Jak odstranit reklamy systémových aplikací z MIUI

Aplikace v telefonu

Objevily se vám v telefonu reklamní sdělení? Poradíme, jak je jednoduše vypnout.

V posledních měsících se čím dál častěji mluví o reklamách, které se v některých případech samovolně zobrazují u systémových aplikací MIUI. Narovinu si přiznejme, že opakovaně vyskakující reklamní sdělení a nevyžádaná oznámení dovedou nejednoho uživatele pěkně otrávit. Platí to o to více, že systémové aplikace nelze odinstalovat a člověku se taky ne vždy chce hledat patřičná náhrada v podobě jiné aplikace. I když se uživatel dostává zdánlivě do pasti, v praxi řešení zabere jen několik málo minut. Tento návod přitom využívá možností samotného systému. Reklamy lze sice vyřešit i nahráním jiné ROM verze, ale to je podstatně složitější metoda, které se v tomto článku nebudeme věnovat.

 

Na rozdíl od mnoha jiných značek, Xiaomi na samotném prodeji zařízení tolik neprofituje, což firmě samozřejmě umožňuje prodávat produkty mnohem levněji. Nelze se tedy příliš divit tomu, že se společnost snaží něco vydělat alespoň prostřednictvím reklam. I když na první pohled nejde o férové řešení, protože kupující na případné reklamy není předem upozorněn, Xiaomi přece jen nabízí možnost reklamy vypnout. Reklamy se navíc dle našich dosavadních zkušeností málokdy objevují u telefonů s nastavenou oblastí na Česko. Některým aplikacím s naším regionem tak v nastavení logicky chybí možnost reklamní sdělení vypnout. Dle neoficiálních dostupných informací by se reklamy neměly týkat ani čistého Androidu.

 

Řada uživatelů si nicméně nastavenou oblast mění, protože některé jiné regiony (např. Hong Kong), nabízí několik funkcí navíc. Jde například o možnost odemykat mobilní telefon obličejem, což v našem regionu bohužel zatím dostupné není. I když volba jiného regionu mnohdy znamená spuštění většího množství reklam, v nastavení aplikací se zároveň objevuje možnost reklamy povypínat. Změna regionu přitom nemá vliv na jazyk telefonu, který zůstává v českém jazyce.

 

Jak jste si už jistě všimli, text bude prokládán názornými obrázky, takže sledovat návod bude poměrně jednoduché. Vycházíme přitom z nejnovější verze MIUI 10.1.1.0 a pokud máte jinou verzi systému, může být postup mírně odlišný. Protože volba oblasti má vliv na to, zda se určité položky nastavení dané aplikace zobrazí, je část návodu určena pro ty s navolenou českou oblastí, zatímco druhá část je pro jiné oblasti.

Oblast: Česko

Prohlížeč

Začněme s defaultním prohlížečem MIUI. Otevřeme prohlížeč, klikneme na tři čárky v pravém dolním rohu, na rozbalovací nabídce zvolíme Nastavení a pokračujeme – Soukromí a bezpečnost a vypneme kolonku Doporučujeme.

Optimalizace

Aplikace Optimalizace nám pomáhá udržovat chytrý telefon ve vynikající kondici. Když nám ale v průběhu údržby vyskakují reklamy, není to zkrátka ono. Vypněme je tedy pomocí následujícího postupu. V aplikaci nejdříve zvolíme ozubené kolečko v pravém horním rohu a následně vypneme Dostávat doporučení.

Stažené

V aplikaci starající se o veškeré stažené soubory, zvolíme tři tečky v pravém horním menu, pokračujeme do Nastavení a vypneme Zobrazit doporučený obsah.

Mi Video

U videa je malá změna. Místo už dobře známé položky Doporučení, tentokrát zakážeme Push oznámení. V aplikaci Mi Video nejdříve otevřeme šestihran v levém horním rohu a rovnou vypneme Push oznámení.

Složka aplikací

Kromě zmíněných aplikací se také může stát, že si ve složce aplikací aktivujeme tzv. Podporované aplikace. Jde o návrhy na stažení různých aplikací, které se zobrazují při rozbalení dané složky. Jak je vypnout? Klikneme na název složky, po čemž se nám zobrazí možnost složku přejmenovat. Hned pod tímto polem je políčko Podporované aplikace, které jednoduše vypneme.

Oblast mimo Česko

Apps

Při změně na některé regiony, jako je třeba Indie, se vám do smartphonu automaticky nainstaluje aplikace zvaná Apps. I ta může nabízet různé reklamy, které odstraníme následovně. Spustíme aplikaci, vybereme Tools (symbol ozubeného kolečka) v pravém dolním rohu, a následně v Settings vypneme Available updates.

Správce souborů

Spravujme soubory s přehledem. V aplikaci vybereme symbol tří čárek v levém horním rohu a zvolíme nastavení. Pokračujeme na O aplikaci a opět vypneme Doporučené.

Hudba

Když si chceme poslechnout pořádnou hudbu, nemáme chuť číst reklamy. Jak taková reklama může vypadat, můžete zrovna vidět na levém snímku níže. Reklamu odstraníme takto. V aplikaci vybereme symbol tří čárek v levém horním rohu, v rozbalené roletce vybereme Nastavení, pak Rozšířená nastavení a vypneme Dostávat doporučení.

Experimentální řešení

V řadě návodů na internetu se doporučuje ještě jeden krok. Při našem testování to sice vliv nemělo, ale někteří uživatelé si řešení přece jen pochvalují. Lze to však považovat za poněkud experimentální možnost, protože se vypíná aplikace, o jejíž funkci nejsou oficiální informace. Tento krok tak učiňte na vlastní nebezpečí a to nejlépe v případě, kdy vám zbytek návodu neposloužil. Jděte do Nastavení – Další nastavení – Oprávnění a zrušení a vypněte aplikaci msa.

Závěrem

V tomto článku jsme si ukázali, jak se vypořádat s nechtěnými reklamními sděleními u systémových aplikací, případně jejich oznámeními. Bohužel tento postup nemusí fungovat u každého a třeba u aplikací Hudba a Mi Video jsou hlášeny některé případy přetrvávajících reklam. S největší pravděpodobností jde jen o dočasný problém, který se s některým dalším updatem vyřeší. Sama společnost Xiaomi totiž reklamy okomentovala tak, že je uživatel bude moci vypnout. Vyřešit to samozřejmě lze i instalací aplikace třetí strany.

 

Oznámení či reklamy se pochopitelně mohou objevit i u jiných aplikací, které jste si sami vybrali a stáhli. Z pochopitelných důvodů ale nemůžeme probírat všechny existující aplikace a mnoho aplikací z Obchod Play své reklamy samozřejmě neumožňuje vypnout, protože je to jejich jediný zdroj příjmu. Oznámení však lze u kterékoliv aplikace zakázat. Stačí otevřít Nastavení – Oznámení a stavový řádek – Oznámení aplikací a pak už jen rozkliknout konkrétní aplikaci a zrušit zatrhnuté políčko Zobrazit oznámení.