Hitem letošního léta byla naše elektrická koloběžka!

Mi Electric Scooter

Naše koloběžka v létě trhala prodejní rekordy. Je stále jedním z nejvíce žádaných produktů, který bývá díky velkému zájmu často nedostupný.

Elektrokoloběžka Mi Electric Scooter se pravidelně umisťuje mezi nejžádanějšími produkty, pod které je podepsána značka Xiaomi. A zvýšený zájem zákazníků si koloběžka udržela i v letošním roce. Mi Scooter se drží v poměru rozumné funkčnosti a dostupné ceny, která se nijak nepodepsala na kvalitě zpracování. Koloběžka má pevnou konstrukci, nevadí jí trochu vody a nečistot (IP54), zvykat si musíte jen na těžiště posunuté dopředu a také na hmotnost 12,5 kg, pod kterou se podepsala odlehčená hliníková konstrukce. Při ježdění venku to problém není, pokud však koloběžku budete přenášet z bytu do auta zaparkovaného dále, nebo z domu ke vzdálené cyklostezce, dost rychle se pronese. Alespoň, že se se skládáním nemusíte zdržovat. Pro složení stačí odjistit řídítka a páčku zvonku zaháknout na blatník. Stačí správný chvat a složeno máte za 3 vteřiny. Koloběžku noste pod paží, rameno proti ní začne velmi rychle protestovat…

mi electric scooter
Elektrokoloběžku Mi Electric Scooter můžete v ČR pořídit v černé i bílé barevné variantě

Nosnost koloběžky je 100 kg, se svými 71 kily jsem problém neměl, pokud se však budete pohybovat ve vyšším hmotnostním pásmu, zřejmě to bude mít výraznější vliv na dojezd na jedno nabití. A do kopce s vyšším stoupáním budete muset koloběžce pomoci svými odrazy. Xiaomi v ČR prodává koloběžku s papírovým dojezdem 30 km, ovšem ten je počítán zřejmě pouze na rovině, v reálu bývá na trasách se zvlněným profilem dojezd okolo 15 – 20 km, což je i tak slušná hodnota pro sobotní výlet „na dvou kolech“. Koloběžka má 250W elektromotor umístěný v předním kole a její rychlá akcelerace mě dost překvapila, elektromotoru však musíte do začátku několika odrazy trochu pomoci, protože se spouští až při rychlosti 5 km/h.

Bez aplikace by byla poloviční

Koloběžku spouštíte tlačítkem na řídítkách, jediným, které na ní najdete. Trojitým stiskem rozsvěcujete přední LED světlo. To brzdové na blatníku při brždění bliká červeně. Koloběžka je v noci i v šeru dostatečně osvětlena, nasměrování světel ale nijak neupravíte. Sama o sobě by koloběžka byla jen poloviční, i když vám samozřejmě bude fungovat i bez mobilu. Jinak ji spojíte přes Bluetooth se smartphony s Androidem a iOS, a to přes aplikaci Mi Home, která sdružuje všechna chytrá zařízení od Xiaomi. Po úspěšném spojení můžete v mobilní aplikaci nastavit několik detailů. Koncové světlo může svítit neustále, aby vás bylo dobře vidět, počítejte však s rychlejším vybíjením baterie. Částečně to můžete vykompenzovat jednou ze tří úrovní rekuperace, při jízdě z kopce tak budete „brzdit motorem“ a částečně dobíjet 7800 mAh baterii od LG rozdělenou na dva segmenty.

Správa koloběžky v aplikaci Mi Home
Správa koloběžky v aplikaci Mi Home. Hovořit na vás bude anglicky, několik položek nastavení ale velmi rychle pochopíte

Aktivovat si zde můžete i jakýsi tempomat. Stačí plyn držet na stejné úrovni po dobu minimálně pěti vteřin. Koloběžku si můžete dále zaheslovat, aby vám na ní neodjel nikdo nepovolaný, nebo na ni aktualizovat firmware. Dále se v apce dočtete odhadnutý dojezd, vaši aktuální rychlost, dosud ujetou kilometráž a projetou trasu. Koloběžce také můžete nastavit úsporný ECO režim, to když budete vědět, že se stávajícím nastavením se k zásuvce včas nedostanete. Pokud by náhodou spojení s koloběžkou přestalo fungovat, mohl by se vám hodit reset. Po zapnutí držte souběžně plyn a brzdu několik vteřin až do pípnutí, následně se vám koloběžka opět ukáže jako nespárovaná mezi dostupnými zařízeními.

Mi Electric Scooter Pro
Přenášení ve složeném stavu a jízda po rovince na elektřinu - bez odrážení
Mi Electric Scooter
Mi Electric Scooter

Maximální rychlost „kolobky“ je 25 km/h. Než se s ní naučíte manévrovat, bude se vám zdát rychlá, jistotu však získáte již během několika jízd, a rychlost se vám může zdát nedostatečná. Je však softwarově omezena, abyste s ní mohli běžně do terénu. Tedy rozhodně ne na frekventované cesty, spíše na městské chodníky, cyklostezky, uježděné hliněné pěšinky či na pomalejší přejezdy přes málo hrbolaté trávníky. Nasazená helma by měla být, v zájmu bezpečnosti, pro začátečníky i pokročilé nutností. Při jízdě je třeba skutečně dbát na typ terénu, protože koloběžka nemá výrazné odpružení, jízda po kostkách bude dost cítit. Nabíjecí doba Mi Scooteru se pohybuje mezi čtyřmi a půl a pěti hodinami. A pokud vám dojde baterie nebo si elektronickou část ručně vypnete, můžete si s koloběžkou zajezdit i postaru – prostým odrážením.

Mi Electric Scooter Pro
Kam s koloběžkou vyrazit? K rybníku, na nábřeží i do lehkého terénu. A zámek si raději vemte s sebou...
Mi Electric Scooter Pro
Mi Electric Scooter Pro

Zpětná vazba, kterou máme od uživatelů Mi Electric Scooter v České republice, je velmi pozitivní. A, i když koloběžka není úplně nejnovějším produktem, ve vyhledávačích se v žebříčcích popularity stále drží na předních místech. Koloběžku si můžete pořídit v bílé a v černé, která nám přijde praktičtější. Nejsou na ní tolik vidět nečistoty, a červenými doplňky s ní zcela jistě zaujmete okolí. Koloběžka se na českém trhu prodává za 10 990 Kč.