Hodinky Amazfit Pace – zlatá střední cesta

amazfit pace hodinky

Hodinky Amazfit jsou určeny pro ty, kteří rádi vyrážejí do terénu a zajímají je veškeré možné fitness statistiky. V portfoliu Xiaomi jsou, i s ohledem na cenu, zlatou střední cestou.

Hodinky Xiaomi Amazfit Pace (někdy také jako Huami Amazfit) jsou prvním modelem hodinek, který byl představen již v roce 2016. evropská varianta se však na trh dostala až v průběhu loňského roku. Hodinky v průběhu letošního roku doplnil levnější model Amazfit Bip a dražší model Amazfit 2 Stratos. Pace je s cenou a funkcemi někde zhruba uprostřed.

Transreflexní displej v akci

Po rozbalení černé krabičky s průhledným víkem na nás vykouknul model s kruhovým tělem, které je vyrobeno z keramiky. Vnější obvod těla je střibrný, vnitřní zase černý. O zobrazování se stará 1,34″ kruhový Transreflexní LCD displej s rozlišením 300 × 300 pixelů. Pokud si budete hodinky vybalovat v noci, budou vám barvy na displeji připadat vybledlé či zažloutlé, stačí však počkat do rána, a nebudete věřit vlastním očí. Transreflexní displej je totiž velmi dobře čitelný i na přímém ostrém slunci, s ubývajícím okolním světlem je však třeba panel podsvětlit, protože na něm nic nepřečtete. A právě k tomu slouží jediné tlačítko na straně hodinek.

Hodinky Xiaomi Amazfit Pace v červené barevné variantě, transreflexivní displej v detailu

Klávesa po stisknutí kompletně „oživí“ hodinky, což je patrné zejména na ciferníku hodin. Ten zobrazuje hodiny a minuty, po stisku tlačítka doplní i vteřiny a oživí prostředí, které na dotyky či na posuny do stran až do té doby nereaguje. Nejlépe popsat to můžeme jako režim jakési hibernace s aktivním režimem Always On. Ale ten se vztahuje k jiné zobrazovací technologii. Displej má spíše průměrné pozorovací úhly, ale pokud se na hodinky budete dívat jen vy (což se předpokládá), neměl by to být žádný velký problém. Jedna část displeje z kruhu přechází do roviny, protože je zde umístěno čidlo okolního osvětlení pro automatickou regulaci jasu.

Hodinky používají 22mm řemínky, na straně najdete jedno tlačítku, vespod zase měřidlo srdečního tepu

Tělo hodinek disponuje odolnostní normou IP67. Na potápění to sice není, pokud však hodinky při běhání náhodou zmoknou, nebo se vám zpotí na zápěstí, můžete být v klidu. Směrem k zápěstí se tělo hodinek svažuje, takže ani časté zapocení zápěstí není na pořadu dne. Na vnitřní straně těla hodinek je umístěn PPG snímač srdečního tepu, který je využit při ručním měření tepu či při záznamu tepové frekvence při spuštěném cvičení. Hodinky používají standardní 22mm řemínky. Při koupi si můžete vybrat mezi červenými a černo-červenými pásky.

Potřebujete dvě aplikace – Amazfit a Mi Fit

Amazfit Pace pohání dvoujádrový čipset o taktu 1,4 GHz a 512MB RAM, což pro fitness zaměření hodinek bohatě postačuje. Baterie má kapacitu 280 mAh, a pokud budete běhat pouze ve dne, kdy displej nepoužívá podsvětlení, můžete se dostat i na čtyři až pět dní na jedno nabití. Maximem běžných chytrých hodinek na trhu je zhruba polovina. Amazfit Pace tomu vděčí i integraci proprietárního systému Huami OS, který používá omezenou sadu instrukcí a je pro hodinky přímo optimalizován. Nevýhodou, oproti většině konkurenčních hodinek, je to, že to, co v hodinkách nenajdete, to si do nich jen tak nenainstalujete. Výjimku tvoří ciferníky, jimiž si můžete upravit vzhled základní obrazovky hodinek.

nastavení telefonu
Aplikace Amazfit Watch, evidence kroků a kontinuálního měření srdečního tepu

Pro spárování hodinek s telefonem potřebujete aplikaci Amazfit Watch, kterou si stáhnete z Google Play. Po prvním spuštění hodinek vám naběhne párovací obrazovka, která vcelku nečekaně zobrazuje QR kód. V mobilní aplikaci fotoaparátem namíříte na QR kód a spustí se režim párování. Pokud jste přihlášení do účtu Xiaomi, budou vyhledány i dříve uložené zálohy dat. Po potvrzení PIN kódu na hodinkách a telefonu dojde k finálnímu spárování přes Bluetooth. Bohužel, v oficiální aplikaci Amazfit i v hodinkách nefiguruje čeština ale pouze angličtina. Xiaomi se za to však neskrývá, a na e-shopech u hodinek najdete dodatek, že jsou pouze v angličtině. V rámci konektivity nechybí ani podpora Wi-Fi

Párování hodinek pomocí QR kódu a jejich skvělá čitelnost na přímém slunci

Okolo produktů značky Xiaomi se samozřejmě vytvořila velká komunita, českou a alternativní ROM do hodinek dostanete pouze odemknutím bootloaderu, a tedy ztrátou záruky. V případě, že vám hodinky nepůjdou spárovat, bude to zřejmě jejich starším firmwarem, a novým telefonem s Androidem Oreo. V tomto případě je třeba hodinky nejprve spárovat s jiným Androidem (nejvýše 7.0) a provést update, následně můžete hodinky přepojit ke smartphonu s Oreem.

nastavení telefonu
Evidence spánku, výstupy v grafech z průběhu cvičení, volba ciferníku

Po spárování máte v horní části aplikace zobrazený aktuální počet kroků, níže pak zbývající kapacitu baterie a přístup ke statistikám měření srdečního tepu. To může být, buď jednorázové, nebo kontinuální v průběhu spuštěného cvičení. V samostatné nabídce pak máte detaily o vašem spánku. Při spaní není třeba nic speciálního nastavovat. Stačí si hodinky nechat na zápěstí a jít do postele. V Amazfit Watch se můžete detailně podívat na vaše cvičení, kde se dozvíte uražené kolimetry, počet kroků, tempo, srdečení tep, rychlost a záznam vaší trasy. GPS v hodinkách je dost přesná, v průběhu pravidelných procházek se trasa vždy držela přesně na prošlých ulicích a cestách, pozice tak nikdy „neustřelila“. Pokud si jako cvičení nastavíte výšlap, dozvíte si i aktuální nadmořskou výšku. A pokud vás zajímají jen fitness funkce, můžete si stáhnout aplikaci Mi Fit, která je v češtině, a sledovat v ní vaše fyzické výkony.

Prostředí v kruhu, notifikace na zápěstí

Po „oživení“ hodinkového rozhraní máte všechny funkce k dispozici na obrazovkách po stranách. Přesné rozvržení můžete upravit v aplikaci Amazfit Watch. Posunutím doleva aktivujete vybrané cvičení se záznamem GPS pozice, posunem doprava zobrazujete poslední aktivity, předpověď počasí, denní přehled, obrazovku pro měření srdečního tepu, hudební přehrávač, budíky, kompas, stopky, časovač, data o spánku a tréninkové plány pro zlepšení fyzické kondice. Delším podržením prstu můžete rychle přepínat mezi dostupnými ciferníky.

nastavení telefonu
Pro správu pohybových aktivit vám stačí používat aplikaci Mi Fit

Při cvičení máte na obrazovce zobrazeny veškeré detaily o tempu, počtu kroků a uražené vzdálenosti. Co 1 km můžete čekat notifikaci s vibrací. Při běhání si můžete pustit hudbu na pozadí, stačí hodinky nejprve připojit k dokovací stanici a posléze k PC, odkud si do 2,16GB paměti můžete nahrát vaše hudební soubory. Následně je třeba k hodinkám připojit Bluetooth sluchátka a můžete vyrazit do terénu. V opačném případě hodinky poslouží alespoň jako dálkový ovladač při přehrávání hudby ze smartphonu.

Takto vypadají hodinky Amazfit Pace nasazené na zápěstí. Řemínek je dostatečně dlouhý i pro uživatele s tlustším zápěstím

Potažení doprava v podnabídkách hodinek slouží jako šipka zpět, potažením shora dolů si zobrazíte notifikační lištu, ve které můžete aktivovat tichý režim, upravit míru podsvětlení hodinek nebo přejít do nastavení. Zde si můžete nastavit intenzitu vibrací, automatické zapínání tichého režimu, automatickou synchronizaci, zápěstí ruky, na které hodinky nosíte, nebo automatické podsvětlení displeje. Na zápěstí jsou hodinky i prodlouženou rukou vašeho smartphonu, dovíte se v nich notifikace o příchozích hovorech s vibracemi, volitelně můžete do upozorňování zahrnout i notifikace dalších vybraných aplikací. V případě SMS zpráv se však notifikace na hodinkách neozývají, a kdyby ano, na zápěstí na ně, díky absenci klávesnice, stejně nijak neodpovíte. Hodinky Amazfit Pace se na českém trhu prodávají za 3 199 Kč, a to v černé a červené barevné variantě. Poměr výkon/cena je tedy opět nastaven dost atraktivně.

Plusy:

– Transreflexní displej dobře čitelný na slunci
– výdrž baterie 4 – 5 dní na jedno nabití
– rychlý přístup ke startu cvičení
– integrovaná GPS, zobrazení tras na hodinkách i v telefonu
– poslech hudby do bezdrátových sluchátek

Minusy:

– Prostředí hodinek i doplňková aplikace jsou pouze v angličtině
– krokoměr čeká na pohyby ruky při chůzi, při jízdě s kočárkem dává přesnější data GPS
– párování hodinek může trvat déle
– hodinky nedovybavíte o žádné aplikace navíc, přidat můžete pouze ciferník
– při cvičení není v hodinkách v náhledu trasy vidět mapový podklad

Další fotografie: