Pocophone F1 – To tu ještě nebylo aneb vlajková loď za polovic

Pocophone F1 je na českém trhu zjevením. Nabídne výbavu vlajkových modelů, ovšem za poloviční cenu. Co vše dokáže?

Xiaomi před nedávnem pobláznilo svět a udělalo vrásky stávajícím výrobcům. V rámci své podznačky Pocophone oznámilo smartphone F1, který si bere na mušku stávající vlajkové modely konkurenčních výrobců. Pokud mu odpustíte plastovou konstrukci a pár funkčních záležitostí, můžete za polovinu ceny pořídit to, co u konkurence za dvojnásobek. Co vše Pocophone F1 umí, a jaké jsou naše zkušenosti z používání?

Videorecenze Xiaomi Pocophone F1:

Neskutečný Xiaomi POCOPHONE F1 | Recenze Xiaomi Czech

Plast a bytelná konstrukce se nevylučují

V ruce působí Pocophone F1 kompaktně, záda jsou plastová a příjemně zaoblená ke hranám. Na zadní straně byl použit kvalitnější matný polykarbonát, u něhož jsou sice otisky prstů vidět proti světle, oproti neustále upatlaným skleněným zádům ostatních smartphonů je to ale vítaná změna. Zpracování telefonu je na výbornou, nikde nic nevrže, vše lícuje jak má a telefon v ruce na nás působí tak, jako by byl skutečně vyroben z bytelného kovu.

Pocophone F1 se prodává jen v tomto šedém barevném provedení

Obhlídka bočních hran zjistí boční regulátory hlasitosti a dost blízkou zamykací klávesu, kterou můžete ze začátku zaměňovat za tlačítko pro snížení hlasitosti. Klávesy jsou však dostatečně vystouplé, takže nebudete mít problém ani s jejich ovládáním poslepu. Levý bok obsahuje šuplíček, do něhož můžete vložit nanoSIM kartu, a pak microSD nebo rovnou druhou SIMku. V prostředí si následně nastavíte chování jednotlivých karet, sítě 4G na českých frekvencích přitom mohou být aktivní na obou kartách, nikoliv jen ve slotu 1, jak bývá u jiných výrobců „dobrým“ zvykem.

Detaily - 3,5mm jack a výřez v displeji
Detaily - 3,5mm jack a výřez v displeji
USB-C na spodní hraně po boku stereoreproduktorů
USB-C na spodní hraně po boku stereoreproduktorů

Hudební nadšence potěšíme pohledem na horní hranu, kde se našlo místo pro 3,5mm jack, na spodní hraně čekejte slušně hrající stereoreproduktory a konektor USB-C. Na zádech je umístěn duální fotoaparát, hlavní 12MPx snímač je shodný s Xiaomi Mi 8, sekundární 5MPx kamerka poslouží k rozmazání pozadí. Clona fotoaparátu je f/1.9, optická stabilizace k dispozici není. Pod fotomodulem se ještě nachází kruhová čtečka otisků prstů, kterou budete mít problém nějak poškrábat. A to hlavní, otisky prstů vyhodnocuje bleskovým tempem, pro ukazováček je velmi snadno dostupná. Moc rychlejších snímačů dnes u mobilů nenajdete.

Na zádech najdeme duální fotoaparát, dvojitou přisvětlovací LED diodu a kruhovou čtečku otisků prstů

Na čelní straně telefonu najdeme 6,2″ IPS panel s rozlišením 2 246 × 1 080 pix, displej má velmi dobrou jemnost a je slušně čitelný i na přímém slunci. Jas displeje rozhoduje automatika, můžete jej však ručně doupravit v horní liště. Panel je v rozích zakulacen a nechybí mu ani poměrně velký výřez, který můžete nechat softwarově „zmizet“. Už z pohledu IPS technologie ale v noci stejně uvidíte, že části displeje vedle výřezu nepatrně černě svítí.

Použítý IPS panel s rozlišením 2 246 × 1 080 pix má velmi dobrou čitelnost i na přímém slunci

Ve výřezu je umístěn reproduktor, čidlo pro regulaci jasu a kamerka pro selfie, která slouží i k rozpoznávání obličeje. To překvapivě velmi dobře a rychle funguje i v úplné tmě, protože výrobce nad displej přidal i infračervený snímač. Musíte si však nastavit region na Indii, v současné době totiž při nastavení ČR skenování obličeje nefunguje. Apky, které se vám v prostředí následně objeví, lze naštěstí odinstalovat. Uprostřed spodní hrany displeje je umístěna miniaturní LED dioda, na netradiční pozici jsme si velmi rychle zvykli. Dioda při zmeškaných událostech bliká nepřehlédnutelnou bílou barvou.

pocophone balení
Základní balení Pocophone F1
černý poloprůhledný silikonový obal
Jeho součástí je i základní černý poloprůhledný silikonový obal

V základu dostanete spolu s telefonem pouze špendlík pro vytažení bočního šuplíku, základní silikonový obal, síťovou nabíječku a USB-C kabel. Sluchátka v základní krabici chybí, takže se počítá s tím, že si zapojíte svá vlastní.

Snapdragon 845 a 6GB RAM

Pokud bereme plastovou konstrukci jako určitý ústupek od moderních kovovo-skleněných smartphonů, o čipsetu to určitě neplatí. Pocophone F1 pohání v současné době nejvýkonnější čipset Snapdragon 845 se 6GB operační pamětí. A to je hardware, který často vídáme až u dvojnásobně dražších smartphonů. V populárním testu Antutu získal telefon 264 488 bodů. Interní paměť je 64GB, část je zabrána systémovou ROM, přesto vám však zbývá přes 56 GB volného místa. A s tím už se dá plně pracovat, pokud k tomu ještě připočteme možnost vložení microSD karty (až 256 GB) místo druhé nanoSIM.

nastavení telefonu
* Nabídka Nastavení * Detaily ke konektivitě * Výsledek benchmarku Antutu

Konektivita smartphonu je bohatá, novinka zvládá české frekvence LTE, samozřejmě Wi-Fi a Wi-Fi Direct, příp. můžete do USB konektoru zapojit myš, klávesnici nebo flash disk. Šetřilo se pouze na podpoře NFC, u Pocophone F1 tak např. nepůjde využít bezkontaktní platby Google Pay. GPS má velmi dobrou citlivost a „chytá se“ rychle i uvnitř budov. Baterie o kapacitě 4 000 mAh nám vydržela telefon napájet po celý den, ať jsme s ním dělali téměř cokoliv. Jakmile baterie poklesne na 15 procent, telefon vám doporučí vyhledat nabíječku nebo alespoň aktivovat úsporný režim. V rámci volnočasového a víkendového používání jsme se dostali na dva dny na jedno nabití.

MIUI by POCO

Ve smartphonu je připraven Android 8.1 Oreo s uživatelským rozhraním MIUI 9.6 for POCO. Jedná se o upravenou verzi rozhraní, které se používá u ryzích smartphonů značky Xiaomi. A samozřejmě nechybí ani typická aktuálnost, updaty prostředí jsou k dispozici snad každý týden. Již první dojmy vám odhalí pár podstatných změn, které potěší hlavně nové uživatele. Součástí prostředí je obrazovka s aplikacemi, kterou vysouváte ze spodní části displeje (u čistého MIUI tzv. „šuplík“ s aplikacemi chybí). Ikonky aplikaci si můžete třídit podle jejich zaměření, nebo ještě lépe podle barev ikon. V horní liště najdete zástupce rychlého spuštění, můžete se tak rychle připojit k Wi-Fi, nastavit ztišení, aktivovat režim Ledadlo, a mnoho dalšího. Oblíbili jsme si i statistiky aktuální rychlosti a přenesených mobilních dat v rámci aktuálního dne. Zjistíte tak, že využívání některých aplikací až moc ukrajuje z vašeho FUP limitu.

nastavení telefonu
* Domovská obrazovka * Nabídka aplikací, které lze srovnat i podle barvy * Poslední spuštění aplikace * Aktualizace systémové nadstavby MIUI

Prostředí má ale mnoho dalších vychytávek. Jednorázově můžete „Zvýšit rychlost“, čímž se z RAM odstraní všechny spuštěné aplikace. Čistič se stará o to, aby se telefon nezanášel zbytečnými soubory. Z paměti bez kompromisů maže zastaralé soubory, zbytky po aktualizačních balíčcích nebo cachovaná data jednotlivých aplikací. Nemusíte vyčistit vše, z výběru můžete aplikace ručně odebrat. Správce baterie vás varuje při detekci aplikací s nadměrnou spotřebou či optimalizuje výkon smartphonu, spořič baterie zase monitoruje aplikace na pozadí a upravuje jejich chování, aby nadměrně nezatěžovaly baterii. Statistiky využití baterie jsou velmi detailní, pokud nějaká aplikace baterii vyloženě vyšťavuje, dá vám o tom telefon vědět.

nastavení telefonu
* Zástupci ve výsuvné liště * Možnosti platformy MIUI * Aktivujeme herní režim * Správce baterie může upravit chování aplikací

O bezpečnost smartphonu se stará integrovaný antivirus od Avastu, přímo v systému se počítají přenesená mobilní data. Jednotlivým aplikacím přitom můžete úplně zakázat využívání mobilních dat, takže budou fungvoat jen na Wi-Fi. Hry můžete spouštět ve speciálním herním režimu, který omezí notifikace na pozadí, nastaví při hraní režim Nerušit a zamezí změně jasu displeje. To aby vás při hraní vůbec nic nerozptylovalo. A pokud si vytvoříte tzv. „Druhý prostor“, můžete mít v telefonu i druhé soukromé prostředí, k němuž je přístup chráněn heslem nebo otiskem vašeho prstu. Duální aplikace vám umožní spouštět různé aplikace pomocí jiných účtů, např. v jednom „prostoru“ může běžet Facebook Messenger dvakrát, pokaždé s jiným účtem. Vybrané aplikace si můžete i zaheslovat znakem nebo otiskem prstu, pokud tedy dáte telefon do ruky dětem, nebudete ani potřebovat speciální dětský režim. Stačí zablokovat životně důležité aplikace, webové prohlížeče a Google Play…

nastavení telefonu
Evidence stažených dat přes mobilní sítě * Čistič se postará o nežádoucí soubory * Až po změně regionu na Indii se zpřístupní skener obličeje a systémová schémata

Podstatné je však to, jak je prostředí ve všech ohledech svižné. Na nic se nečeká, a pokud si chcete se systémovými aplikacemi pohrát, v rohu obrazovky čekejte vstup do alternativních nabídek a nastavení. Upravit můžete i vzhled MIUI použitím schémat, i k těm však potřebujete mít region ručně přepnutý na Indii. Nic se ale neděje, protože smartphone i nadále zůstává v češtině a nijak vás za vaši volbu netrestá. Schémat je na výběr celá spousta, použít můžete i ty běžně dostupné pro základní MIUI od Xiaomi. Paleta aplikací je dostatečná, nenarazili jsme na žádný vyložený „bloatware“. Někde na pomezí je Fórum MIUI, pokud vás však značka Xiaomi zajímá do hloubky, dozvíte se zde spoustu zajímavostí. Pokud bychom měli systému něco vytknout, jsou to nevyvážené vibrace, jejichž intenzitu nejde nijak upravit. Telefon při příchozím hovoru vibruje málo výrazně, zato klávesnice zase až příliš moc, takže si spousta uživatelů haptickou odezvu raději vypne.

Duální fotoaparát s umělou inteligencí

Pocophone F1 má na zadní straně umístěn duální fotoaparát. Hlavní 12MPx snímač má clonu f/1.9, 1,4µm pixel a Dual Pixel Autofocus, sekundární kamerka je pětimegapixelová s f/2.0 a 1,12 µm pixely. Fotoaparát je doplněn dvojicí přisvětlovací diod pro focení nočních objektů na krátkou vzdálenost. Fotografická aplikace na vás opět vystřelí spoustu uživatelských nastavení a režimů, mezi nimiž se posouváte pohyby do stran. Při focení portrétů (vzdálenost maximálně 2,5 m od telefonu) jsou okraje snímků efektně rozmazané, rozmazání docílíte i v základním režimu, a vybrat si můžete mezi třemi druhy rozostření. Na výběr je i panoráma s postupným snímáním nebo čistě manuální režim, kde si upravíte ISO, vyvážení bílé, čas a úroveň zaostření.

nastavení telefonu
* Fotoaplikace dokáže při focení rozpoznat rovinu a ukázat vám ji v hledáčku * Manuální režimu * Nastavení aplikace fotoaparát

U všech režimů je na výběr spousta efektů, volitelný režim HDR či funkce AI Fotoaparát, která optimalizuje nastavení scény podle rozpoznaného objektu vašeho fotografického zájmu. Až na občasné odchylky vypadají snímky o něco lépe, než kdybyste režim nepoužili. Škoda jen, že fotoaparát nejde rychle spustit bočními tlačítky. Nejrychleji se k němu můžete dostat posunutím přes zamykací obrazovku. Maximální rozlišení natáčených videí je UHD, dále je v nabídce elektronická stabilizace obrazu a nahrávání zrychlených a zpomalených videí s frameratem 120 nebo 240 fps. Na ukázkové fotografie a videa se můžete podívat níže, na smartphone s cenou deseti tisíc se fotografie, až na snímky v horším osvětlení, kde se objevuje výraznější rozmazání a neostrost, vyrovnají daleko vybavenějším smartphonům.

Ukázkové fotografie:

Ukázkové video:

Pocophone F1: ohňostroj (ukázkové video)

Závěrem

Pocophone F1 je valmi zajímavou alternativou k současným high-end smartphonům, přičemž koncová cena telefonu atakuje spíše hranici vybavenějších modelů střední třídy. V poměru výkon/cena Pocophone F1 prakticky nemá konkurenci. 64GB verzi pořídíte za 9 499 Kč, za 128GB variantu si připlatíte zhruba tisícovku. Důraz je kladen na surový výkon a svižné prostředí, spousta smartphonů v podobné cenové hladině by se mohla od Pocophonu F1 přiučit, jak se to správně dělá.

Pocophone text
* Pocophone se nijak netají tím, že za tím stojí čínské Xiaomi

Pocophone se jako podznačka Xiaomi netají tím, že využívá prodejní kanály a poprodejní marketing Xiaomi. Telefon si však značka navrhla celý sama. Není tedy jen kopií jiného smartphonu, což je dnes v segmentu sub-brandů dobrým zvykem. Dá se očekávat nástupce nebo bude Pocophone F1 jednorázovou záležitostí? Ukáže až čas…

Plusy:

– poměr výkon/cena
– Snapdragon 845 a 6GB RAM
– dobrá čitelnost IPS displeje i na přímém slunci
– duální fotoaparát
– bleskově reagující čtečka otisků prstů
– svižné a čisté uživatelské rozhraní

Minusy:

– telefon nemá tolik luxusní vzhled, resp. kombinaci kovu a skla
– kvalita pořízených fotek je velmi slušná, ke špici jim však ještě kousek chybí
– díky výřezu nejdou v horní liště vidět žádné notifikace
– chybějící NFC
– hodila by se zvýšená odolnost IP68
– v základním balení nejsou sluchátka