Chytré hodinky jako součást zdravého životního stylu

běhání s chytrými hodinkami

Chytré hodinky a náramky jsou ideálním společníkem pro zdravý životní styl, jakožto nedílnou součást moderního způsobu života.

Doba, kdy měl chytré hodinky pouze James Bond, je dávno pryč. V současnosti se nositelná elektronika rozšiřuje raketovým tempem a stále více lidí si klade otázku, zda by nějaké to chytré nemělo zdobit i jejich zápěstí. Právě v tomto segmentu značka Xiaomi rychle roste a nabízí jak celou řadu chytrých hodinek, tak velmi oblíbené fitness náramky. Tentokrát se podíváme na to, jak nositelná elektronika přispívá ke zdravému životnímu stylu.

 

Mimořádně důležitou součástí zdravého životního stylu jsou pohybové aktivity a kvalitní spánek. Právě s touto dvojicí nám přitom nositelná elektronika dokáže vydatně pomoci. Stále populárnější zařízení na zápěstí za nás sice neuběhne kilometry ani nezvedne těžké činky, ale sehraje roli malého osobního trenéra, který nás ohlídá v každé situaci.

Monitorování pohybu

Ať už sportujete rekreačně nebo trháte světové rekordy, přehled o vlastních aktivitách vás jistě nadchne. Získejte informace, naplánujete ideální tréninkový plán a překonejte své hranice. Nebo jen prozkoumejte svůj výkon a reálnou fyzickou kondici. Co s ní uděláte, bude záležet už jen na vašem rozhodnutí.

 

Chytré hodinky a náramky zvládají monitorovat řadu různých aktivit, od chůze přes různé sporty až po spánek. Žádné zařízení však nedokáže zaznamenávat všechny existující sporty. Pokud tedy preferujete konkrétní sport, před koupí byste si měli ověřit, zda ho vámi preferované zařízení zvládá měřit. Při plavání si pak speciálně ohlídejte potřebnou voděodolnost, kterou nabízí je některé výrobky.

 

Už desetiletí se traduje, že by člověk měl ujít alespoň 10.000 kroků denně. Počítání každého kroku je však nadlidským úkolem a tak není divu, že funkce krokoměru je žádanou součástí všech Xiaomi hodinek a náramků. Díky tomu vždy víte, zda jste svou doporučenou denní dávku splnili nebo zda vaše zdraví ještě vyžaduje nějakou tu aktivitu navíc.

 

Při běhu, turistice i chůzi oceníte technologii GPS či GLONASS. Ta zvládne zaznamenat přesnou trasu, uběhnutou vzdálenost a řadu dalších zajímavých parametrů. Objektivní data jsou často lepším vodítkem, než subjektivními pocity a dojmy.

Snímač tepové frekvence

Další nadmíru užitečnou funkcí je měření srdečního tepu. Ta obvykle funguje na principu optického měření, kdy zelené světlo prosvítá kůží, což zaručuje překvapivě přesná data během několika málo vteřin. Zatímco některá zařízení měří tep pouze při manuálním spuštění, jiná ho hlídají kontinuálně. Nonstop měření ale rychle vybíjí baterii, proto kontinuální ve skutečnosti znamená měření v určitých intervalech. Nejčastěji u zařízení najdeme možnost měření tepu při ručním spuštění funkce, což šetří baterii a při spuštění měření nás zdrží jen krátkou chvíli.

 

Možná nejdůležitějším důvodem pro měření tepové frekvence při sportu je nalezení ideálního srdečního rytmu pro kardio trénink a spalování tuků. Pokud totiž jedeme naplno, tělo spotřebovává především cukry, zatímco tuky zůstávají víceméně nedotčeny. Bez měření tepu je ale optimální zátěž nezjistitelná, a právě proto snad každý dobrý trenér doporučuje tep pravidelně kontrolovat. Pro nalezení optimální srdeční aktivity je nejdříve nutné vypočítat tzv. maximální srdeční frekvenci pomocí vzorce 220 – náš věk. U třicetiletého člověka tedy vypočítáme 220 – 30 = 190. Výsledek vynásobíme 0,7 a získáme optimální srdeční frekvenci, která je pro aerobní činnost ideální. U našeho příkladu je to tedy 190 × 0,7 = 133 tepů za minutu. Tuto hladinu bychom měli udržovat nejdříve zhruba 30 minut, po zlepšení kondice 45 až 60 minut a to několikrát týdně.

Kvalita a délka spánku

Kvalitní spánek je minimálně stejně důležitý, jako zdravé stravování a dostatek pohybu. Chytrá elektronika dnes naštěstí umí délku a kvalitu spánku změřit, a to včetně hluboké a lehké fáze. Není přitom třeba být odporník na spánek. Naše zařízení nám samo dá tipy na to, jak zkvalitnit spánek, takže se budeme cítit odpočatější více než kdy jindy.

Další funkce

Chytrá zařízení na zápěstí mají i mnohem přímočařejší využití. V první řadě ukazují čas a to na ciferníku, jehož vzhled si mnohdy můžeme sami zvolit. Dáte přednost sportovnímu designu nebo elegantní jednoduchosti? Díky možnosti výměny ciferníku, případně i pásku, vaše hodinky vyniknou v každé situaci.

 

Některá zařízení, jako je například Amazfit Verge, dokonce umožňují přímo telefonovat. Máte-li zrovna telefon v jiné místnosti a někdo vám volá, můžete skrze hodinky hovor rovnou vyřídit. Nositelná elektronika často potěší také zobrazováním počasí, možností najít telefon pomocí spuštění vyzvánění, čtení různých upozornění (od SMS až po sociální sítě) či odemknutím jiných zařízení pouhým přiblížením. Velice praktický je také vibrující budík, který vás zaručeně probudí, zatímco vaši blízcí mohou dál nerušené spát.

 

Někdy narazíme na možnost přehrávat hudbu skrze bluetooth, takže si můžeme zaběhat jen s hodinkami a bluetooth sluchátky, zatímco v uších nám zní naše oblíbená hudba. Objevit lze také funkci zobrazující VO2max, tedy hodnotu maximálního objemu kyslíku. Ta zobrazuje využití kyslíku při přeměně živin v energii, což se hodí zejména při plánování tréninku a odpočinku. Vaše aktivita tak získá na efektivitě, takže s minimem úsilí na vás čekají maximální výsledky.

Pro nás i odborníky

Ačkoliv chytrá zařízení nedokáží nahradit zkušené odborníky, dokáží nasbírat důležitá data, která s nimi můžeme kdykoliv prodiskutovat. S kvalifikovaným trenérem probereme dosažené výsledky v určitém sportu i míru a rozložení pohybové aktivity, zatímco všímavého doktora zaujme spánek či kolísající tepová frekvence. V USA ostatně již některá zdravotnická zařízení data z chytrých zařízení běžně sbírají a sledují tak pacienty lépe než kdy dříve.

 

Lepší zdravotní stav, více energie a nakonec i větší pohoda. To jsou jen některé důsledky dostatku pohybu a plnohodnotného spánku, jakožto důležitých součástí zdravého životní stylu. S chytrými hodinkami či náramky své aktivity dostanete pod kontrolu a to jednou provždy. Naše nabídka nositelných zařízení na vás již čeká v e-shopu, kde je nejnovějším přírůstkem Amazfit Verge s oslňujícím AMOLED dotykovým displejem, možností telefonovat, hudbou, 11 sportovními aktivitami, technologií GPS + GLONASS a 5denní výdrží. Otázkou tedy zůstává – jste připraveni vstoupit do světa nositelné elektroniky?