Xiaomi Mi 8: Vysoký výkon, skvělý fotoaparát a svižné MIUI

Pocophone

Xiaomi Mi 8 je čínský topmodel, který nabízí maximální výkon ve spojitosti se slušnou prodejní cenou. Čím vším vás může novinka od Xiaomi překvapit?

Mi 8 je aktuálním vlajkovým modelem Xiaomi s nekompromisní výbavou, který startuje na metě 14 tisíc Kč. Už tato částka je na poměry Xiaomi trochu netypická, na druhou stranu, podobně vybavené smartphony se u konkurence pohybují za částky přes 20 tisíc Kč. Ospravedlní Xiaomi Mi 8 svou vyšší prodejní cenu a zůstane i nadále věrný velmi dobrému poměru výkon/cena?

Sklo a AMOLED displej

Xiaomi Mi 8 je smarphone s rozměry 155 × 75 × 7,6 mm a hmotnosti 175 gramů. Pod ní se podepsala zejména kovová konstrukce, přední a zadní strana je skleněná. Na zádech se sklo nepatrně svažuje ke krajům, takže telefon dobře padne do dlaně, má to však i svou daň. Telefon v ruce trochu prokluzuje, bude třeba jej obléci alespoň do obalu, který najdete přímo v základním balení. Na zadní straně je jediným rušivým prvkem vystouplý duální fotoaparát (2 × 12 MPx, optická stabilizace) společně s dvojdiodovým bleskem, uprostřed pak čekejte kruhovou čtečku, která otisky vyhodnocuje bleskovým tempem. A, i když je zadní strana skleněná, používání telefonu na ní nezanechává nevzhledné otisky prstů. V tom by se i konkurence mohla přiučit.


Oficiální představovací video Xiaomi Mi 8:

VLAJKOVÁ LOĎ Mi 8 | Xiaomi Czech

Rohy telefonu jsou příjemně zaoblené a při běžném používání příjemně chladí. Rozvržení ovladačů je přitom stejné, jak jste byli zvyklí z dřívějška. Na levém boku najdete pouze šuplík pro nanoSIM a microSD (lze nahradit za druhou SIM), na boku pravém jsou připaveny příjemně vystouplé regulátory hlasitosti a zamykací tlačítko. Přerušení v horní a spodní hraně značí vývody interních antén, na horní hraně najdeme sekundární mikrofon, na hraně spodní zase stereoreproduktory a konektor USB-C.

xiaomi mi 8
Xiaomi Mi 8 v dlani a pohled na spodní hranu

Nejzajímavější je samozřejmě přední část telefonu s displejem, který má výrazný výřez. Xiaomi u telefonu použilo 6,2″ AMOLED panel s rozlišením 2 220 × 1 080 pix. Displej se nijak netají se svými rámečky, byť jsou po stranách jen zhruba dvoumilimetrové. Rozlišení displeje pro používání smartphonu plně dostačuje, těšte se na absolutní černou a na syté odstíny barev, které si můžete do detailu upravit podle svých preferencí. Na barevné kouli můžete zvolit teplotu bílé barvy nebo se spolehnout na tři přednastavené volby. Dále si můžete pohrát s kontrastem, který může být nižší, vyšší nebo automatický podle spouštěného obsahu. Samozřejmostí je automatická regulace jasu displeje, k jezdci s úrovní jasu se dostanete i přes horní výsuvnou lištu.

Snímáme otisk prstu, pohled na vystouplou čočku duálního fotoaparátu

Telefon rozpozná, že je okolo něj tma, a násleně aktivuje noční režim, v němž si můžete samostatně a dopředu upravit intenzitu podsvětlení. Čtecí režim zase eliminuje modré odstíny, navíc jeho aktivací v noci stále dost svítící displej ještě trochu utlumíte. Na AMOLED displeji je užitečným doplňkem i Always On režim, který ve vypnutém stavu na obrazovce zobrazuje aktuální čas a datum (jejichž pozice se pravidelně mění), příp. notifikace aplikací. Režim AOD však nemá žádné podrobnější nastavení, neupravíte si tedy jeho vzhled ani to, jaké notifikace se na něm mají zobrazovat. V praxi se tak na Always On displeji zobrazují notifikace všech aplikací, a to s drobnými ikonkami. Pro další položky vztažené k displeji se musíte ponořit hlouběji do nastavení, prostým nastavením obrazu jste totiž ještě nevyčerpali všechny možnosti.

Schování výřezu 3D odemykání obličeje

V části Zamykací obrazovka a heslo můžete nastavit časový limit displeje, v sekci Zobrazení na celou obrazovku zase můžete skrýt výřez displeje. Ve stejné sekci můžete prohodit pozici zpětné šipky nebo přepnout na systémová gesta. Ta se liší jen tím, že na místě schovaných dotykových ovladačů stačí prstem potáhnout vzhůru. Protože černá se u AMOLEDů rovná vypnutým pixelům, můžete výřez v displeji schovat a displej tak zarovnat. Některé aplikace výřez automaticky ignorují, např. Messenger na výšku nebo webový prohlížeč na šířku. Dále si můžete nastavit chování aplikací, některé se zobrazí na šířku automaticky, jiným to můžete nastavit ručně a pak jsou tu aplikace, které vám telefon roztáhnout vůbec nedoporučí. Finální výběr je však na vás.

AMOLED displej je velmi dobře čitelný i na přímém slunci, výřez můžete v případě potřeby „bez následků“ schovat

V masivním výřezu se nachází 20MPx selfie kamerka, čidlo automatické regulace jasu, reproduktor a 3D kamerka pro skenování obličeje. V praxi vás překvapí, jak rychle funguje. Stačí jen jeden snímek obličeje, umělá inteligence si jej zpracuje po svém a vy máte hotovo. Pokud si nastavíte detekci obličeje hned po rozsvícení telefonu, stačí jeden pohled a máte odemknuto. To se nám líbí. Své okolí můžete ohromit i tím, že Face Unlock funguje i v úplné půlnoční tmě, infračervený snímač tak funguje na výbornou. 3D odemykání obličeje vás však může odradit hned od začátku, po prvním spuštění telefonu máte nastaven region Česko, kde funkce není dostupná. Stačí však přes nastavení region přepnout např. na Indii, Itálii nebo Francii.

Do výřezu nad displej se schovala 20MPx selfie kamerka i 3D skener obličeje

Xiaomi Mi 8 je postaveno na osmijádrovém čipsetu Snapdragon 845 a 6GB RAM, takže můžete očekávat špičkový výkon, který je podložen 284 035 body v benchmarku Antutu. Grafický výkon je na velmi vysoké úrovni, na Mi 8 si zahrajete i ty největší herní pecky. Hardwarová výbava je nekompromisní a může se směle rovnat konkurenčním modelům s Androidem. K internetu se připojíte přes Wi-Fi i přes české frekvence LTE, v nabídce narazíte i na NFC, do hry se tak vracejí mobilní platby Google Pay. Velmi zajímavá je i podpora Dual GPS, ta by však měla přijít až s Androidem 9.0 Pie. GPS přijímač v telefonu totiž mimo běžné frekvence L1 zvládne zpracovat i daleko přesnější frekvenci L5, vaše poloha tak bude mít přesnost na centimetry (současná přesnost běžné GPS je brána na 5 – 10 m). Již nyní však GPS funguje velmi dobře, pozice je přesná, bez „ústřelů“, a to i v budovách.

nastavení telefonu
Benchmark Antutu a kontrola aplikací, které využívají mobilní data. Nabídka pro nastavení chování dvou SIM karet, doplňková nastavení konektivity

Stereoreproduktory na spodní straně hrají slušně, při výrazné basové složce ale znějí trochu „plechově“. Daleko lépe je na tom hudební reprodukce do sluchátek, musíte však použít svá vlastní a redukci přibalenou v základním balení. A to je trochu škoda, musíte tak neustále myslet na to, abyste kousek bílého kablíku nikde nezaložili. Kapacita baterie je spíše průměrná a odpovídá ostatním high-end smartphonům s akcentovanou jednodenní výdrží. V případě víkendového provozu vydržel Mi 8 dva dny na jedno nabití. V případě náročného pracovního dne bude 3 400mAh baterie po ranním odpojení nabíječky již večer hlásit, že poklesla pod 20 procent. Systém vám hned na to nabídne rychlou aktivaci úsporného režimu.

nastavení telefonu
Základní balení Mi 8 - v krabici najdete redukci na 3,5mm jack i základní poloprůhledný kryt

Základní krabici dominuje velká stříbrná osmička na černém pozadí. Mimo telefonu a základní uživatelské příručky v krabici najdete nabíječku typu QuickCharge 3.0, USB-C kabel a poloprůhledné tmavé silikonové pouzdro. Dále nechybí redukce z USB-C na 3,5mm jack a také špendlík pro vytažení bočního šuplíčku. Sluchátka v krabici přibalena nejsou, to je však u Xiaomi zažitým standardem.

Svižné MIUI 10 má opět jedničku s hvězdičkou

V průběhu testování na Mi 8 dorazila firmwarová aktualizace, která při stávající verzi Androidu 8.1 Oreo přinesla povýšení grafické nadstavby na MIUI 10. Došlo ke kompletnímu přepracování uživatelské nadstavby, na kterou si však velmi rychle zvyknete. Rozhraní, tak jak jste jej znali dříve, i nadále zůstává v platnosti. Vše je jen v rozích trochu více zakulaceno. Ve výsuvné liště se dozvíte aktuální rychlost stahování dat, kolik MB jste již v rámci aktuálního dne přenesli, nebo zde najdete rychlé zástupce spuštění či jezdce pro regulaci jasu. I u MIUI 10 se nedostalo na hlavní nabídku, takže všechny ikonky nainstalovaných aplikací najdete na plochách pohotovostního režimu. Můžete je doplnit widgety nebo vsadit na schémata. V obchodu je jich k dispozici nespočet a valná většina je kompatibilní i s novou verzí MIUI.

nastavení telefonu
Mi 8 se nám už aktualizovalo na MIUI 10, podpora schémat zůstává. Domovská obrazovka s aplikacemi a nabídka posledních aplikací

MIUI je opět robustní, co do možností uživatelského natavení. Škoda jen, že některé volby jsou v Nastavení rozházeny trochu nelogicky, jindy zase ne úplně přesně pojmenovány. U některých položek by se zase hodilo dovysvětlení. V telefonu si můžete spouštění vybraných aplikací uzamknout heslem nebo otiskem prstu. Vytvořit si můžete i tzv. Druhý prostor, kde si můžete uložit soukromé soubory a instalovat aplikace mimo „veřejnou“ část. Do smartphonu si dokonce nainstalujete i dvě aplikace stejného názvu, např. Facebook messengery můžete mít dva a každý přihlášený k jinému účtu. V detailních náhledech se dozvíte spotřebu baterie, datovou náročnost jednotlivých aplikací (i v reálném čase), telefon vám hlídá i zaplnění paměti. Čas od času doporučí smazat nepotřebné soubory. Bezpečnost zaručuje antivirová kontrola od Avastu. Aktivace Posílení herní rychlosti při spuštění vybraných her promaže RAM a upřednostní směřování datových paketů do právě hrané hry. Můžete si také vypnout upozorňování či deaktivovat náhodné stisknutí tlačítek.

nastavení telefonu
Doplňkové Utility MIUI - zabezpečení, čistič a optimalizátor. Nastavení má některé položky seřazeny trochu nelogicky

Samostatně jsou spravovány blokované hovory a blokované SMS, jako jeden z mála výrobců Xiaomi i v MIUI 10 umožňuje přímo v systému automatické nahrávání hovorů. A to je jen špička ledovce, možnosti grafické nadstavby jsou daleko rozsáhlejší, na což jsou však uživatelé Xiaomi delší dobu zvyklí. To bohužel platí i o reklamách, které se tu a tam objevují ve webovém prohlížeči, správci aplikací, jako notifikace v liště nebo jinak porůznu v systému. Aplikační výbava nijak nevyčnívá ze zaběhnutého standardu.

Duální fotoaparát s umělou inteligencí

Xiaomi do telefonu integrovalo duální fotoaparát v konfiguraci dvou 12MPx snímačů. Širokoúhlý snímač má clonu f/1.8, teleobjektiv s f/2.4 zvládne při focení dvojnásobné přiblížení snímané scény. Fotoaparát dostal čtyřosou optickou stabilizaci a automatické ostření PDAF. Objektiv tak zvládá rychle zaostřovat či kontinuálně přeostřovat. Při natáčení videí však občas vidíme rezervy, i proto v testu DxOMark telefon u focení dopadl lépe, než v hodnocení natáčeného videa. Fotoaplikace nabídne spoustu voleb a fotografických režimů, nevýznamnějším přídavkem je umělá inteligence, která rozpozná různé druhy scén (např. HDR v ostrém protisvětle, dále pozná makro, přírodu, budovy, osoby, apod.) a podle toho nastavení fotoaparátu patřičně upraví.

Rozhraní fotoaparátu a umělá inteligence, která rozpoznala budovu

Fotky pořízené hlavním i selfie fotoaparátem můžete ještě nechat automaticky zkrášlit nebo stylově rozostřit v několika podobách. Samostatně si můžete upravit kontrast, sytost barev a ostrost, pro focení selfíček můžete využít přiložení prstu na čtečku otisků . Videa umí smartphone natáčet až ve 4K rozlišení, snímkovací frekvence 120 fps je však k dispozici jen u rozlišení Full HD. Jak smartphone fotí a natáčí videa na automaticky režim, resp. s aktivní umělou inteligencí, se můžete podívat níže.

Ukázkové fotografie:

Xiaomi Mi 8: květiny ve větru (ukázkové video)
XiaomiCzechBlog 1 odběratel Xiaomi Mi 8: fontána s kapající vodou (ukázkové video)

Závěrem

Pokud Google na Pixelech ukazuje referenční design smartphonů s nejnovějším Android, to stejné můžeme vztáhnout i na Mi 8. Jen s tím rozdílem, že výrobcem je Xiaomi, a uživatelským prostředím nové MIUI 10. Smartphone sice vypadá nenápadně, ale svou nenuceností vás dostane. Ucelený hardwarový balíček vsází na AMOLED displej, který je oproti Samsungům trochu více do modra (působí chladněji), na druhou stranu má zase o něco reálnější podání barev. Čipset a RAM se výborně doplňují, Garbage Collector na nic nespěchá a aplikace a hry nechává v uspaném režimu na pozadí opravdu dlouho, často i celý den. Duální fotoaparát na zadní straně má velmi povedené výstupy, ne nadarmo se smartphone v testech DxOMark s 99 body může, zejména v oblasti focení, měřit i s těmi nejlepšími. Při natáčení videí má už drobné rezervy, na přímém slunci a ve 4K si nějakých závažných nedostatků ale nevšimnete. Vše podtrhuje svižné MIUI 10, které do segmentu Androidu přináší skutečně nevídanou rychlost, plynulost a spoustu uživatelských nastavení. Třešničkou na dortu bude výrazně přesnější Dual GPS, která však bude zprovozněna až po aktualizaci na Android 9 Pie. A ta by se na smartphone měla dostat ještě do konce letošního roku.

Plusy:

– AMOLED displej, bohaté úpravy zobrazení včetně Always-On režimu
– skleněná záda jen tak neupatláte, Xiaomi zde zřejmě použilo oleofobní vrstvu
– duální fotoaparát s optickou stabilizací a umělou inteligencí
– high-end hardware – 2,8GHz Snapdragon 845 a 6GB RAM
– vyladěné a svižené MIUI 10 s velkými možnostmi personalizace
– skvělý poměr výkon/cena

Minusy:

– někdy se setkáte s netradičními překlady do češtiny (např. „zářez“ místo „výřez“, apod.)
– v nastavení jsou některé položky řazeny trochu chaoticky
– chybí 3,5mm jack, musíte využít redukci
– Dual GPS bude zprovozněna až s updatem na Android Pie
– při natáčení videí nelze využít 2× optický zoom

Fotogalerie: