Mi Dash Cam: Záznamová kamera, která má přední část auta pod palcem

kamera

Otestovali jsme palubní kameru do auta. Jaké jsou její možnosti, a jak vypadá natočený obraz na výstupu?

Dalším méně známým produktem od Xiaomi, který se prodává na českém trhu, je záznamová kamerka Mi Dash Cam. Je určena pro tvorbu záznamu trasy projeté vozidlem. V testu se kamerka ukázala jako nenápadný pomocník, má však slušnou kvalitu záznamu a nestane se vám, že by vám za jízdy vypadla z držáku nebo se odlepila od skla. Záznamy ukládáte na microSD kartu, a u kamery je k dispozici i Wi-Fi.

Věnujte pozornost návodu!

Kamerka Mi Dash Cam je kompaktní zaoblený černý kvádřík o rozměrech 88 × 53 × 28 mm a hmotnosti 90 gramů. Jediným vystouplým prvkem je použitý CMOS snímač IMX 323 se světelností F1.8 a 160° úhlem záběru. Kamera při natáčení Full HD videí nenabízí žádnou úroveň zoomu zato však dostatečně zabere celý zorný prostor v přední části vozidla. Uživatelských voleb proprietárního systému není mnoho, všechny se vám zobrazují na 3″ LCD displeji, který vyplňuje protější stranu. Displej není dotykový, takže na něj ve spodní části navazují čtyři senzorická tlačítka. Jejich funkce se liší podle popisku zobrazeném na displeji, v základu tlačítka slouží pro zapnutí zvuků, nouzového nahrávání, Wi-Fi hotspotu či pro vstup do Nastavení. V něm se klávesy transformují do šipek nahoru a dolů, a na klávesy zpět a OK.

Kamerka Mi Dash Cam se na český trh dodává pouze v černé barevné variantě

Velké kruhové tlačítko na horní hraně sice evokuje ruční natáčení, kamerka se však spouští automaticky v případě nastartování (resp. jejího zapojení do zdroje), případně samostatně nahrává události na trase, tzv. eventy. O tom, co v případě eventů nahrát, a co zase ne, rozhoduje G čidlo, jemuž můžete nastavit několik úrovní citlivosti. Horním tlačítkem ručně při natáčení zhasínáte a rozsvěcujete displej, při delší době nečinnosti však displej zhasne sám, aby vás při jízdě (zejména v noci) nerušil. Podržením tlačítka po dobu tří vteřin kamerku vypnete. Na horní hraně dále najdete zdířku pro připojení k držáku. Stačí kamerku vložit do držáku a posunout ji směrem do strany, kde zacvakne. Kloubem ve stojánku pak můžete upravit její zorné pole. Na boku dále nechybí informační dioda (bílá = běžící nahrávání) ani záslepka slotu pro microSD karty, které jsou pro nahrávání videí potřeba. Maximální kapacita vložené karty je 64 GB (Class 10 a vyšší). Záznamová kamera nemá žádnou vlastní paměť, bez vložené microSD ji ani nespustíte.

Detaily – objektiv, akční tlačítko, průvlak pro držák, stavová dioda a záslepka slotu pro microSD

Součástí základní krabice je i poměrně bohaté příslušenství. Základem je samozřejmě stojánek, který však nemá gumovou přísavku, ale velmi dobře držící samolepku. Dejte si však pozor na instalační instrukce, které máte nalepeny na displeji. Na čelní sklo v oblasti okolo zrcátka nejprve nalepte elektrostatickou samolepku a k ní až přilepte samotný stojánek. Pokud však instrukce přehlédnete a kamerku nalepíte „napřímo“, bude tam držet jako přibitá.

Takto vypadá kamerka „zvenčí“

U rodinného auta je to bez problémů a kamerka se dlouhodobě ani nehne, pokud však máte auto z půjčovny, bude odstranění nálepky velký problém. Takže na to pozor! Xiaomi do krabice přibalilo plastové páčidlo, kterým stojánek odlepíte od čelního skla. A to při přímém nalepení rozhodně není práce pro slabší povahy. Pokud se vám nalepovací plocha poškodí, je v krabici k dostání i druhá oboustranná nálepka na sklo. Stejně tak i náhradní elektrostatická průhledná nálepka.

Obsah základního balení i fólie na displeji se základními instrukcemi

Dále samozřejmě nechybí napájecí microUSB kabel, který má délku zhruba 2 metry. Zapojíte jej ze spodní strany kamerky do microUSB konektoru poblíž mikrofonu. Provlékl jsem jej přes sluneční clonu až k boku okna u spolujezdce, kde jsem jej volně spustil až k zapalování v centrálním můstku. Podle návodu se má kabel v pravé části čelního skla přichytit, Xiaomi však do krabice nic nepřibalilo, u některých aut kabel možná půjde zastrčit mezi sklo a krajní těsnění. Aby vám kabel nezacláněl ve výhledu, můžete jej alespoň přivřít mezi bok dveří spolujezdce a palubovky. Poslední součástí základního balení je redukce do autozapalování, ze které ústí USB konektor. To kdyby ve vašem voze ještě nebyly přímo vestavěny USB konektory. Kamerka má integrovanou 240mAh baterii, pokud ji dobijete doma, může v autě krátkodobě běžet bez jakýchkoliv drátů. Ale pozor, v případě běhu na baterii se do paměti uloží pouze poslední natočené dvouminutové video.

Doplňková aplikace má jiného dodavatele

Kamerka má i samostatnou aplikaci Mi Dash Cam (pro iOS je k dispozici zde), která sice vypadá jako neoficiální, pochází však přímo od výrobce. Značka Xiaomi pouze zastřešuje ekosystém zařízení, skutečným výrobcem je firma 70mai Co., Ltd. Přes aplikaci se nejprve přihlásíte ke svému Xiaomi účtu a následně můžete vyhledat blízkou kamerku. Na ní je třeba jedním kliknutím aktivovat Wi-Fi hotspot, ke kterému se z telefonu připojíte a na kamerce spojení autorizujete. V aplikaci vidíte živý náhled z kamery, můžete nahrát 20 vteřinové video, nastavit intenzitu G čidla, změnit čas nebo dobu osvětlení displeje. Aplikaci můžete použít i pro případný update firmwaru.

nastavení telefonu
Takto vypadá mobilní aplikace Mi Dash Cam

Kamerka produkuje výsledná videa ve Full HD rozlišení a formátu MP4, jednotlivé videosegmenty jsou rozsekané po dvouminutových intervalech, které zabírají vždy okolo 232 MB. V názvech souborů se objevuje datum a čas začátku nahrávání, abyste mohli případnou událost snadno dohledat. Ve složce Normal na kartě najdete videa z běžného záznamu na trase, poté jsou zde automaticky nahrávána videa v případě detekce pohybu, kolize, apod., která se nahrávají do složky Event.

Ze záznamu můžete i za deště pohodlně přečíst třeba SPZ předjížděného vozidla

Pro události na trase (nehoda, bouchnutí dveří, bouchnutí do kapoty auta, apod.) je rezervováno 20 % kapacity paměťovky. A pokud se tato paměť zaplní, eventy se promažou. V případě události tedy kamerku už nezapínejte a složku s eventy hned zálohujte do počítače. Vyhodnocování událostí nemusí být zcela jednoznačné, pokud bude video chybět ve složce Event, podívejte se ještě do složky Normal.

Mi Dash Cam: ukázková videa z palubní kamery

Na 16GB kartu vám vejde cca 1,5 hodiny záznamu a 10 eventů, 64GB karta pojme 6 hodin záznamů a až 40 eventů. U všech videí je přítomno logo Xiaomi a aktuální čas běžící v pravém horním rohu. Přímo v kamerce můžete natočená videa rovnou přehrávat, důležitým prvkem je zde až osminásobně zrychlené přehrávání. Kvalita videí je za dobrého počasí povedená, slušné výsledky dosahje kamera i v šeru a za deště. V noci je kvalita záznamu horší, protože kamerka nemá přisvětlení. Záleží však i na kvalitě předních světel vašeho vozidla. Co se týká kvality detailů, z videa v dešti dokážete např. rozpoznat SPZ předjížděného vozidla.

Kamera Xiaomi Mi Dash Cam se na českém trhu prodává za 1 890 Kč.

Plusy:

– kompaktní palubní kamera, dostatečný úhel záběru na přední část vozu
– jednoduché uživatelské rozhraní
– možnost nouzového nahrávání v případě nehody
– přes Wi-Fi se spojíte se smartphonem

Minusy:

– horší kvalita obrazu za tmy (kamerka nemá přisvětlení)
– myslete na to, že se stojánek musí nalepit na antistatickou nálepku
– prostředí pouze v angličtině
– s telefonem se spojí přes vlastní Wi-Fi, ale k aktualizaci kamerka potřebuje datovou Wi-Fi síť…

Fotogalerie: