Powerbanky od Xiaomi: 10 000 a 20 000 mAh s microUSB kabelem

powerbank

Xiaomi, to nejsou jen telefony. Na českém trhu výrobce nabízí i dvě externí baterie s kapacitou 10 000 a 20 000 mAh. Jak dlouho dokáží dobíjet váš smartphone?

Xiaomi na českém trhu nabízí dvě externí baterie, které jsme si vyzkoušeli v terénu bez přístupu k elektrické síti. Základní model nabídne kapacitu 10 000 mAh, k dostání je i zvětšená verze s dvojnásobnou kapacitou.

Powerbanka s kapacitou 10 000 mAh

Externí baterie Mi Powerbank 2S (PLM09ZM) s rozměry 147 × 71 × 14 mm se prodává v bílé a černé barvě, která mi však připadá spíše jako tmavě modrá. Battery pack má tělo z hliníkové slitiny, které se podepsalo na hmotnosti 243 gramů, vypadá bytelně a příjemně chladí. Rozměrově powerbanku napasujete do univerzálního pouzdra pro smartphone, stejně tak se dobře vejde i do kapsy nebo do tašky či do batohu na cesty. Na jedné z užších hran se dozvíte specifikace použitého akumulátoru.

Kovová powerbanka vypadá bytelně, v batohu se však vyhněte klíčům, jinak hrozí její poškrábání

Jedná se o Li-Pol baterii o kapacitě 10 000 mAh, která dává na výstupu podle připojeného zařízení:
– proud 2,4A při napětí 5,1V (při zapojení obou portů)
– proud 1,6A při napětí 9V
– proud 1,2A při napětí 12V

Druhá z užších hran nabídne nabíjecí microUSB konektor, a také dva konektory USB-A, do nichž zapojíte šedý 32cm propojovací kablík. Ten můžete otočit a použít pro nabíjení, musíte však použít vlastní adaptér do sítě. V krabici totiž žádný nenajdete. Z nuly na sto jsem externí baterii dobil za tři a půl hodiny. Na výstupu je maximem 14,4W rychlé dobíjení (Quick Charge 3.0), které je kompatibilní s rychlodobíjením různých značek. V jednu dobu můžete najednou dobíjet až dvě zařízení. Stav kapacity baterie evidují čtyři LED diody, které se rozsvítí po stisknutí tlačítka.

Součástí balení je krátký kablík k nabíjení a dobíjení. Musíte však použít vlastní adaptér do sítě

Po kompletním nabití jsem následně používaný smartphone dobíjel výhradně z powerbanky, který jsem doplna dobil nadvakrát (powerbanka dobila telefon o cca 6 600 mAh), a poté se externí baterie poslední blikající diodou hlásila o další nabití. Je třeba počítat i s tím, že se powerbanka při nevyužívání sama o sobě nepatrně vybíjí. Tato kompaktní powerbanka s kapacitou 10 000 mAh se na českém trhu prodává za 499 Kč.

Srovnání vzhledu a rozměrů obou prodávaných externích baterií

Powerbanka s kapacitou 20 000 mAh

Druhá externí baterie Mi PowerBank 2C (PLM06ZM) v nabídce nabídne obří kapacitu 20 000 mAh! Akumulátor má rozměry 150 × 70 × 24 mm a hmotnost 360 gramů, je tedy poměrně velký. Hmotnost jsem však od bílé zaoblené krabičky očekával větší, při srovnání s 10 000 mAh powerbankou je až nečekaně malá. Na cestách v batohu tak příliš netíží. Powerbanka má lehce zdrsněný protiskluzový plastový povrch, který je odolný proti teplotním výkyvům a nemusíte se u něj bát, že by se nějak viditelně podřel. Na bočních přechodech se mohou usazovat nečistoty, zbavíte se jich však rychle čistícím hadříkem.

20 000 mAh powerbanka je vyrobena z lehkého strukturovaného plastu.

Na spodní hraně čekejte opět základní specifikace powerbanky, na opačné straně jsou umístěny dva USB porty, uprostřed pak napájecí microUSB, nad nímž jsou čtyři stavové diody. Stisknutím blízkého tlačítka si podle počtu rozsvícených diod zjistíte zbývající kapacitu powerbanky, jedna blikající znamená, že už vám toho powerbanka mnoho nenabídne. Delším podržením tlačítka začnou diody postupně problikávat, což znamená, že jste aktivovali režim pomalého nabíjení pro nositelnosti všeho druhu. Na vstupu čekejte nabíjení 5V/2A, příp. 9V/2A, záležet tedy bude na adaptéru, do kterého zapojíte 32 cm kablík.

20 000 mAh powerbankou můžete nabíjet najednou až dvě zařízení

Na výstupu je k dispozici rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 (až 18W):
– proud 2,4A při napětí 5,1V (při zapojení obou portů)
– proud 2A při napětí 9V
– proud 1,5A při napětí 12V

Powerbanka se v terénu ukázala jako „bezedný zdroj“ energie. Po plném nabití dobila hned několik smartphonů, a to i zároveň. Líbí se mi i to, že baterie i při jedné blikající diodě dobila připojený telefon ještě o cca 1 500 mAh. A to u novodobých smartphonů může znamenat i půldenní přidanou výdrž. Velká powerbanka však znamená i poměrně dlouhý nabíjecí čas. V našem případě trvalo dobíjení zhruba pět a půl hodiny, v praxi tak powerbanku nabíjejte přes noc a ráno bude připravena k cestě do terénu. Zhruba za tři a půl hodiny se kapacita baterie přehoupne přes 50 %, což vám s ohledem na její kapacitu může stačit. Powerbanku Mi Powerbank 2C seženete na českém trhu za 749 Kč.