MIUI Tipy a Triky: 1. díl

muiu

Sofrwarová nadstavba MIUI od Xiaomi má spoustu zákoutí. V novém seriálu si ukážeme, jak grafické rozhraní využít na maximum.

V tomto seriálu budeme postupně odkrývat zákoutí platformy MIUI. V každém článku tohoto typu narazíte na pět tipů, jak si prostředí vylepšit, jak se dostat k určitým funkcím nebo využít, často krát dost pekelně schovanou položku, o které jste (zřejmě) nevěděli. V prvním díle se zaměříme na základní funkce MIUI, a to na schémata, chybějící „šuplík s aplikacemi“ nebo na skrytou deaktivaci systémových aplikací. V systému tato funkce je, jen pro její využití potřebujete stáhnout jednu aplikaci navíc.

1. Jak na schémata? Změňte si region

Platforma MIUI se pyšní podporou schémat, která změní vzhled prostředí, tapety, ikony, styl odemykání displeje a někdy také i vzhled vybraných předinstalovaných aplikací. Pokud se však podíváte do vašeho smartphonu značky Xiaomi s MIUI, položku Schémata zřejmě nikde nenajdete. Důvod je přitom prostý, výrobce obchod se schématy nabízí pouze ve vybraných zemích světa, zřejmě s ohledem na lokalizovaný obsah. Pokud si chcete schémata vychutnat i u vašeho smartphonu, bude třeba změnit region.

nastavení telefonu
Po změně regionu se v prostředí zpřístupní aplikace Schémata. Jednotlivá témata si můžete personalizovat, spousta z nich je k dispozici zdarma

Nastavení regionu najdete v Nastavení – Další nastavení – Oblast. U telefonů z české distribuce zde budete mít standardně uvedeno Česko, stačí však přepnout na Indii, a hned se vám v nastavení a na plochách objeví položka Schémata. Po změně oblasti telefon funguje stále stejně, maximálně se na plochách objeví některé speciální aplikace, které však můžete jednoduše odebrat. Podle všech dostupných informací se za nutností přepnutí regionu skrývají licenční poplatky, resp. patentové tahanice, které však přepnutím regionu můžete šikovně obejít. Xiaomi však schémata postupně odemyká i ve vybraných evropských regionech, u některých modelů stačí po softwarové aktualizaci přepnout na Itálii nebo Francii. Součástí schémat je i možnost stažení tapety, vyzváněcího tónu nebo fontů. Kompatibilita je zajištěna s MIUI 9.6 i MIUI 10.

2. Přidejte si chybějící „šuplík“ s aplikacemi

Pokud přecházíte na Xiaomi ze Sony, Samsungu či z dalších smartphonů, které používají tradiční „šuplík“ s aplikacemi, resp. hlavní nabídku, může vás mást to, že nic takového u Xiaomi neexistuje. Výjimkou je upravená verze MIUI for Poco, ve které je hlavní nabídka s aplikacemi přehledná, apky si dokonce můžete třídit podle typu obsahu, či ještě efektivněji podle barev jednotlivých ikonek. V čistém MIUI si tak musíte pomoci samostatnou aplikací, které do sebe nahrne všechny další ikonky. My můžeme doporučit např. aplikaci AppFinder, kterou si zdarma stáhnete z Google Play.

nastavení telefonu
Aplikace AppFinder přidá do MIUI chybějící hlavní nabídku s aplikacemi

AppFinder je aplikace, která se  sice spouští déle, ale zobrazí vám to, co byste čekali od hlavní nabídky s aplikacemi. Aplikace můžete prohledávat postupným psaním či filtrovat podle různých kritérií. Ty, které jste použili naposledy, se vám zobrazí v horním řádku, aby byly co nejrychleji po ruce.

3. Deaktivuje si zbytečné systémové aplikace

V systému Android sice nejdou předinstalované aplikace úplně odebrat, některé z nich můžete alespoň deaktivovat. Aplikace odinstalují veškeré své aktualizace a přestanou se ukazovat v nabídce aplikací. S ohledem na bod 1. a navrhovanou změnu regionu můžete deaktivovat i ty aplikace, které se v telefonu objeví po změně regionu. V MIUI 9.6 i v MIUI 10 je však možné odinstalovat pouze ty aplikace, které jste si do smartphonu sami nainstalovali. Pro deaktivaci aplikací je třeba stáhnout si dodatečnou aplikaci MIUI Hidden Settings.

nastavení telefonu
Přes aplikaci MIUI Hidden Settings můžete deaktivovat některé systémové aplikace nebo spustit základní diagnostiku hardwaru

Aplikace sice zvládá to stejné jako rozhraní MIUI, zmiňované „zmražení“ vybraných aplikací je však navíc. Přes aplikaci MIUI Hidden Settings však nezmrazíte všechny systémové aplikace. Ty klíčové budou fungovat i nadále, a tlačítko na deaktivaci nebude fungovat. Vypnout můžete např. nepoužívané aplikace od Googlu. V MIUI Hidden Settings se také můžete podívat na historii notifikací, čas strávených v jednotlivých aplikacích nebo provést hardwarový test vybraných součástí telefonu. Pokud nebudete něco fungovat, můžete si udělat „domácí“ diagnostiku ještě před odesláním telefonu do servisu

4. Skener obličeje chybí? Změňte si region

Zatímco schémata nemusí využívat každý, skener obličeje, to už je věc jiná. Jenže pro něj platí stejná pravidla. Pokud si region nepřepnete na Indii (resp. nově i Itálii nebo Francii), v nastavení zamykací obrazovky se objeví nová položka pro odemykání telefonu pomocí tváře.

nastavení telefonu
Rozpoznávání tváře začne fungovat až po přepnutí regionu z Česka např. na Indii

Ten funguje na Mi 8 a Pocophone F1 velmi dobře, infračervený snímač dokáže displej rychle odemknout i v úplné tmě. A pokud si nastavíte oživení telefonu dvojdotykem na displej, nebudete muset pro odemknutí telefon vůbec mačkat jakákoliv tlačítka.

5. Zamkněte si aplikace. Dětský režim vlastně nepotřebujete

Pokud dětem půjčujete smartphone od Xiaomi, můžete se (oprávněně) bát co v telefonu bude chybět, jakmile se vám telefon dostane zpět do ruky. Jednou z možností, jak dětem zabránit spouštět to, co nechcete, jsou dětské režimy, které jsou k dispozici na Google Play. Druhou možností je integrovavaný zámek aplikací. Stačí přidat vzor k odemknutí a doplnit jej otiskem prstu, následně si můžete navolit, které aplikace chcete zabezpečit.

nastavení telefonu
Přímo v systému můžete vybrané aplikace zamknout znakem doplněným otiskem prstu. Ochráníte si tak citlivé informace nebo soubory

V praxi vám tak stačí otiskem zablokovat aplikace pro psaní zpráv a volání, dále třeba Facebook messenger, e-mailový klient, Správce souborů nebo webový prohlížeč. A aby si děti i nic nenainstalovaly, resp. nic neodstranili, zaheslujte obchod Google Play a systémové Nastavení. Budete tak mít jistotu, že se vám telefon vrátí se všemi aplikacemi a daty. Uzamknutí aplikací se může hodit i tehdy, pokud si chcete některé informace, soubory či obrázky nechat jen pro sebe. Bez správného vzoru nebo otisku prstu si je nikdo nepovolaný neprohlédne.