Mi Cloud – Stručně a přehledně

Mi cloud

S využíváním služby Mi Cloud přichází řada užitečných možností a výhod. Ochranou a dostupností dat to teprve začíná…

Ačkoliv Mi Cloud představuje moderní a mnohostranně užitečnou metodu práce s daty, řada uživatelů službu nevyužívá nebo o její existenci dokonce vůbec neví. Začněme tedy stručným představením. Jak už název napovídá, jedná se o cloudové úložiště, tedy jakýsi prostor na internetu, do kterého si uživatel zdarma uschová svá cenná data. Díky tomu data nezávisí na jediném fyzickém zařízení a jsou tak chráněna před zničením nebo ztrátou.

 

Mi Cloud však neslouží jako pouhopouhá záloha, ale skrze synchronizaci také umožňuje přístup k datům z jakéhokoliv zařízení. Například právě vytvořené fotografie z rodinné oslavy se automaticky nahrají na Mi Cloud a my k nim máme přístup jak z telefonu, tak tabletu, notebooku nebo stolního PC.

K Mi Cloudu se dostaneme dvěma způsoby – ze samotného Xiaomi zařízení nebo s využitím webového prohlížeče. V prohlížeči stačí zadat adresu https://i.mi.com/, přihlásit se do svého Mi účtu a všechny data už máme jako na dlani. Uživatelské prostředí přitom potěší jak svou přehledností, tak moderním minimalistickým designem. Mi Cloud v prohlížeči však na rozdíl od toho v mobilu ještě není v českém jazyce. Prototo u následujícího přehledu funkcí dostupných z prohlížeče uvádíme také anglické názvy.

 

Kontakty (Contacts) – ať už do svého seznamu kontaktů přidáte kohokoliv, měli jste k tomu jistě dobrý důvod. Zapněte proto synchronizaci a ochraňte svou databázi před rozmary všedního života. Kontakty lze upravovat jak z telefonu, tak ze samotného prohlížeče. Když tedy zrovna telefonujete a někdo vám diktuje telefonní číslo, můžete ho prostřednictvím prohlížeče rovnou uložit.

 

Zprávy (Messages) – SMS zprávy mnohdy obsahují důležité informace, ať už praktického nebo citového charakteru. Zachovejte je pomocí synchronizace a získáte jistotu i přístup ze všech zařízení.

 

Galerie (Gallery) – při zničení nebo ztrátě telefonu jsou v ohrožení i naše vzácné fotografie. Ať už jsme fotili rodinnou událost, první krůčky svého potomka nebo dovolenou na druhém konci světa, jediný fyzický záznam o dané události jistě nebudete chtít riskovat. Díky cloudu navíc máte fotografie stále po ruce a o své momentky se s ostatními můžete podělit kdykoliv a kdekoliv. Fotografie jsou zde přehledně řazeny do alb a nové snímky lze přidat i skrze prohlížeč.

 

Poznámky (Notes) – ať už jste si poznamenali důležité poznatky pro osobní život nebo práci, jedině online úložiště dá vašim záznamům trvanlivost. Díky synchronizaci mezi PC a chytrým telefonem lze poznámky využít pro každodenní time-management, To-Do listy nebo jen nákupní seznam.

 

Nahrávky (Recordings) – ať už nahráváte přednášky, mobilní hovory nebo cokoliv jiného, díky Mi Cloudu bude každý záznam na svém místě.

Najít zařízení (Find device) – funkce Najít zařízení na rozdíl od ostatních primárně neslouží k práci s daty, ale umožňuje nám vyhledat polohu svého zařízení. Ať už tedy svůj mobil někde zapomenete nebo vám bude rovnou odcizen, během několika vteřin můžete určit jeho polohu. Kromě toho lze na telefonu spustit přehrávání hlasitého zvuku, což se hodí zejména při hledání ztraceného telefonu.

 

Další možností je spuštění tzv. Lost módu, který telefon dálkově uzamkne, případně z něj smaže citlivá data a na jeho obrazovku napíše jakýkoliv text, který do prohlížeče zadáme. Tato funkce dost možná rozhodne o tom, zda svůj telefon ještě někdy uvidíme, proto funkci vřele doporučujeme aktivovat. Další využití lokalizace lze spatřit v nalezení druhé osoby, například když děti nepřijdou včas domů. V takovém případě je však samozřejmě zapotřebí znát přístupové údaje.

 

Nastavení (Settings) – standardně má každý uživatel k dispozici 5 GB prostoru zdarma. Ten lze v případě potřeby navýšit o 20, 100 nebo 1024 GB, čímž zároveň získáme i prodloužení doby uchování smazaných dat. U takových prémiových služeb je ale třeba počítat s určitým poplatkem, který lze uhradit na smartphonu nebo v internetovém prohlížeči.

 

Přístup z chytrého telefonu

V telefonu najdeme několik možností Mi Cloudu navíc. Stačí jít do Nastavení a pod záložkou Účty zvolit položku Synchronizace. Pokračujeme na Mi Cloud a dále už nastavujeme dle vlastních preferencí.

Kromě již zmíněných služeb zde najdeme také možnost synchronizovat historii hovorů a to jedné či obou SIM karet. Dále lze uložit nastavení wi-fi sítí, události kalendáře, stejně jako záložky a historii aplikace Prohlížeč. Synchronizaci můžeme nastavit tak, aby se spouštěla jen při připojení k wi-fi síti, takže se nemusíme bát ani o svá mobilní data, která v Česku přece jen nejsou nejlevnější.

 

Telefon lze samozřejmě zálohovat, tedy kromě již zmíněných služeb také uložit nainstalované aplikace a jejich rozložení na ploše, budíky, nastavení upozornění i systému MIUI. Synchronizace se však týká samotného nainstalování aplikací třetích stran, nikoliv dat v nich obsažených. Ty obvykle ukládají tvůrci dané aplikace, takže ve výsledku je záloha přece jen úplná.

 

Jak jsme si v tomto článku ukázali, Mi Cloud umožňuje snadný přístup k datům i jejich ochranu. Mimo to získáme celou paletu možností pro případ ztráty zařízení a tím i vyšší šanci k jeho opětovnému získání. Přestože vám službu Mi Cloud vřele doporučujeme, konečné rozhodnutí je samozřejmě jen na vás.