verge

Nejnovější přírůstek z rodiny nositelné elektroniky značky Xiaomi nabízí nejen kvalitní měření sportovních aktivit. Překvapí řadou dalších funkcí

Amazfit Verge vynikají 1,3palcovým AMOLED displejem, který na rozdíl od LCD technologie nabízí bezkonkurenční podání barev, věrnou černou i perfektní pozorovací úhly. U displeje hodinek s nadstandardním rozlišením 360 × 360 pixelů a možností nastavení ciferníku s elegantním ručičkovým vzhledem nebo sportovnější verzí s informacemi o aktuálním tepu, stavu baterie a počtem ušlých kroků se nemusíte obávat ani poškození nebo poškrábání. Displej totiž chrání tvrzené sklo typu Gorilla Glass 3.

Přehledný systém, dostačující výkon

 

Prostředí Amazfit OS je vyloženě intuitivní. Ať už hledáte nastavení jasu, předpověď počasí nebo záznam spánku, vše najdete během několika vteřin. Dotykový displej reaguje naprosto ukázkově a celkově je tak ovládání uživatelsky velmi přívětivé.

 

Klasickým otočením zápěstí aktivujeme zobrazovací režim displeje, kdy hodinky ještě nereagují na dotek. Hodinky je totiž nutné nejdříve odemknout dvojitým poklepáním na displej nebo tlačítkem na pravém boku hodinek. Tlačítko je však umístěno překvapivě nízko a poměrně špatně se mačká, zvláště přes vystupující zápěstní kůstku (při umístění na levé ruce).

 

S dvoujádrovým procesorem 1,2 GHz a 512 MB RAM mají hodinky totožný výkon, jako modely Stratos a Pace. Pro běžné používání to naprosto stačí a na zádrhel některé animace narazíte jen výjimečně. Uživatele mile překvapí i dlouhá výdrž baterie. Oficiální zdroje sice mluví o zhruba pěti dnech, ale při využívání jen některých funkcí hodinky zvládnou i několik dní navíc. Potěší i poměrně rychlé nabíjení skrze speciální nabíječku, které postačí zhruba 2 hodiny.

 

Kontroverzní konstrukce

 

Hodinky bohužel na první pohled nevypadají tak draze a prémiově, jako je tomu například u řady Stratos. Na vině je použitý materiál v podobě plastového těla a vyměnitelného silikonového pásku. Zatímco k formálnímu oblečení hodinky příliš nepasují, při běžném nošení i fyzických aktivitách oceníte sportovní vzhled, pohodlný řemínek a velmi nízkou hmotnost (46 gramů). S normou krytí IP68 hodinky nabízí vůbec nejvyšší možnou ochranu před prachem a druhý nejvyšší stupeň voděodolnosti. Vodotěsnosti jsme se však nedočkali a skákat do vody bychom tak s nimi neměli.

Sportem ke zdraví

 

Amazfit Verge snadno překoná kdejaké fitness náramky. Zvládá totiž 11 sportovních režimů – od fotbalu přes tenis a cyklistiku až po obyčejnou chůzi. Nechybí přitom ani podpora aktivit prováděných doma nebo ve fitness centru, ať už jde o rotoped, běhací pás či eliptický trenažér. Vzhledem k chybějící vodotěsnosti zde však nenajdeme plavání, takže pokud jste vodní typ, sáhněte raději po modelu ze zmíněné řady Stratos.

 

Nedílnou součástí každého záznamu aktivity je doba sportování, zdolaná vzdálenost, průměrná a maximální rychlost, stejně jako informace o srdečním rytmu. Zaznamenaný tep si lze přehledně prohlédnout na grafu a k dispozici je i zařazení konkrétního tepu do kategorií jako je zahřívání, spalování tuků či kardio trénink. Nemusíme tak zdlouhavě vypočítávat ideální rytmus pro naše účely – jednoduše se spolehneme na hodinky. U mnoha aktivit zároveň probíhá přesné sledování polohy s využitím GPS a GLONASS, takže ve finále máme k dispozici mapu i s trasou. Zmiňme ještě možnost kontinuálně monitorovat tep po celý den, což ale kvůli výdrži baterie znamená automatické měření v pravidelných intervalech.

 

Bez pořádného spánku by to nešlo. Proto Amazfit Verge analyzuje, kolik hodin spíme a v jakém poměru je náš lehký a hluboký spánek. Nakonec nechybí ani budík s nastavitelnou sílou vibrací, takže ráno zbytečně nevzbudíme nikoho jiného. Pokud máte sedavé zaměstnání, oceníte i upozornění na nutnost protažení kvůli stereotypnímu držení těla.

 

Chytřejší, než se zdá

 

Amazfit Verge mnohé překvapí řadou užitečných funkcí. Někdo vám telefonuje? Díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru můžete hovor rovnou vyřídit nebo ho jednoduše odmítnout. A naopak lze skrze hodinkami někoho přímo vytočit. Při testování telefonování skrze Bluetooth spojení skvěle fungovalo i v případě, že telefon ležel až na druhé straně bytu. V hovoru ale počítejte se zpožděním zvuku o necelou vteřinu. Musím uznat, že mít po ruce každou zprávu, oznámení i telefonní hovor, aniž bych musel hledat telefon, je opravdu návykové.

 

Další parádní vychytávkou je možnost nahrát do hodinek hudbu. Z původní vnitřní paměti 4 GB nám na hudbu sice zůstanou (jen) 2 GB, avšak i to stačí na několik set písniček. Kdykoliv si tak můžeme zaběhat pouze s Bluetooth sluchátky a hodinkami na ruce. Hodinky získají všechny data o sportu a postarají se i o přenos oblíbené hudby, která nás vybudí k ještě větším výkonům.

 

Samozřejmostí jsou notifikace různých aplikací a SMS zpráv, včetně správného zobrazení české diakritiky. Úplného zahlcení se ale bát nemusíte. Každý si totiž může nastavit, které notifikace dostávat chce a které nikoliv.

 

Suma sumárum

 

Amazit Verge je v každém ohledu zajímavou alternativou řady Stratos. Použité materiály a chybějící voděodolnost sice člověka příliš nepřesvědčí, za to však obdržíme ten vůbec nejlepší displej ze všech Xiaomi hodinek. Ocenit je třeba i mnoho užitečných funkcí, od volání a notifikací přes monitoring sportu až po úctyhodnou výdrž baterie. Amazfit Verge s atraktivní cenou 3999 Kč najdete v našem e-shopu hned ve třech barevných variantách – tmavě šedé, modré a bílé.