Průvodce výběrem chytrého telefonu. Technické parametry v lidské řeči

Vybírání mobilu

Ztrácíte se v široké nabídce telefonů? Hlava vám jde kolem z technických parametrů? Poradíme, jak si dobře vybrat.

Stále širší nabídka mobilních telefonů doplněná o výčet mnoha technických parametrů, které nejsou běžnému uživateli srozumitelné, dokáže pořádně zkomplikovat osobní výběr smartphonu. Proto jsme pro naše zákazníky připravili přehledného průvodce.

 

Design a konstrukce

 

Někdo dává přednost decentnímu vzhledu a klasické černé barvě, jinému se líbí pestré barvy a výstřednější vzhled. Ať už jsou vaše preference jakékoliv, jistě nám dáte za pravdu, že design při výběru hraje svou roli. Ten je do určité míry odrazem použitého materiálu. Cenově dostupnější zařízení obvykle najdeme v plastovém provedení, jehož výhodou je nízká váha. Se zvedající se cenou narážíme stále častěji na modely z kovu jakožto odolnější alternativu, která však neumožňuje bezdrátové nabíjení. Pro zvláště prémiový vzhled se používá sklo, na kterém ale mohou ulpívat otisky.  Setkáme se také s keramickým provedením, tedy dražším materiálem odolným vůči poškrábání. Materiály se mnohdy kombinují, takže celková odolnost nakonec bývá velmi uspokojivá. Jisté nevýhody některých materiálů, jako jsou například problémy s otisky, Xiaomi elegantně řeší obalem zdarma, který je součástí drtivé většiny modelů.

Mi Mix 3
Smartphone Mi MIX3 se svými schopnostmi řadí do prémiové třídy. Vedle osmijádrového procesoru, výkonného grafického čipu a velké paměti se může pochlubit také špičkovým fotoaparátem, který v nezávislém testu fotografických schopností DxOMark dosáhl třetího nejlepšího skóre z testovaných mobilních telefonů.

Displej

 

Zatímco ještě před pár lety se standard velikosti displejů pohyboval okolo čtyř palců, nejnovější kousky běžně překračují 5,5 palce. Menší rozměr sice nabízí lepší úchop a ovládání, větší displej však dominuje téměř ve všem ostatním. Jeho velikost uživatel ocení zejména při prohlížení internetu a fotografií, sledování videa nebo hraní her. Vzhledem ke stále zmenšujícím se rámečkům dnes již najdeme modely s velkým displejem a menší konstrukcí v jednom. Fanoušci velkých displejů u nás najdou Mi MAX 3 s úctyhodnými 6,9 palci.

 

Spolu s větším displejem se stále zvyšuje také rozlišení (vyšší počet obrazových bodů). Místo tolik rozšířeného rozlišení se však spíše vyplatí sledovat parametr PPI (počet pixelů na palec), který udává hustotu pixelů vypočítanou z poměru velikosti displeje a použitého rozlišení. Samotné rozlišení totiž výsledný dojem neudává, protože stejné rozlišení vypadá na rozdílně velkých obrazovkách jinak. Čím vyšší PPI, tím jemnější a hezčí obraz displeje.

Dalším parametrem je maximální jas displeje, který zlepšuje čitelnost zejména na přímém slunečním světle. Pominout bychom neměli ani pozorovací úhly. Ty udávají zkreslení obrazu při pohledu z jiného než přímého úhlu. V současné době však nové telefony obecně disponují velmi dobrými pozorovacími úhly.

Řada vlastností displeje přímo vychází z jejich typu. V praxi se víceméně setkáme jen se dvěma hlavními konstrukcemi. První je OLED, kam spadají AMOLED, P-OLED a SuperAMOLED. V současné době se jedná o nejlepší typ displeje, který představuje parádní podání barev, výborné pozorovací úhly i menší spotřebu energie. Jedinou nevýhodou je riziko vypalování pixelů, kdy na obrazovce zůstávají zbytky předchozího obrazu. LCD jsou naopak displeje s nízkými výrobními náklady. Dělí se na se na TN, SuperLCD a IPS. Nejrozšířenějším typem LCD je právě IPS, pro který jsou charakteristické skvělé pozorovací úhly a živé barvy.

Výkon, paměť, baterie

 

Vyšší rozlišení, náročnější technologie i větší nároky aplikací. To je jen část důvodů, proč mobilní telefon vyžaduje stále větší výkon. Klíčová součást – procesor – svou výkonnost udává zejména dvěma parametry. Za prvé je to počet jader, jejichž počet bývá od jednoho až po osm.

Přestože více jader mívají zejména vyšší modely, neznamená to automaticky vyšší výkon. Některá z osmi jader totiž mohou být výkonnější než jiná, aby se jádra mohla střídat dle aktuální zátěže, a tím šetřila energii. Druhým často skloňovaným údajem procesoru je jeho frekvence udávaná v GHz (gigahertzích). Jedná se o počet instrukcí vykonaných za jednu vteřinu. Čím vyšší je tedy frekvence, tím rychleji a plynuleji vše funguje.

 

Podobně důležitá je i operační paměť (RAM). Její velikost je udávaná v GB (gigabytech) a dnes se setkáváme s 1 GB až 6 GB, u nejnovějších modelů dokonce s 10 GB. Zejména u her je zase potřeba mít co nejlepší grafický čip. Právě ten hraje prim při možnosti rozjet a udržovat plynulý herní zážitek při nejvyšších možných detailech. U nižších řad telefonů však nižší výkon nemusí být fatální. Mnohdy zde totiž najdeme i nižší rozlišení displeje, takže si dané zařízení nakonec vystačí. V oblasti výkonu mezi naše TOP patří modely Mi 8 Pro, Pocophone F1 nebo Black Shark, který se zaměřuje přímo na hraní her.

Ačkoliv uvedené parametry najdeme snad v každém popisu telefonu, dva různé modely s papírově stejnými hodnotami přesto fungují odlišně. Vždy totiž záleží na mnoha faktorech, ať už jde o typ jednotlivých komponentů, chlazení nebo samotný operační systém. Proto je standardem každý model řádně otestovat a nezávisle zhodnotit v patřičné recenzi. Výkon lze do značné míry také změřit. Věnují se tomu servery jako jsou AnTuTu Benchmark či Geekbench Browser, které telefony zároveň porovnávají i mezi sebou.

Velikost vnitřní paměti udává, kolik fotografií, hudby a dalších dat můžeme celkem do telefonu uložit. Čím větší paměť, tím samozřejmě lépe. V sortimentu najdeme modely se zhruba 8 až 512 GB vnitřní paměti. Společnost Xiaomi navíc mnohdy nabízí stejný model s různými velikostmi vnitřní paměti, takže si nakonec vybere úplně každý. Některé modely dále nabízí možnost vložit paměťovou kartu a paměť tak výrazně rozšířit. Ještě podotkněme, že k dispozici je zpravidla o něco menší kapacita, než je udávaná výrobcem. Část místa totiž zabere samotný systém a předinstalované aplikace.

 

Mnohdy narazíme na požadavek, aby telefon bez nabíjení vydržel i několik dní. Na to má samozřejmě největší vliv kapacita baterie, která se dnes pohybuje zhruba okolo 3000 mAh (miliampérhodin). Opět čím větší kapacitu vaše zařízení nabízí, tím delší bude provozní doba. Svou roli však sehrává také použitý hardware, zejména pak procesor. Některé modely nabízí také rychlonabíjení s několikanásobnou rychlostí nabití. U Xiaomi se nazývá Quick Charge a v roce 2017 byla představena již jeho čtvrtá verze.

Fotoaparát

 

Kvalita zabudovaných fotoaparátů značně kolísá model od modelu. Zároveň zde nenajdeme tolik parametrů, které by výslednou kvalitu dokázaly odhalit. Nejznámějším údajem rozhodně je počet megapixelů (MPX), které zjednodušeně řečeno udávají ostrost fotografie. Pokud si však fotografii nebudeme prohlížet v opravdu velkém formátu (například na billboardu), nehraje tento údaj velkou roli od zhruba 10 MPX výše. Málokdo dnes navíc ví, že vyšší počet megapixelů může některé vlastnosti fotografie naopak zhoršovat, zejména při focení v horším světle. Jako obecně uznávaný kompromis mezi všemi parametry se dnes jeví 12 MPX. V oblasti fotoaparátu z naší nabídky zvláště vyniká novinka v podobě modelu Mi MIX 3.

 

Dalším z atributů je světelnost, přesněji clonové číslo. To značí ztrátu světla při průchodu čočkami objektivu. Udává se jednotkou f a dnes se pohybuje okolo hodnoty f2,0. Čím menší je číslo, tím lépe budou vypadat fotografie z horších světelných podmínek. Při vyšším f se naopak tmavší oblasti buď nevykreslí, nebo na nich bude vidět šum (zrnění). Čím menší f, tím více se zároveň rozmaže okolí zaostřeného objektu. Výrobce nicméně udává nejmenší možnou hodnotu, i s čočkou f1,8 můžete nastavit f9,0.

Zajímá-li vás natáčení videa, upřednostněte modely se stabilizací (nejlépe čtyřosou). Pokud se totiž pohybujete a stabilizaci nemáte, výsledný obraz bude poměrně roztřepaný. Opominout nesmíme ani maximální rozlišení natáčení videa a počet snímků za sekundu (fps). Většina telefonů zvládne natáčet 1080 bodů při 60 snímcích za sekundu, ty lepší pak 4K při 30 fps nebo dokonce při 60 fps. Mnoho modelů dnes také nabízí možnost natáčet zpomalená videa. Do jaké míry bude natočený moment zpomalený udává počet snímků za sekundu, který by měl být co nejvyšší. Dnes sahá až po 960 fps při rozlišení 1080 bodů.

 

Systém, odemykání, sloty

 

Neopominutelnou součástí telefonu je samozřejmě i jeho operační systém. Právě ten určuje, nakolik intuitivní a vizuálně povedené prostředí bude. Společnost Xiaomi využívá nejrozšířenější systém na světě – Android. Většina modelů této značky má nainstalovanou poměrně oblíbenou vlastní nadstavbu nazvanou MIUI. Jiní uživatelé naopak upřednostní čistý Android, který najdeme třeba u modelu Mi A2 a Mi A2 Lite.

 

Nový Mi 8 Lite | Xiaomi Czech

Většina telefonů dnes také disponuje čtečkou otisků prstů, případně odemčením pomocí vlastního obličeje. Nové high-end telefony počítají s nástupem Bluetooth sluchátek a často tak nemají 3,5mm konektor. U Xiaomi telefonů však v balení obvykle najdeme redukci, která tak jako tak umožňuje připojit jakékoliv zařízení s 3,5mm jackem. A pokud máte dvě SIM karty, rozhodně se poohlédněte po modelu, který umožňuje vložení dvou karet najednou.

Závěrem

Nyní vám již nic nebrání, abyste si vybrali telefon splňující všechny vaše potřeby a přání. Pokud hledáte zařízení se špičkovým poměrem cena/výkon, rozhodně si prohlédněte náš katalog produktů. Navštívit se vyplatí také náš blog, kde telefony pravidelně testujeme. Samozřejmě vám rádi poradíme i na našich prodejnách nebo prostřednictvím online podpory. Závěrem nám nezbývá nic jiného, než popřát, abyste byli s vybraným telefonem maximálně spokojeni.