Mi 8 Lite – Mistr střední třídy?

Mi 8 Lite

Odlehčená verze vlajkové lodi v mimořádném designu a za příznivou cenu. Podívejte se, jak si vedl Mi 8 Lite v naší recenzi.

Smartphone Xiaomi Mi 8 Lite již na první pohled zaujme svým nezaměnitelným designem a famózním poměrem cena/výkon. Pod lákavou cenovkou totiž najdeme telefon, který nabízí vše potřebné a to v nadprůměrné kvalitě. Je tohle nejvýhodnější telefon střední třídy?

 

Pohled každého nejprve utkví na překrásné souhře barev na zadní straně. Ta dává sbohem konzervativnímu stylu a využívá živého moderního gradientu, který zvláště v modré barvě vynikne na každém stole. Přestože sám jsem zastánce konzervativnějších barev a minimalismu obecně, rychle jsem si zamiloval jak černé zbarvení Midnight Black, tak zejména modro-fialový přechod Aurora Blue. Dané barvy se přitom nemění v závislosti na okolním světle, ale zůstávají na svém místě. Varianta Aurora Blue tak pokaždé nabídne fialovou dole, která pomalu přechází v modrou na straně opačné.

Barvu dále podtrhuje zdařilé skleněné provedení, které ve výsledku vypadá opravdu prémiově a osobně se mi líbí dokonce více než u mého vlastního Mi 8. Pravděpodobně vás potká stejný osud jako mě a vaše okolí nebude věřit, že takto vypadající telefon stojí jen něco okolo 6-7 tisíc korun. Co je naopak velký problém, jsou otisky. Ty jsou vidět opravdu hodně a pokud telefon nechcete leštit několikrát denně, využijte raději kryt. Ten je naštěstí součástí balení, což ostatně není samozřejmostí, jelikož u cenově dostupného zařízení by se nějaké ty kompromisy přece jen daly očekávat. Barva krytu pak záleží na zvolené barvě telefonu. Konstrukce i tlačítka celkově působí velmi pevně a kvalitně, takže na nějaké vrzání, prohýbání či nadbytečnou vůli, můžete rovnou zapomenout. Ze spodní strany ještě najdeme čtečku otisku prstů, která mi pokaždé odemkla telefon do necelé vteřiny a ani jednou se nespletla.

Displej

Naše oči spočinou na 6,26“ displeji se solidním rozlišením 2280 x 1080, čili nadprůměrnou jemností 403 PPI a kontrastním poměrem 1500:1. Jde o nepatrně větší obrazovku, než jakou najdeme u Mi 8. I zde je ale obraz krásně jemný, barvy jsou živé, pozorovací úhly skvělé a vyjma spodní brady jsou poměrně tenké i rámečky. Výřez, jehož velikost je někdy kritizována u Mi 8, je zde o více jak polovinu menší a vadit by tak nemusel ani větším odpůrcům. Výřez lze skrze nastavení sice zcela skrýt, nicméně rohy nejsou dostatečně černé, takže je v některých situacích přece jen je vidět. Naopak užitečné je, že při skrytí výřezu se v rozích objevují dané ikony.

 

Někoho možná překvapí, že displej částečně vystupuje do popředí před tělo. S tím počítá i dodaný kryt, který tento rozdíl zcela zahladí. Navíc díky tomu nemusí tolik přečuhovat přes displej a přesto je k telefonu jako přibytý. Svítivost je oproti Mi 8 o něco málo menší, což může mírně znepříjemnit používání telefonu na přímém slunci. Zároveň má Lite verze také menší jas u nejmenší možnosti, což naopak ocení zejména noční živly. U telefonu nepřijdeme ani o notifikační diodu, která nás upozorní na jakoukoliv událost, takže nám nic neunikne a zároveň nemusíme aktivovat obrazovku.

Výkon

I když by se mohlo zdát, že Lite verze bude šetřit hlavně na výkonu, není tomu tak. Najdeme tu totiž osmijádrový procesor Qualcomm® Snapdragon™ 660 AIE s frekvencí až 2,2Ghz (Mi 8 má 2,8 Ghz), kterému asistuje již RAM paměť 4 nebo 6 GB (dle zvolené verze). I grafický procesor Adreno 512 se pyšní 2,2 Ghz a ve výsledku tahle dvojice předvádí překvapivě výkonnou kombinaci, se kterou si vystačí i náročnější uživatelé. Vnitřní paměť je 64 nebo 128 GB a lze ji na rozdíl od původního modelu rozšířit pomocí paměťové karty, takže své si užijí i ti nejnáročnější uživatelé.

 

Ponechme ale abstrakci stranou a podívejme se na praktické zkušenosti s testovanou 4 GB verzí, jejíž výkon nás velmi příjemně překvapil. Mi 8 Lite nám šlapal jako hodinky a naprosté plynulosti jsme se dočkali i po aktualizaci na MIUI 10. Žádné sekání jsem se neprojevilo ani v úsporném režimu při rozdělení obrazovky, kdy na jedné části jsem sledoval HD video na Youtube, zatímco na druhé polovině probíhala práce s prohlížečem a 10 záložkami. Propad nás nečeká ani u her. Ať už jsem hrál World of Tanks na nejvyšší detaily (včetně HD textur), nejnovější Real Racing nebo PlayerUnknown’s Battlegrounds, vše zpravidla šlapalo bez sebemenšího problému.

Fotoaparát

Pokud společnost na telefonu něco přímo vyzdvihuje, je to právě fotoaparát. Přední selfie kamera se senzorem Sony IMX 576 se pyšní 24 megapixely, portrétním režimem rozmazávajícím okolí a AI Beautify 6.0, takže vaše selfie bude pokaždé přesně takové, jak si přejete. Odpovídá tomu i má zkušenost, kdy si fotoaparát poradil snad v každé možné situaci a mnohdy jsem vypadal lépe než ve skutečnosti.

 

Vzadu pak najdeme dvojici čoček 12 Mpx s parádní světelností f1,9 a 5 Mpx určenou pro portrétní režim či detekci pozadí. Obě nabízí rozpoznávání scén pomocí umělé inteligence a rozpozná řadu odlišných scén. Je pravda, že občas jsem měl problém něco zaostřit a jindy uložení fotografie nebylo zrovna svižné, ale to je i otázka softwaru a kterákoliv aktualizace to může vyřešit. Naopak překvapivé je solidní vykreslení snímků i při špatných světelných podmínkách a kamera na jedničku zvládá také vyvážení bílé.

Nový Mi 8 Lite | Xiaomi Czech

Přestože se jedná o vystouplé čočky, dodávaný kryt rozdíl zcela dorovná. Nemusíme se tak bát nadbytečného namáhání čoček nebo dokonce jejich poškození. Oproti Mi 8 jsou čočky umístěny vodorovně a blesk je dán na stranu (Mi 8 jej má mezi čočkami). Video lze natáčet v rozlišení 1080 bodů při 60 snímcích za sekundu, což je velmi zajímavé, protože tuto možnost nepodporuje Mi 8 ani Mi 8 Pro. Nahrávat lze i ve 4K při 30 fps, avšak nenajdeme tu žádnou stabilizaci obrazu, což kvalitu videí bohužel citelně sráží.

Baterie, zvuk, odemykání

Baterie se pyšní takřka stejnou kapacitou, jakou najdeme u modelu Mi 8. Oproti 3400 mAh leží v Lite verzi 3350 mAh, která při běžném užívání vydrží asi dva dny provozu. Ani zde přitom nechybí možnost rychlého nabíjení Quick Charge 3, což sice je starší technologie oproti 4.0+ v Mi 8, ale i tak pomocí USB-C konektoru mobil nabijeme za zhruba dvě hodiny. K využití rychlonabíjení si však budeme muset pořídit k tomu určenou nabíječku, protože v balení je pouze nabíječka „obyčejná“. USB-C potěší pro svou možností zapojit jej oběma směry (na rozdíl od micro-USB), na druhou stranu jde o jediný konektor telefonu. Ano, i Mi 8 Lite pokračuje v moderním trendu jediné univerzální zdířky a nemá tak 3,5mm jack pro sluchátka. To se však dá snadno vyřešit pomocí malého adaptéru, který je součástí balení.

 

Ačkoliv nejsem žádný specialista na audio, produkovaný zvuk je dle mého mínění průměrné kvality, nikoho neurazí, ale ani přímo nenadchne. Mi 8 Lite přitom využívá pouze jednoho reproduktoru, umístěného na pravé straně od USB-C zdířky. Díky tomu zůstává spousta místa pro umístění kvalitního mikrofonu nalevo, který praváci budou mít přímo u úst.

Pokud změníme region na Hong Kong, získáme také možnost odemknout telefon pomocí obličeje. Přestože načtení nového obličeje netrvá ani vteřinu, jeho rozeznání se ani jednou nespletlo. Odemčení je zároveň nečekaně rychlé a zabere jen zlomek vteřiny prakticky v jakékoliv situaci. Protože ale telefonu chybí infračervené světlo, neodemkneme se telefon v naprosté tmě. Musel jsem se však večer potmě zavřít v koupelně bez okna a jas displeje nastavit pod 10 %, aby telefon nezvládl přečíst obličej. A řekněme si upřímně, takovou tmu v běžném životě jen tak nezažijeme.

Závěr

Odlehčený silák Mi 8 Lite je obdivuhodným skloubením parádního designu, krásného displeje, poměrně vysokého výkonu a solidního fotoaparátu. Tomuhle modelu lze vytknout jen drobnosti a pokud pro vás není stěžejní chybějící 3,5mm jack, NFC nebo voděodolnost, našli jste to pravé ořechové, a to dokonce i za příjemnou cenu zhruba 6-7 tisíc korun. Zda jde o úplně ten nejlepší telefon střední střídy si říct sice netroufám, ale rozhodně jde o jeden z nejlepších telefonů v poměru cena/výkon, zejména pak v této cenové kategorii. Ať už se vám zamlouvá verze Aurora Blue 4GB/64GB, Aurora Blue 6GB/128GB nebo Midnight Black 4GB/64GB, telefon si můžete rezervovat v našem e-shopu, případně rovnou zakoupit v kterékoliv naší prodejně.