Mi MIX 3. Nový klenot na poli smartphonů

Mi Mix 3

Jaký výsledek přinesla kombinace výkonu, stylu a inovativního řešení? Přinášíme recenzi dlouho očekávaného modelu Mi MIX 3.

Mi MIX 3 uživatele překvapí již svým prémiově zpracovaným balením. Místo skladné krabičky nás uvítá větší krabice čtvercového tvaru, ve které nám zakladatel společnosti Xiaomi Lei Jun adresuje text psaný zlatým písmem. Když pak v balení najdeme kvalitní kryt telefonu, bezdrátovou nabíječku i redukci, máme jasno. Tohle je high-end telefon v celé své kráse.

Vysouvací konstrukce

Rámeček, výřez nebo „průstřel“ obrazovky? Neutuchající spor o podobě přední strany společnost Xiaomi elegantně vyřešila staronovým řešením – vysunovacím mechanismem.

 

Ten je odpovědí hned na několik otázek vývoje smartphonů, od umístění kamer a senzorů, přes obavy o zneužití přední kamery, až po strasti aplikací třetích stran, které si s výřezem stále ještě nedokáží adekvátně poradit.

 

Diskuze nad tím, nakolik bude mechanismus dlouhodobě odolný končí v momentě, kdy si Mi MIX 3 poprvé vezmete do ruky. Samotné vysouvání je totiž naprosto stabilní a zabudované magnety displej pevně drží v jedné ze dvou poloh. Zatímco náhodné vysunutí je víceméně nemožné, musíme počítat s nutností silněji zatlačit, na což se ale dá po několika hodinách zvyknout. Nadbytečné, ač přirozené obavy o funkčnost mechanismu ostatně očekával i výrobce a model tak otestoval při 300 000 vysunutí. A výsledek? Mechanismus stále fungoval jako nový.

Pokud jste v dřívější době měli tlačítkový vysouvací telefon, budete Mi MIX 3 pravděpodobně zpočátku vysouvat špatným směrem. Na rozdíl od dob, kdy spodní strana s klávesnicí vyjížděla směrem dolů, tentokrát „spodek“ vyjíždí nahoru, čímž dochází k odhalení předních senzorů a fotoaparátů. To je oproti Mi MIX 2S (kde byla kamerka dole) vítaná změna a pro focení tradičních selfie konečně nemusíme otáčet mobil vzhůru nohama.

 

Asi největší vrásky na čele mi dělala obava z váhy a tloušťky telefonu. Už po pár vteřinách ochmatávání však bylo jasné, že tloušťka zvětšená o 3,6 mm se stále drží v ruce poměrně dobře, za což mohou i příjemně zaoblené hrany. Váha je oproti jiným modelům sice kapánek vyšší, avšak i zde je rozdíl minimální. Oproti Mi 8 jde o zhruba 50 gramů, zatímco předchůdce Mi MIX 2S je lehčí jen o necelých 30 gramů a řekněme si upřímně, toho si člověk v dnešní hektické době jen tak nevšimne.

 

Co se týče obvodu telefonu, vpravo najdeme klasická tlačítka hlasitosti a zamykání. Naopak na druhé straně vedle šuplíčku na dvě SIM karty nově najdeme AI tlačítko. To se sice nemačká tak snadno jako ostatní tlačítka, ale funkce Googlu se v některých situacích přece jen hodí. Tlačítko nám tak předestře funkce Googlu, od vyhledávače a hlasového asistenta až po nové zprávy. Zespodu pak najdeme USB-C zdířku, která je určena jak pro nabíjení, tak pro poslech hudby skrze redukci, takže ano, 3,5mm jack zde chybí. O mimořádně rychlé odemknutí se pak stará čtečka otisků prstů umístěná na zádech, jejíž spolehlivost je neuvěřitelná.

 

Maximální zobrazení

Kromě uvolněného prostoru nahoře se telefon pyšní mimořádně tenkými okraji a dokonce i výrazně zmenšenou spodní bradou, která se jinak statečně drží napříč sortimentem Xiaomi, včetně vlajkové lodi Mi 8. V podstatě bezrámečkový Mi MIX 3 tak svůj 6,39” AMOLED displej rozprostírá přes celou přední stranu a zaujímá famózních 93.4 % přední plochy. Přesto se na přední stranu vešlo jak sluchátko, tak bílá dioda, která obvykle není vůbec vidět, zatímco v případě čekajících oznámení hezky poblikává. S větším displejem se zvýšil i počet pixelů, který s 2340 x 1080 (FHD+) nabízí skvělou jemnost 403 PPI a díky dostatečné svítivosti naše užívání neohrozí ani sluneční paprsky. Nic nelze vytknout ani pozorovacím úhlům a ať už se na telefon podíváme z kterékoliv strany, barvy a kontrast zůstávají téměř totožné.

Displej se směrem dopředu lehce zužuje, což zaručuje nejenom pohodlné držení, ale zároveň to krytu umožňuje zachytit se telefonu tak, aby jeho hrany nezasahovaly do displeje. To je znát zejména při užívání gest, která se u MIUI 10 parádně osvědčila a kdo si na ně zvykne, jen těžko se bude vracet k tlačítkům na spodní straně displeje.

 

Plynuleji už to nejde

Procesor se oproti předchozí verzi nezměnil. I tentokrát se o výkon stará Qualcomm® Snapdragon™ 845 s osmi jádry a frekvencí až 2,8 GHz. Tomu sekunduje 6 GB RAM paměti a celkově tak hardware zajišťuje absolutně hladký chod systému i aplikací za jakýchkoliv okolností. Data pak uložíme do 128 GB vnitřní paměti, kterou sice nelze rozšířit pomocí paměťové karty, ale i tak určitě bude dostačovat naprosté většině uživatelů.

 

Ať už si troufnete na jakkoliv náročnou hru, grafický procesor Qualcomm® Adreno™ 630 dosahující 710MHz se postará o bezproblémový chod i při na plných detailech. S takto vysokým výkonem jsme telefon nenachytali v žádné situaci a skutečný výkon tak změřila teprve aplikace Antutu Benchmark. Výsledky hovoří za vše, s 293 733 body (93 481 CPU a 126 808 GPU) se Mi MIX 3 umístil rovnou na osmé příčce mezi všemi dosud testovanými telefony.

DECHBEROUCÍ MI MIX 3 | Recenze Xiaomi Czech

Vraťme se ještě k vysouvání, které je využito i při ovládání. Vysunutím lze jednoduše zvednout příchozí hovor, případně aktivovat spící telefon, což v případě čtečky obličeje spolehlivě a rychle odemkne telefon. Konkrétní softwarovou funkci vysunutí si však lze vybrat a jednou z možností je dokonce i zobrazení speciální nabídky aplikací, kde nechybí počasí, stopky, světlo nebo poznámky. Samotné vysunutí dokonce doprovází i systémový zvuk, který v nastavení můžeme změnit. Já osobně jsem jej však deaktivoval a postačil mi zvuk cvaknutí od samotných magnetů.

 

Foťte jako profesionál

Do svého nového kousku společnost Xiaomi vložila svůj vůbec nejlepší systém fotoaparátů, jaký má vůbec k dispozici. Není tedy žádného divu, že uznávaný server DxOMark novému modelu přiřadil parádních 103 bodů, čímž telefon vystřelil mezi pět nejlepších fotomobilů na světě.

 

Selfie kamera s primárním 24MP a sekundárním 2MP fotoaparátem vytváří solidní dvojici pro každou situaci. Oproti jedinému fotoaparátu s 5MP u Mi MIX 2S, tak jde o velký pokrok a na fotografiích je to skutečně znát. Další novinkou je vestavěné selfie světlo, jehož důležitost si již dlouho uvědomují výrobci různých přídavných zařízení k telefonu. Nejde tak přímo o blesk, který by na vás blýskl, riskoval vaše mrknutí a zpomaloval možnost fotit více snímků za sebou, ale o neustále svítící diodu.

Vzadu najdeme duální fotoaparát, kde první širokoúhlá čočka s 12 megapixely nabízí výtečnou světelnost f/1.8 a čtyřosou stabilizaci obrazu. Dále tu najdeme teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením a světelností f/2.4, tentokrát bez stabilizace. Vůbec nejlepší zkušenosti jsem si odnesl se snímáním stálých objektů, kde výsledné barvy, kontrast a nakonec i vyvážení bílé, bylo přesně takové, jak jsem očekával. Překvapila mě i dobrá ostrost a neskutečné vykreslení tmavých scén. Ani tentokrát nás společnost Xiaomi nepřipravila o řadu softwarových vychytávek, jako je například portrétní režim nebo umělá inteligence rozpoznávající scény. Přední kamera zase nabízí možnost make-upu, studiového osvětlení a dokonce i úpravy některých partií obličeje. Výsledný snímek tak bude přesně takový, jak si přejeme.

 

Nadprůměrně dopadlo i natáčení videa. Umožňuje natáčet v rozlišení 4K a to dokonce i při 60 snímcích za sekundu, což nezvládala ani vlajková loď Mi 8 nebo jeho nástupce Pro. Pro zpomalené záběry pak lze využít až 960 fps při rozlišení 1080 bodů.

 

Co se jinam nevešlo

Zatímco se Mi MIX 2S spokojil s klasickou bílou a černou variantou, třetí verze na trh zaútočila s mnohem zajímavějším zbarvením. Na keramických zádech se tak kromě elegantní klasiky v podobě The Onyx Black, rozprostírá také Sapphire Blue nebo Jade Green. Tyto barvy udržují decentní vzhled a nejsou tak příliš výstřední či útočné ani na pracovním jednání.

 

Stejně jako u Mi Mix 2S, i tentokrát můžeme telefon nabíjet bezdrátově. Nabíjení je ale zvýšeno na 10 W, díky čemuž vzrostla rychlost o celých 30 %. Po položení telefonu bezdrátová podložka rozsvítí kontrolní diodu, zatímco telefon přehrává krásnou animaci nabíjení, takže ihned víme, že energie teče plným proudem. Pro zvláště rychlé nabíjení stačí stáhnout po kabelu umožňujícím rychlonabíjení s podporou standardu Quick Charge 4+ a nabito máme zhruba za dvě hodiny.

Mi MIX 3 také nabízí technologii NFC a celkově jsou snad jen dvě jediné věci, které by zde náročnější uživatelé zbytečně hledali. První je čtečka otisků prstů přímo v displeji, která je zatím k dispozici jen u modelu Mi 8 Pro. Vzhledem k vysouvacímu mechanismu pak zde samozřejmě nenajdeme ani odolnost vůči vodě nebo prachu. Na druhou stranu je otázkou, kolik lidí by tyto dvě vlastnosti skutečně využilo a zároveň bylo ochotno utratit o několik tisíc korun navíc.

 

Mi MIX 3 nabízí hned v několika oblastech to nejlepší z portfolia značky Xiaomi, a tak by si tento model zasloužil označení současné vlajkové lodi, přestože oficiálně tak označován není. Jak jinak zhodnotit smartphone, který je čirou kombinací špičkového displeje, dechberoucího fotoaparátu, bezdrátového nabíjení a moderního typu vysouvacího mechanismu? Tenhle model zkrátka nemá žádné očividné mínusy. Ať už si vyberete kteroukoliv barevnou variantu, s tímto modelem rozhodně nešlápnete vedle.