Mi 8 Pro – Nástupce vlajkové lodi

Mi 8 pro

Skloubení vlajkové lodi a nejnovějších technologií dalo vzniknout chytrému telefonu, který zaujme nejen svým vzhledem.

Po vlajkové lodi Mi 8 dorazily na scénu hned dva rozdílné modely, při čemž každý z nich cílí na jinou cenovou kategorii. Cenově dostupnější Mi 8 Lite jsme testovali v naší recenzi a ukázal se být ideální volbou v oblasti střední třídy. Tentokrát se ale podíváme na druhý model s všeříkajícím označením Pro, který má být z celé trojice tím vůbec nejlepším. Kromě obzvláště stylového designu láká především čtečkou otisků prstů zabudovanou v dotykovém displeji.

Čtečka přímo v displeji

Začněme největší inovací tohoto modelu, tedy přesunutím čtečky otisků prstů ze zadní části telefonu přímo do displeje. Pro úspěšné odemknutí je nutné prst umístit na předem vytyčené místo a jemně přitlačit. Ať už je na displeji spuštěné cokoliv, samotná existence čtečky displej nikterak neovlivňuje a to ani v místě čidla. Takové řešení má však jednu nevýhodu – uživatel vlastně neví, kam přesně prst umístit. A právě proto telefon zobrazuje symbol otisku prstu na místě, kam je třeba jej umístit. Při samotném přiložení prstu se pak začne kolem otisku přehrávat krásná animace, jejíž podobu si můžeme dokonce i sami zvolit. Zatímco je symbol otisku prstu krásně vidět na tmavém pozadí, použití barevného či strakatého pozadí viditelnost výrazně omezuje, na což je třeba myslet při volbě tapety zamykací obrazovky.

A jak dopadl samotný proces odemykání? Na rovinu si řekněme, že čtečka v displeji je stále ještě poměrně novým technologickým řešením, které ve srovnání s klasickou čtečkou ještě není tolik propracované. Naštěstí se to neprojevilo na přesnosti čtení otisků a zařízení se v 99 % případů odemklo na první pokus. Naopak rychlost odemčení se o něco málo snížila. Pokud jste zvyklí na klasické čidlo značky Xiaomi, které odemyká během zlomku vteřiny, všimnete si navýšení doby čtení na necelou vteřinu. Při všedním používání to ale rozhodně nepřekáží a na trhu se přece jen stále setkáváme s telefony, které vyžadují větší prodlevu i u běžné čtečky.

Design

Přední strana se prakticky neliší od svého předchůdce. I verzi Pro obepínají tenké rámečky a poměrně široký horní výřez, který však obsahuje o to užitečnější funkce. I hrany zůstaly stejné, takže šuplíček pro 2 SIM karty najdeme nalevo, zatímco ovládání hlasitosti a odemykání napravo. Odemykací tlačítko je však zbarveno do jasně červené barvy a hezky tak ladí s rámováním duálního fotoaparátu i červenou USB-C zdířkou. Výrazná barva na několika málo místech zkrátka nikdy nezklame a spolu s barvou Transparent Titanium vytváří báječný kompromis mezi decentní černou a živou červenou.

Zadní strana telefonu je pak splněným snem každého technického nadšence. Průhledné zadní sklo totiž nabízí pohled na řadu elektronických součástek, mezi kterými se zvláště vyjímá srdce stroje v podobě procesoru. Při bližším pohledu si lze dokonce všimnout inspirativních malých nápisů, jako je například „Always believe that something wonderful is about to happen.“. Asi vás nepřekvapí, že v balení také najdeme průhledný obal, který telefon dostatečně chrání a zároveň nebrání pohledu na líbivou zadní část. Stejně jako u Mi 8, i zde bohužel zadní strana působí plastovým dojmem, zejména ve srovnání s Mi 8 Lite. Při použití obalu na tom však příliš nezáleží.

 

Displej a výkon

Mi 8 Pro nabízí stejný displej, jaký je použit u jeho předchůdce. I zde najdeme parádní 6.21″ AMOLED displej s vysokým rozlišením 2248 × 1080 (FHD+), krásnou jemností 402 PPI a kontrastem 60000:1. Uživatele nezaskočí ani výborné pozorovací úhly nebo dostačující svítivost, která zajišťuje dobré čtení i na sluníčku. Nadmíru spokojen jsem byl se všemi parametry. Používat denně skvostný displej s krásně plynulým MIUI 10 je zkrátka neutuchající radost. Samozřejmě ne každý skousne výrazný výřez v displeji, který však lze jednoduše skrýt, takže v rozích displeje zůstanou jen ukazatele. Škoda, že některé aplikace výřez stále nezvládají, ale to vývojáři dozajista časem vyřeší. Velikost výřezu se odvíjí od vestavěného infračerveného systému skenování obličeje, který zajišťuje odemčení extrémní rychlostí, a to i v naprosté tmě. Rozpoznání obličeje je tak rychlé, až to chvílemi vypadá, že na telefonu vůbec žádný zámek není.

O vysoký výkon se stará špičkový osmijádrový procesor Qualcomm® Snapdragon™ 845 AIE s frekvencí až 2,8 GHz. Tomu asistuje 8 GB RAM paměti a grafický procesor Qualcomm® Adreno™ 630. Veškerá data uložíme do 128 GB vnitřního úložiště, které jistě postačí i náročnějším uživatelům. Výkon plně dostačoval na rozjetí těch nejnáročnějších her, jaké jsem našel a jen těžko si umím představit situaci, ve které by takto vysoký výkon nestačil. Chod telefonu dále zajišťuje baterie s kapacitou 3000 mAh, což je oproti MI 8 (Lite) překvapivě o zhruba 300 mAh méně. Na druhou stranu lze baterii dobít pomocí nejnovějšího rychlonabíjecího standardu Quick Charge 4+. Nejen, že energii tak doplníme rychleji, ale zmenšuje se i zahřívání a tím roste celková životnost zařízení. Pro využití čtvrté generace si však budeme muset nabíječku dokoupit, protože ta v balení podporuje „pouze“ standard 3.0.

Fotoaparát

Mi 8 Pro má totožný fotoaparát jako Mi 8. Platí tak pro něj výsledky uznávaného serveru DxOMark, který s 99 body umístil Mi 8 mezi nejlepší desítku fotomobilů. Podívejme se ale na jednotlivé fotoaparáty. Vpředu najdeme 20megapixelovou selfie kameru, která samozřejmě zvládá jak mód Portrét, tak 3D Beautify. Člověku to tak ve výsledku pokaždé sluší. Studiové osvětlení má ale někdy problém přesně oříznout vlasy, které tak mohou trochu kazit snímek. Není se ale čemu příliš divit, protože s ořezem vlasů mají problémy i ti největší profesionálové v grafických editorech, takže po automatické úpravě těžko můžeme chtít zázraky.

 

Vzadu najdeme dvojici vystouplých čoček, z čehož každá slibuje rozlišení 12 megapixelů, což je dnes obecně uznávaný kompromis mezi velikostí fotografií a jejich kvalitou co do počtu obrazových bodů. Hlavní čočka nabízí čtyřosou stabilizaci a obecně používané ohnisko vhodné pro většinu fotografií. I díky světelnosti f1,8 jsem v praxi pořídil sérii velmi kvalitních snímků, kde i opravdu temné scény byly krásně vykresleny, až jsem chvílemi telefon podezříval, že má snad zabudované noční vidění. Samozřejmě pokud je scéna výrazně tmavá a chceme mít vše krásně vykreslené, musíme počítat s určitým šumem. Druhá čočka je teleobjektiv se stále dobrou světelností f2,4. Hodí se jak na portréty, tak na focení vzdálenějších objektů. Telefon je tak ve výsledku opravdu všestranně zaměřený a jen těžko bych hledal situaci, kdy si s focením neporadí.

Natáčet můžeme až ve 4K rozlišení (30fps) a využít lze již zmíněnou čtyřosou stabilizaci, která je ve výsledku opravdu znát. Zpomalené záběry pak perfektně zachytí každý moment díky Slow motion videu s až 240 snímky za sekundu, což je již skutečně úctyhodné číslo. U tolika snímků je však třeba počítat s potřebou velkého množství světla na scéně, což však není chyba telefonu, ale důsledek fyziky. Překvapivě zde nenajdeme možnost natáčet 1080p při 60 fps, což je funkce, kterou má dokonce i Mi 8 Lite.

Ostatní

Mi 8 Pro je vybaven technologií NFC, takže kreditku příště můžete nechat doma. Co zde naopak chybí, je bezdrátové nabíjení, které u vylepšeného modelu přece jen být mohlo. Překvapením není vynechání 3,5mm jacku a pro stále dosti rozšířený konektor sluchátek je tak třeba využít redukci v balení. Nedočkali jsme se ani nějakého toho standardu ochrany před vodou či prachem, ale Mi 8 Pro přece jen není zase o tolik dražší, aby oproti původní verzi přinesl tolik bonusů.

 

Zatímco mě ultrapřesná duální GPS dokonale zaměřila ve městě i přírodě, telefon občas zkreslil směr, kterým jsem se zrovna díval, což je ale spíše doplňková funkce. Možná vás také překvapí krabice telefonu, kde na horní straně najdeme pouze velkou číslici 8 a ze stran nápis Mi 8. Nejednoho zákazníka tak může napadnout, že místo Mi 8 Pro zřejmě omylem obdržel Mi 8. Vyjasnění přináší teprve spodní strana krabice, kde konečně najdeme označení Pro.

 

Xiaomi Mi 8 Pro možná nepřináší tolik inovací, kolik by si někteří přáli, uskutečněné novinky jsou ale o to kvalitněji zpracovány. Přestože jde u Xiaomi o vůbec první čtečku v displeji, funguje nečekaně spolehlivě a rychle. Připočtěme vymazlený vzhled, výborný displej, fotoaparát i výkon a máme tu model, kterému odolá jen málokdo. Pokud vás telefon oslovil, můžete si jej rezervovat v našem e-shopu, případně rovnou vyzvednout v některé z našich prodejen.