Elektrický zubní kartáček od Xiaomi: chytré funkce tam, kde je nečekáte

kartáček xiaomi

Pomalu si zvykáme, že kolem nás začíná být všechno chytré. Jednou z položek chytré domácnosti je i elektrický zubní kartáček, který můžete propojit s telefonem. A co tím získáte?

Pro mnohé konzervativní uživatele je pojem „elektrický zubní kartáček“ voda, kam nechtějí nikdy vstoupit. Co ale čekat od toho, že se elektrický kartáček stane „chytrým“? Co tím získáte, a jak probíhá čištění elektrickým sonickým kartáčkem Mi Sonic Electric Toothbrush? Čtrnáct dní si čistím zuby kartáčkem, který dokáže čistit a bzučet zároveň ve třech různých úrovních intenzity, a s telefonem komunikuje přes Bluetooth. Jaké jsou moje dojmy, a vyměnil bych jej zpět za obyčejný kartáček?

Bezdrátové nabíjení a jedna hlavice v balení

Mi Sonic Electric Toothbrush je elektrický kartáček od Xiaomi, který však oproti jiným kartáčkům netočí štětinami (modely tzv. rotačně-oscilační). Samotná hlava kartáčku je pevná, zařízení sází na vysokofrekvenční vibrace (až 31 000 vibrací za minutu), které uvedou do pohybu čistící štětiny. Cílem je zefektivnit čištění zubů, určitou lenost při čištění jsem zpozoroval před několika měsíci i na sobě. Pokud jsem si čištění zubů naplánoval až těsně před spaním, nevěnoval jsem mu velkou pozornost. Mám stejné zlozvyky, jako mnoho vás, čtenářů. Pokud při čištění dělám něco jiného, tak si podvědomě myslím, že stačí jen mít v puse kartáček. A když není na čištění čas, zrychlím čištění a přitlačím na kartáček trochu více. Mé čištění tak často trvá jen necelou minutu. A toto vše má od ideálu hodně daleko. Přesto jsem byl před testováním elektrického kartáčku dost skeptický…

Kartáček od Xiaomi v základním balení nabídne bezdrátovou nabíječku a jednu čisticí hlavici

Samotné základní balení je účelné. V krabici najdete vše, co potřebujete. Tj. základní válcové tělo se 700 mAh baterií, které dobíjíte přibalenou bezdrátovou nabíječkou. Do ní stačit kartáček postavit třeba přes noc, a počkat, až se dobije doplna. Tělo má odolnost IPx7, takže mu nevadí postříkání vodou ani pastou při čištění, stejně je na tom i jedno vystouplé akční tlačítko. Další součástí základního balení jsou celkem tři barevné proužky, které, nasazené na spodní část, slouží jako barevná identifikace uživatele. Škoda jen, že v balení najdete jen jeden kartáček. Je zataven v blistru, takže po rozbalení jej jen opláchnete a můžete začít čistit.

Před prvním čištěním nezapomeňte na synchronizaci!

Jednou z hlavních výhod kartáčku je to, že je „chytrý“, takže jej můžete spravovat ve vašem smartphonu. Stačí si stáhnout aplikaci Mi Home (pro iOS ji najdete zde) a kartáček jednoduše spárovat s mobilní aplikací. Stačí jen delší dobu podržet akční tlačítko, až se rozbliká ikona Bluetooth, následně v telefonu kliknete na ikonu kartáčku. Spojení proběhne za pár desítek vteřin. Pokud se už teď sápete po kartáčku, ještě vydržte. Klasickou začátečnickou chybou (ano, také jsem ji udělal), je okamžité spuštění čištění. Kartáček vám sice eviduje spoustu zajímavých věcí, ale z výroby má nastaveno univerzální staré datum. A pokud synchronizaci neprovedete, budou zaznamenané údaje s čištěním vyhodnoceny jako nesmysl a přeskočeny. Stačí na základní obrazovce potáhnout prstem dolů, počkat na potvrzení, a máte po problémech.

nastavení telefonu
Správcovská aplikace Mi Home a podpůrná aplikace

Při prvním čištění mě zarazila hláška o tom, že data jsou chybová a že pro zisk dalších dat se mám věnovat dalšímu čištění. Po ranním neúspěchu následovalo večerní čištění, kde se mi vedlo úplně stejně. Ještě jednou jsem provedl synchronizaci a bylo hotovo. Od dalšího dne jsem již měl aktivní hlídání statistik z čištění. Obsluha kartáčku je přitom velmi jednoduchá. Po stisknutí tlačítka vám kartáček ve čtyřech až pěti půlminutových pulzech vibruje, pauza ve vibracích vás upozorní, že byste mohli změnit místo čištění. Vy jen musíte docílit toho, aby byl nakloněn v úhlu 45° a obsloužil celou dutinu ústní. Po dvou až dvouapůl minutovém intervalu se kartáček sám vypne, a vy si můžete vypláchnout, omýt štětiny a schovat jej. Při přepravě na základní díl nasaďte plastový díl a na kartáček zase poloprůhlednou plastovou krytku.

První dojem? Hrozně to lechtá :-)

S elektrickými kartáčky jsem nikdy v životě zkušenost neměl, čímž byly ovlivněny i mé první dojmy. První čištění nedopadlo dobře, kartáček mě na zubech dost lechtal. A to jsem jej spouštěl na přednastavenou úroveň začátečníka, která ze začátku vibruje pomaleji, abyste si na sonické čištění rychle zvykli. Intenzitu vibrací v tomto režimu (označený srdíčkem) si můžete dále upravit. Pak už je na výběr jen normální úroveň a rychlá pro pokročilé uživatele, ke které se postupem času dostanete. Úrovně přepínáte postupným stiskem tlačítka, v závislosti na čemž se rozsvěcuje patřičná dioda, čtvrtým stisknutím kartáček ručně vypnete. Moje rada nad zlato tedy zní – pokud to při prvním čištění vzdáte, zdravě se naštvěte a zkuste to ještě tentýž den znovu. Je to vše jen otázka zvyku.

nastavení telefonu
Vybíráme z nápovědy ke kartáčku

Jako začátečník jsem si vystačil s přednastavenými hodnotami. Stačí jen pár dní a už budete hloubat nad tím, co a kde můžete kartáčku nastavit. Stačí ho jen přiblížit k telefonu, spustit synchronizaci, a kartáček se sám zpřístupní k dalším nastavením. V prvé řadě doporučuji aktualizovat jeho firmware na finální verzi. Ušetříte si tím často i případné problémy s párováním, v mém případě update přinesl i zlepšení čištění v určitých stavech čistícího programu. A to už za to stojí. Počítejte s tím, že vyhledání nového firmwaru trvá dost dlouho (ne vždy se to podaří hned napoprvé), a že se do kartáčku v případě dostupného updatu nahrává firmware delší dobu.

Kapacitu baterie kontrolujte v aplikaci

Mobilní aplikace vám dále prozradí zbývající kapacitu baterie kartáčku v procentech, stejně slouží i LED dioda na kartáčku, která podle měnící se barvy prozrazuje svou intenzitu. Škoda, že široký interval 20 – 60 % má stejný odstín, orientujte se raději podle apky v mobilu. V ní si dále upravíte dobu čištění, kterou můžete ze základních 2 minut prodloužit o třicet vteřin. Kartáček má základní čistící mód a poté režim s větší frekvencí vibrací. Třetí, označený jako oblíbený, si můžete právě v mobilní aplikaci nakonfigurovat.

nastavení telefonu
Takto vypadá výstup v čištění - v číslech a grafech. Kartáček po tříměsíčním používání si sám řekne o výměnu

Ochrana proti postříkání pastou funguje tak, že kartáček se spustí až po deseti vteřinách od jeho aktivace. Nakonfigurovat si můžete jeden ze čtyř čistících režimů (Beginner, Gentle, Standard a Enhanced) a také tři nadstandardní čistící programy pro bělejší zuby (30s), masáž dásní (30s) nebo desetivteřinové čištění jazyka. Se všemi programy se tak v součtu nikdy nedostanete přes 3 minuty. A je to rozhodně dobře, protože kartáček má větší efektivitu než při ručním čištění, navíc, pokud byste si s ním zuby nečistili správně, nebo na ně příliš tlačili, mohly by začít krvácet dásně. Pokud se to stane dejte kartáčku pár dní pauzu, přepněte na začátečnický režim a tolik na něj netlačte.

Čtyři diody, zamykací tlačítko a detail přibalené kartáčkové hlavice

To tvrdí i stomatoložka Valerie Jirsová, která kartáček měsíc používá, a my se ji zeptali na první dojmy: „Kartáček Xiaomi využívá sónickou energii (jeho vlákna se pohybují a odstaňují zubní plak, který je zodpovědný za vznik zánětu dásní a následně parodontózy). Původně byly sónické kartáčky vyvinuty pro handicapované. Klientovi tím usnadňuje a urychluje práci s čištěním chrupu. Ne každý člověk dobře ovládá techniku čištění manuálním kartáčkem i při opakované instruktáži. Při nadměrně vyvinutým tlakem rukou klienta (špatným použitím) by se mohly vyskytnout podrážděné dásně. Ze své zkušenosti bych zvolila trochu jinou hlavici kartáčku, ale jinak jsem spokojená.“

Ideální čištění tak, jak má být? Získejte 100 bodů

A teď ta zábavná část. Po každém čištění si můžete v telefonu přečíst, jak jste si při čištění vedli. A to na stupnici od 0 do 100 bodů. Kartáček hodnotí dodržení časového limitu, to, zda jste kartáčkem pokryli každý zub, a také to, zda jste se všem zubům věnovali rovným dílem. A právě v této poslední kategorii jsem měl největší výkyvy. V mobilní aplikaci se pak dozvíte, které zuby jste při čištění zanedbali, a kde musíte u příštího cvičení přidat. Telefon vám zuby rozdělí na šest zón, na každém patře osamostatní přední část a přidá dva kraje. Modře vám pak ukáže, ve kterých zónách byly při čištění rezervy. Vše si samozřejmě můžete zobrazit i v denních a týdenních grafech. V přehledu dne můžete vidět i rozdíly mezi ranním a večerním čištění.

Základní balení a detail bezdrátové nabíjecí podložky

Po šesti dnech čištění ráno a večer ukazuje zbývající baterie kartáčku 54 %. Pokud si vypnete veškeré bonusové programy a zůstanete u základního režimu, měli byste se s výdrží dostat zhruba na 14 dní. Pokud si zapnete větší frekvenci čištění, bude výdrž o pár dní kratší. Celkově je výdrž velmi dobrá, na dovolenou s sebou nabíječku vůbec nebudete muset brát. Nabíjení kartáčku probíhá v pozici na stojáka, a zabere pěkných pár hodin. Xiaomi pro kartáček nabízí čistící hlavice DuPont pouze s jednou úrovní tvrdosti, což může být pro některé uživatele problém. Jedinou alternativu máte v tom, že si lze pro kartáček dokoupit stejné zelené hlavice pro další členy rodiny, které pod jejich Xiaomi účtem ke kartáčku přiřadíte, nebo trochu menší modré.

Mi Electric Tootbrush se na českém trhu prodává za 1 199 Kč.

Plusy:

– výsledková motivace, dosaženou kvalitu čištění můžete sdílet
– nutí vás čistit zuby stanovenou dobu
– kvalitnější čištění zubů, pokud čištění běžným kartáčkem rychle odbýváte
– již po prvním čištění pocit jemnějších zubů

 

Minusy:

– při prvním čištění může na zubech lechtat
– před prvním čištěním je potřeba důkladná synchronizace
– v balení jen jedna hlavice
– Xiaomi bohužel nenabízí hlavice s různou úrovní tvrdosti