Jaro se blíží!

Xiaomi Mi electric Scooter

Jaro se blíží a proto je nejvyšší čas připravit elektrokoloběžku na další sezonu. Co všechno se vyplatí zkontrolovat?

Mírný průběh letošní zimy nám dává jistou naději, že již brzy nastane ta správná chvíle vyrazit do ulic na elektrokoloběžce. Pokud tedy patříte mezi majitele libovolného modelu z řady Mi Scooter, není od věci se zamyslet nad údržbou a přípravou na nadcházející sezonu.

Stejně jako motocykl či bicykl i elektrokoloběžka potřebuje čas od času seřídit a zkontrolovat nejdůležitější součástky. Nikdo z nás se totiž nechce dostat situace, v níž elektrokoloběžka vypoví službu vlivem zanedbané prohlídky po dlouhém zimním spánku.

Samotná údržba přitom není nic složitého a běžnému zkušenému uživateli nezabere více jak několik desítek minut. Začít doporučujeme u kontroly stavu pneumatik. Pokud už vzorek není co býval, a drážky se začínají pomalu ztrácet, je ideální čas zainvestovat do nového obutí. Zároveň se vyplatí překontrolovat také tlak v pneumatikách, čímž předejdete častým defektům. Správným nahuštěním si mimo jiné zajistíte, že koloběžka bude mít optimální jízdní vlastnosti. Příliš měkká kola se totiž snadněji prorazí a zároveň mohou negativně ovlivnit délku dojezdu na jedno nabití. Naopak přehuštěné pneumatiky se podepíšou na horším komfortu, který se projeví v podobě silnějších vibrací během přejížděných nerovností.

Orientační tabulka doporučených tlaků v pneumatikách
Hmotnost (Kg) Přední kolo (PSI) Zadní kolo (PSI)
50-70 35-40 40-50
70-90 45-45 45-55
90-110 45-50 50-60

V dalším kroku projděte důležité spoje a zkontrolujte dotažení všech šroubů. Použít k tomu můžete imbusový klíč, který jste našli v balení společně s koloběžkou. Během prohlídky se nezapomeňte zaměřit také na osvětlení, respektive správnou funkci zadního světla, které je velmi důležité během jízdy v noci a za zhoršených světelných podmínek. Na silnici je totiž důležité nejen vidět, ale především být viděn.

S bezpečností souvisí i funkčnost brzd. Zde doporučujeme důkladně prohlédnout brzdové destičky. Opotřebované destičky poznáte podle tloušťky třecího materiálu. Pokud třecí segment nemá dostatečnou výšku a destička je takříkajíc sjetá na plech, na nic nečekejte a proveďte jejich výměnu.

Nezapomeňte si ověřit také správnou funkčnost zvonku. Ačkoli se to může zdát jako naprostá banalita, během jízdy po městě a nejrůznějších stezkách je zvonek užitečným pomocníkem, kterým můžete upozornit chodce a další účastníky provozu.

Přestože elektrokoloběžky z řady Xiaomi Mi Scooter patří mezi nejspolehlivější stroje na trhu, měli byste přesto čas od času věnovat pozornost jejich technickému stavu. Díky pravidelným kontrolám předejdete nepříjemným poruchám a zároveň tím značně zvýšíte celkovou spolehlivost vaší elektrokoloběžky.