Pocophone F1 obrátil trh naruby. Patřil mu rok 2018

Mi Home security Camera

Co říkají o Pocophonu F1 světoví recenzenti? Dokázal posunout laťku poměru ceny a výkonu na novou úroveň a zároveň nedělat příliš kompromisů.

Ještě z kraje roku 2018 se pouze spekulovalo, že Xiaomi plánuje jakousi novou značku, se kterou zkusí trochu experimentovat. Když se ovšem v polovině roku telefon dostal na trh a začaly se psát první recenze, bylo jasné, že tento pokus vyšel na jedničku. Potěší příznivce vysokého výkonu, kreativní fotografie a také dlouhé výdrže baterie.

Neskutečný Xiaomi POCOPHONE F1 | Recenze Xiaomi Czech

Pouze ve zkratce shrňme, že šlo o telefon se stále prakticky nejvýkonnějším procesorem na trhu (Snapdragon 845), bohatou operační i uživatelskou pamětí, svižným rozhraním a překvapivě slušným fotoaparátem. Mezi jeho neduhy mu naopak bylo vyčteno, že má tělo z plastu a chybí mu NFC. Nebyl to tedy žádný elegán roku, ale za cenu vyšší střední třídy dostat něco, co se srovná se špičkou trhu, bylo skutečně pozoruhodné.

 

Z dojmů, recenzí a shrnutí roku 2018 v médiích či od nezávislých recenzentů vyplývá, že Pocophone F1 zkrátka patří mezi ty nejlepší. Jako první příklad uvedeme snad nejznámějšího recenzenta smartphonů na videoserveru YouTube, Marquese Brownleeho známého pod přezdívkou MKBHD. Ten už každoročně uděluje telefonům ceny ve stylu filmových ceremoniálů. A právě na konci roku, ve videu, které viděly miliony diváků, si Pocophone F1 odnesl trofej za nejlepší „budget“ (dostupný) smartphone. „Tento telefon si opravdu zasloužil místo v mojí kapse a doufám, že příští rok uvidíme víc takových,“ komentoval udělení ceny.

 

Ve shrnutí roku však nebyl na YouTubu jediný. Třeba jeden z největších nezávislých recenzentů ve Velké Británii, Arun Maini s přezdívkou Mrwhosetheboss udělil Pocophonu F1 dokonce druhé místo v žebříčku těch nejlepších smartphonů roku. Správně, ze všech vydaných za celý rok. Svojí volbu vysvětloval slovy: „Opravdu jsem se snažil, abych na telefonu našel nějaké neduhy. Říkáte si, když má skvělý výkon za tak nízkou cenu, musí mít třeba špatnou výdrž baterie, pořizovat špatné fotky nebo se snadno rozbije. Nic z toho ale není pravda.“ Jeho videa pravidelně sledují stovky tisíc lidí.

„Tento telefon má asi nejlepší poměr ceny a výkonu v našem seznamu, a je to asi ten nejzásadnější rozvraceč sil na trhu. Dokonce si troufáme tvrdit, že má snad nejlepší fotoaparát mezi telefony ve stejné cenové relaci,“ uvádí ve svém shrnutí nejlepších telefonů za rok 2018 populární server GSMArena ve videu na YouTubu. I zde se u videí scházejí stovky tisíc diváků.

 

Přesuňme se ale do českého prostředí, kde se o Pocophonu F1 mluvilo hlavně v redakčních testech. Českým recenzentům se Pocophone F1 líbil, třeba v testu na webu Svět Androida se ve zhodnocení dočtete: „Xiaomi Pocophone F1 má velmi dobře nakročeno k tomu stát se velkým hitem. Při prvotním odhalení telefonu jsme očekávali hodně ústupků, po dokončení testování jich ale mnoho není.“ Podle tohoto serveru telefon exceluje v poměru ceny a výkonu.

 

Česká Smartmania už v titulku naznačuje, že Pocophone F1 má „extrémní výkon za hubičku“ a v závěru pak dodává, že „Xiaomi Pocophone F1 je stvořen pro uživatele, kteří chtějí od telefonu nejlepší hardwarovou výbavu, pěkný a rychlý operační systém, dlouhou výdrž na baterii, dobrý fotoaparát a velmi příznivou cenu.“

 

Telefon chválí i server Mobilmania, kde se ve zhodnocení objevuje tvrzení, že Pocophone F1 „v této cenové relaci nabízí opravdu bohatou zásobu výkonu, povedený displej, slušnou výdrž i nadprůměrný fotoaparát. Poměr cena/výkon zde šplhá opravdu vysoko.“ Upozorňují také na několik drobných vad na kráse, které se ale netýkají běžného používání.

 

Ačkoliv je už rok 2018 za námi, neznamená to, že atraktivita Pocophonu F1 je pryč. Naopak se s poslední aktualizací dokonce dočkal i několika nových triků v rukávě. Nově je totiž schopný natáčet video s frekvencí 960 snímků za sekundu, což znamená možnost jej pak přehrávat zpomaleně. A to na úrovni profesionálních kamer, ještě donedávna totiž smartphony mohly natáčet zpomalené video s maximální frekvencí pouze 240 snímků za sekundu.

 

Xiaomi vyladilo také i noční režim telefonu. Ten nově umí složit několik snímků různých expozic do jednoho a lépe tak zachytí celou škálu nočních scén. Při snímání takové fotky je sice lepší mít s sebou stativ, troufáme si však tvrdit, že i z ruky pořídíte hodně zajímavé fotografie. Pro ty, co často telefonem fotí, máme i drobný tip – skládání více fotografií do jedné nemusíte omezovat jen na noční snímky, zkuste to třeba i ve dne. Výsledek vás možná také překvapí. Vylepšení jsou součástí nové verze uživatelského prostředí MIUI 10, na kterou lze již teď tyto modely aktualizovat.