Mi LED Desk Lamp: téměř dokonalá stolní lampa

Mi LED Desk Lamp

Tentokrát se podíváme na všestrannou chytrou lampu, která si své místo najde prakticky kdekoliv.

Do pracovny, dětského pokoje i ložnice. Tam všude se uplatní chytrá lampa Mi LED Desk Lamp od stále populárnější značky Xiaomi. Lampa se totiž snadno přizpůsobí našim aktuálním potřebám a užitečná je tak prakticky kdekoliv. Jak si ale lampa vede v praxi?

Zpracování a konstrukce

Lampa je vyrobena z kvalitního kovu, který zajišťuje všeobecnou odolnost a spolehlivost i při dlouhodobějším používání. Dlouhou životnost ostatně udává nejen samotný výrobce, ale potvrzuje to i má zkušenost z téměř ročního používání. Lampa i po této době stále působí solidním dojmem a doteď ji obdivuje nejeden člen naší domácnosti (nemluvě o návštěvách). Nejenom, že lampa díky váze 800 gramů stojí zcela stabilně, ale jistotu ji navíc dodávají i protiskluzové výstupky na spodní straně podstavce. To je však jen jeden z mnoha detailů, kterých si člověk sice na první pohled nevšimne, ale ve výsledku to dotváří dojem prémiové kvality, a to jak funkčně, tak esteticky.

Jak můžete sami vidět na přiložených fotografiích, produkt se skládá z kulatého podstavce a dvou prodloužených částí. Ty jsou spojeny až překvapivě kvalitním pantem, takže si o jakékoliv vůli či viklání můžeme nechat akorát tak zdát. Obavy nejsou na místě ani z nějak složitého montování. Lampa se totiž prodává vcelku, stačí ji vybalit a „budiž světlo“. Použití materiálů je očividně promyšlené, a tak zatímco je celá lampa z již zmíněného kovu, dolní podstavec včetně tlačítka pokrývá kvalitní plast. Ten zaručuje příjemné zacházení s kulatým ovládacím kolečkem, takže se vyhneme doteku s chladným kovem. Už na první pohled je vidět, že jde o plast opravdu prvotřídní a ani po denním používání na něm není žádná známka opotřebení.

 

Mi LED Desk Lamp si svou oblibu získala i díky líbivému minimalistickému vzhledu, který zaručuje, že se lampa bude hodit prakticky všude. Design celého produktu se skutečně povedl a jen těžko jsem na českém trhu hledal stylovější lampu. Díky bílému zpracování na lampě není vidět prach, ale špinavýma rukama ji samozřejmě zvládneme zašpinit o to dříve.

Funkce a ovládání

Jednoduchost se nakonec projevila i v samotném ovládání. To je realizováno pomocí jediného kolečka, jehož otáčením měníme míru osvětlení. Naopak pokud kolečko před otáčením stiskneme, ovládáme teplotu barvy. Od oranžovožluté se dostaneme přes jasně bílou až po začínající světle modrou (2700K-6500K). Samotného mě nakonec překvapilo, nakolik jiná barva mění atmosféru v místnosti. Zatímco modrobílé světlo prokazatelně udržuje bdělost a oddaluje únavu (ideální pro práci), žlutou barvu zvolíme pro večerní aktivity, abychom nenarušili spánek. Přestože se dnes teplota barvy již standardně řeší u obrazovek chytrých telefonů, tabletů a počítačů, u osvětlení ji stále poměrně zanedbáváme. Mi LED Desk Lamp to naštěstí mění.

 

Nic ale není dokonalé a i když je to poměrně přísná výtka, uvítal bych menší svítivost nejnižšího stupně nastavení. Ten totiž někdy svítí až příliš a společnost Xiaomi klidně mohla přidat možnost ztlumit lampu ještě o chlup více. I při nejmenší hladině osvětlení lampa svítí moc na to, aby přímo u lampy spalo třeba dítě, které vyžaduje minimální přisvětlení. Na druhou stranu lze svit omezit tím, že lampu sklopíme, takže středová trubka blokuje část světla, případně lampu umístíme do jiné části místnosti.

Jelikož se jedná o produkt chytré domácnosti, jistě vás nepřekvapí, že je lampa vybavena Wi-fi připojením standardu IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz. Nejde sice o nejmodernější typ Wi-fi sítě, avšak to vůbec nevadí. Produkt totiž na pokyny z jiných zařízení zpravidla reaguje poměrně svižně a osvětlení tak změníte za necelou vteřinu. K lampě se lze připojit skrze mobilní zařízení, zapotřebí je jen iOS 7.0, android 4.0 nebo jejich novější verze. K ovládání využijeme oficiální aplikaci Mi Home (případně Yeelight), skrze kterou lze lampu pohodlně ovládat. Máte-li lampu například na pracovním stole a využíváte ji jako večerní přisvícení, můžete ji snadno vypnout třeba i z postele.

 

Obě aplikace také nabízí možnost aktivovat scénu pro určitou příležitost. Při čtení knihy si například vybereme scénu čtení, při práci na PC zase scénu k tomu určenou. Aplikace dokonce nabízí i možnost nastavit funkci dvojitého zmáčknutí kolečka lampy. Kromě své oblíbené scény, kterou si ostatně můžeme sami vytvořit, lze dvojitým stiskem spustit také mód pomodoro. Jedná se o poměrně oblíbenou techniku, která má za úkol rozvrhnout čas na práci a odpočinek. Lampa tak po 25 minutách (či jiném zvoleném čase) v tomto módu zabliká, což značí čas odpočinku. Po 5 minutách nám blikající světlo opět oznámí, že je čas vrátit se k práci. Pomodoro se obecně využívá i při boji s prokrastinací, a nejen studentům tak určitě přijde vhod. Mi LED Desk Lamp ale umí i další zajímavé scény. Užít lze například módu candle, který barvou i lehkou změnou svítivosti napodobuje opravdovou svíčku. K dispozici je také mód východu či západu slunce, kdy se světlo postupně mění. Nastavit lze dokonce i přesný čas, kdy se má lampa rozsvítit nebo zhasnout. Když tak například pravidelně vstáváte a odcházíte do práce, můžete lampu nastavit právě na tuto dobu.

Vlastnosti

Jak už název napovídá, lampa využívá LED osvětlení, které oproti jiným žárovkám ušetří až 85 % elektrické energie a zároveň vydrží zhruba 20krát delší dobu. Ušetříme tak na spotřebě elektřiny i trvanlivosti výrobku. Lampa napřímo vyzařuje až 750 lumenů, což je na stolní lampu nadstandardní výkon. Nutno dodat, že Mi LED Desk Lamp je vyrobena speciálně tak, aby světlo bylo stabilní a neblikalo jako jiné lampy a žárovky. Vzhledem k tomu, že světlo vyzařuje řada LED diod, je světlo hezky rozptýlené a nedělá ostré stíny či odlesky, jako je tomu u lamp s žárovkou jedinou. Další velkou výhodou je také technologie Flicker-free, která šetří náš zrak.

 

Souhrn

Mi LED Desk Lamp je chytrá stolní lampa, která se hodí prakticky do každé místnosti. Už na první pohled zaujme nadčasovým designem, kvalitním zpracováním a užitečnou možností regulovat sílu svitu i teplotu barvy. Své využití tak lampa nalezne na pracovním stole, u křesla při čtení, ale třeba i na nočním stolku. Český trh lampu nabízí za férovou cenu okolo 1190,- Kč a v souhrnu se jedná o jeden z mála produktů, který bych se nebál doporučit takřka každému. Pořádnou lampu přece potřebuje každý, nebo ne?