Infraport: proměňte svůj smartphone v univerzální dálkový ovladač

nastavení telefon

Smartphony Xiaomi mají jako jedny z mála stále Infraport. Jak telefon nastavit, aby dokázal ovládat i vaši televizi?

Infraport v dávných dobách sloužil zejména k datovým přenosům s počítačem, později jej však nahradily spolehlivější služby, jako Bluetooth nebo kabelové spojení přes USB 2.0. Dnes již infraport ze smartphonů prakticky vymizel, v případě většiny smartphonů Xiaomi však infraport i nadále zůstává. Váš telefon tak může posloužit jako dálkový ovladač domácí elektroniky, zejména televize nebo klimatizace. A stačit vám k tomu bude jediná aplikace, v případě problémů s kompatibilitou však máte i jiné možnosti.

Začínáme s dálkovým ovládáním

Pokud chcete začít s dálkovým ovládáním pomocí infraportu, budete potřebovat aplikaci Mi Remote Controller. Najdete ji ve vašem smartphonu, případně na Google Play. Po spuštění aplikace stisknete tlačítko Přidat nový ovladač. Následně se vám ukáží veškeré dostupné možnosti dálkového ovládání. Přidat si tak můžete Mi TV, televizi, klimatizaci, ventilátor, Smart Box, domácí stereo, DVD přehrávač, projektor nebo dokonce fotoaparát. Spoustu novějších zařízení sice můžete ovládat přes Wi-Fi (často má elektronika od různých výrobců i samostatnou ovládací aplikaci), infračervený dálkový ovladač je však u televizí běžnou záležitostí, takže si můžeme názorně ukázat právě přidání televize.

nastavení telefonu
Aplikace Mi Remote Controller z Google Play v nabídce nemá Set-top Box. Jak tento problém vyřešit?

Z nabídky je následně třeba zvolit značku vaší televize. Po vybrání vám telefon nabídne tlačítko pro zapnutí, které na televizi vyzkoušíte, a čeká na vaši zpětnou vazbu. Pokud se televize nezapne, navrhuje vám aplikace další „infra kanály“ jednotlivých kláves, a opět čeká, zda fungují nebo ne. Tím se vám postupně sestavuje profil ovladače. Pro každou značku může existovat i několik různých profilů, takže ty správné kanály vám nemusí naskočit hned napoprvé.

Moje televize v seznamu chybí. Co teď?

U mainstreamových televizí značek Samsung, LG, Sony, apod. zřejmě problém mít nebudete. Pokud však používáte televizi méně známé, lokální nebo privátní značky, brzy zjistíte, že váš výrobce v seznamu chybí. První možností je počkat, zda se tam váš výrobce po aktualizaci neobjeví. Jít tomu naproti můžete i přes Nastavení, kde zaškrtněte „Pro nové ovladače použijte online data“. Čekat však můžete dost dlouho, navíc přidání konkrétního výrobce se vůbec dočkat nemusíte. Doporučuji raději vyzkoušet profily jiných značek. U televizí Gogen a Sencor funguje profil Sharpu, podobnost se najde i mezi jinými výrobci. Je třeba zkoušet, výrobců je v nabídce dostatek, takže je vysoce pravděpodobné, že na kompatibilní nastavení brzy narazíte. A pokud se tak stane, určitě dejte vědět do komentářů k aplikaci na Google Play, jakou kombinaci se vám podařilo najít. Tato informace se ostatním může hodit.

Kam se poděl Set-top box?

I když v prezentační grafice najdete ikonku Set-top boxu, pokud si aplikaci rozjedete v Androidu, položka mezi zařízeními bude chybět. A nepomůže ani nastavení do jiných jazyků, třeba do English (India), Set-top box se sice zpřístupní, ale nenabídne jednotlivé značky modemů, pouze distributory digitálního televizního vysílání v Indii… Pomohli jsme si až instalací starší verze aplikace Mi Remote Controller 5.3.5 (bylo ji nutno stáhnout z APKmirroru a nainstalovat ji ručně v telefonu po odinstalaci stávající verze aplikace), ke které je třeba ještě stáhnout plugin Peel Mi Remote. Po spuštění se vám v nabídce objeví položka Set-top box, a pokud na ní kliknete, přesměruje vás aplikace do Peel Mi Remote. Zde si můžete nastavit připojení Set-top boxu, v mém případě jsem se rychle spojil s mediaboxem od O2, stačilo jen v databázi vyhledat položku „O2“ a vyzkoušet zapnutí Set-top boxu. Spojení fungovalo hned napoprvé.

nastavení telefonu
Starší verze Mi Remote Controlleru však Set-top box nabízí, a to přes plugin Peel Mi Remote. A takto vypadá souhrnný ovladač pro TV a Set-top box

Ve stejném rozhraní můžete přidat i televizi, případně to jde i v základní verzi aplikace Mi Remote Controller. Ovladače si můžete umístit do pojmenovaných „místností“, které se vám budou automaticky přepínat podle toho, na které Wi-Fi jste připojeni. V telefonu tak můžete mít samostatně ovladače z domácího obýváku, chaty či konferenční místnosti v práci. Ovladače ve stejné místnosti si můžete zobrazit zvlášť i dohromady, což dává smysl zvláště u Set-top boxů. Jedním kliknutím na multiovladači můžete zapnout Set-top box i televizi, programy přitom přepínáte na Set-top boxu. V nejnovější verzi aplikace si můžete ovladač přidat i na zamykací obrazovku, ve starší verzi vám aplikace tuto možnost sice nabídne také, ovladač se mi však na lockscreen přidat nepodařilo. Starší verze totiž ovladače vytvořené v jiném okně jaksi „nevidí“.

Nechci stahovat mimo Google Play. Jak mám postupovat?

APKmirror má dobrou pověst, co se týče bezpečnosti aplikací. Pokud však nechcete stahovat aplikace mimo Google Play z důvodu své bezpečnosti, plně to chápu. A proto vám nabídnu alternativu – aplikaci Peel Smart Remote, resp. její dvojče Peel Universal Smart TV Remote Control, které mají navíc větší databázi různých zařízení (TV, Set-top box, projektor, domácí kino, soundbar, DVD přehrávač, Blu-ray přehrávač, a další), a můžete ji také použít i tehdy, pokud vám v Mi Remote Controlleru bude chybět váš výrobce a nepomůžete si ani ostatními značkami. Jediným nedostatkem jsou všudypřítomné reklamy, pokud si však budete měsíčně platit 30 Kč, reklam se nadobro zbavíte. Ovladač v Peel Remote můžete také jednoduše zpřístupnit na zamykací obrazovce.

nastavení telefonu
Pokud nechcete instalovat starší verzi Mi Remote Controlleru, jsou alternativou aplikace od vývojáře Peel Technologies. Počítejte však s reklamami

Vybrané smartphony Xiaomi s infraportem:

– Mi A1
– Mi A2
– Mi A2 Lite
– Redmi S2
– Redmi 5A
– Mi Note 3
– Mi Max 2
– Mi Max 3
– Mi 6
– Redmi 4A
– Redmi 4X
– Redmi Note 4
– Redmi Note 4X
– Redmi Note 5
– Redmi Note 6 Pro
– Mi Mix 2
– a další…