Co dnes od telefonu vlastně chceme?

mobilní telefony

Nároky na smartphony se mění, chceme skvělý fotoaparát a výdrž baterie. To, co od mobilů očekáváme, je každý rok odlišné. Zatímco jeden rok je pro nás jeden parametr důležitější než ostatní, další rok se může výrazně zlepšit nebo přizpůsobit našim potřebám, ale třeba najdeme ústupky zase jinde. Společně s tím se však posouvá i technologie jako taková vpřed a věci, které dnes považujeme za samozřejmost, se mohly ještě před pár lety zdát utopií. Stejně tak na smartphony, které budou běžné za pět let, bychom dnes nahlíželi jako na věc ze sci-fi filmu.

Mobilní telefony si v minulosti pošly mnoha body zlomu, které ovlivnily jejich další vývoj. První změnou byl přechod k mobilní koncepci jako takové, telefony se osamostatnily od drátu, stále však vážily několik kilogramů. Další výraznou změnou byly pak první modely, které se vám už skutečně vešly do kapsy. Následovaly drobnější milníky jako první barevná obrazovka, první operační systémy, první dotykový displej. V současnosti se nacházíme pravděpodobně těsně před koncem éry tradičního smartphonu jakožto „jednolité placky“ a vyčkáváme na příchod nových koncepcí v čele s ohebnými modely.

Co nám v současnosti přijde na novém smartphonu nejvíc podstatné? V první řadě chceme dobrou výdrž baterie na jedno nabití a hledáme modely, které mají co nejvyšší kapacitu akumulátoru. Xiaomi si na tento faktor dává velký pozor a nabízí spoustu smartphonů s bateriemi o kapacitě 4 000 mAh, což je dnes považováno za poměrně štědrou hodnotu.

Pomalu si zvykáme na trend rostoucích displejů, i když se stále najde segment uživatelů, který preferuje malé telefony. I v tomto ohledu umí ale Xiaomi zákazníkům vyhovět, třeba model Redmi 7A má na dnešní poměry spíše menší displej s úhlopříčkou 5,4 palce.

Výkon bereme už trochu jako samozřejmost, ovšem na hraní náročnějších her se samozřejmě hodí si pořídit i smartphone s odpovídajícím hardwarem. To u Xiaomi není ovšem žádný problém, ve střední třídě má totiž hned několik zástupců, kteří excelují v poměru ceny a výkonu (Redmi Note 7, Mi A2 a nebo třeba loňský Pocophone F1).

Poslední věcí, která je obzvláště v poslední době brána jako klíčová, jsou kvalitní fotoaparáty, U telefonů s cenou okolo 5 tisíc korun už očekáváme alespoň dva snímače na zádech a odpovídající kvalitu, včetně co nejlepších výsledků i při focení v noci. V takovém případě jsou vhodné zejména modely s dobrými nočními režimy (Xiaomi Mi 9) nebo telefony se 48 MPix snímači, které umí spojovat sousední body snímače do větších a podle potřeby tak výrazně zlepšovat světelnou citlivost (např. Redmi Note 7).

V dohledné době se pravděpodobně dočkáme ještě lepších fotoaparátů a modelů s technologicky vyspělejšími displeji, nárůst výkonu hardwaru je celkem očekávatelný. A mimochodem, viděli jste už koncept ohebného telefonu od Xiaomi? https://www.youtube.com/watch?v=K-q8NGcGvmY