Xiaomi Mi A2 – Čistý Android v kovu s několika výjimkami…

telefon xiaomi mi 2

Smartphone od Xiaomi – to nutně neznamená grafické prostředí MIUI. Součástí nabídky je i Mi A2 s čistým Androidem. Co od něj můžete očekávat?

Smartphony Xiaomi, to jsou telefony se známou nadstavbou MIUI. Ale neplatí to vždy. Čínský výrobce na našem trhu nabízí i samostatnou modelovou řadu A, ve které najdete modely zařazené do programu Android One. Těšit se tak můžete na čistý operační systém Android s aktualizacemi přímo od Googlu. Loňské modely A1 a A1 Lite byly přijaty vřele, dnes si ukážeme hlavní model z nástupnické generace – Mi A2.

Displej protažený do výšky

Xiaomi Mi A2 je do výšky protažen o něco více, než byste čekali. Displej tak dostal „nudlovitější“ formát 19:9 a úzké boční rámečky. Na horním širokém rámci je evidentně dost plno. V bílé barvy totiž všechny prvky nad displejem doslova razí – reproduktor, kamerka pro selfie i čidlo regulace osvětlení. Úplně vpravo pak hledejte titěrnou LED diodu, která při příchozí notifikace nebliká, ale postupným tempem se průběžně rozsvěcuje a zase zhasíná. Spodní rám pod displejem pak působí jako plýtvání prostorem. A to doslova. Nenajdete zde vůbec nic.

xiaomi mi A2
Xiaomi Mi A2 jsem si vyzkoušel ve zlaté barevné variantě, přední část telefonu je netradičně bílá

Zadní strana je kovová, zlatý tón na mě působí příjemně, podle intenzity a úhlu dopadajího světla zadní kryt mění barvu od jemně růžové až po oranžovou. Čtečka otisků prstů na zádech je jen trochu zapuštěná a dobře na ni dosáhnete i poslepu, modul s fotoaparáty je na můj vkus však až moc vystouplý. Telefon tak na rovném povrchu nebude držet balanc a bude se kolébat. Boky jsou z větší části kovové a příjemně zaoblené, telefon v dlani působí kompaktněji, než vypadá podle papírových specifikací. Boční ovladače na pravém boku jsou příjemně vystouplé, na straně opačné najdeme šuplík pro dvě SIM karty. Na slot pro microSD se bohužel nemyslelo.

Infraport se dnes už moc nevidí

Spodní hrana nabídne USB-C konektor, kterým zrychleně (necelé 2 hodiny z nuly na sto) dobíjíte integrovanou 3 000 mAh baterii. Konektor je ještě obklopen stereoreproduktory. Je to však jen designový efekt, hlasitý zvuk se totiž line pouze od pravé mřížky. Protože i na horní hraně chybí 3,5mm jack, musíte se spolehnout na přibalenou redukci. Na druhou stranu Xiaomi, jako jeden z mála výrobců, stále počítá s infraportem na horní hraně. Ten poslouží k ovládání domácí elektroniky, typicky zejména k přepínání programů v televizi. A funguje to překvapivě bez problémů, stačí si jen vybrat výrobce vaší televize a zkoušet několik předchystaných kombinací. Telefon se drží v jedné dlani pohodlně, podle rozměrů byste mu tipovali větší hmotnost, jednoruční ovládání má sice trochu rezervy, ale je to jen otázka zvyku.

xiaomi mi A2
Zadní části dominuje vystouplý modul duálního fotoaparátu a čtečka otisků prstů

Šestipalcový IPS panel používá rozlišení 2 160 × 1 080 pixelů, kvalita zobrazení je velmi slušná, byť AMOLEDy jsou přeci jen trochu dále. Možná by stačilo umožnit uživatelskou úpravu barev, což u MIUI není problém, čistý Android však nenabídne ani jeden displejový režim či nějaké další možnosti úprav navíc. Panel má velmi dobré pozorovací úhly a v cenové hladině nabídne povedenou obrazovou kvalitu srovnatelnou s konkurenčními modely. Adaptivní jas funguje podle představ, takže na přímém slunci na displeji vše bez větších problémů přečtete. Oblíbili jsme si i automatickou aktivaci nočního režimu, který odstíny posune směrem do oranžova. Jas displeje můžete i ručně doupravit kdykoliv z horní lišty. Příchozí oznámení se mohou zobrazovat „ambientně“, takže se roztáhnou přes celý displej. Tato oznámení však nejsou až tak nenápadná, což bychom s podstaty jejich pojmenování očekávali. A opět v tom má prsty použitá technologie displeje.

Svižné prostředí bez obsahu

Smartphone běží na Snapdragonu 660 a 4GB RAM, což plně postačuje pro běh prostředí a hraní běžně dostupných her. Benchmark Antutu však ukazuje pouze 131 471 bodů, takže v případě těch nejnáročnějších her musíte trochu přimhouřit oko nad grafickou kvalitou, resp. plynulostí při hraní. Interní úložiště je v našem případě 64GB, systém zabírá 13GB, takže s 51 GB si, podle mého názoru, bohatě vystačíte. Spíše, než paměťové karty, vám bude chybět podpora NFC, zvláště v době rozmáhajících se mobilních plateb Google Pay. K internetu se připojíte přes české frekvence LTE, dvě SIM karty jsou už u Xiaomi samozřejmostí. Přesnou navigaci obstarává kombinovaný čip GPS/GLONASS. I díky velkému displeji vydrží 3 000mAh baterie napájet smartphone maximálně den a půl. Prostředí čistého Androidu 8.1 Oreo působí stroze a prázdně, Xiaomi do aplikační výbavy zařadilo jen tři položky. Jednou z nich je aplikace pro ovládání infraportu. Pokud jste si zvykli na MIUI, bude vám ve všech nabídkách „něco“ chybět.

nastavení telefonu
Domovská obrazovka, horní výsuvná lišta, Nastavení, aplikace pro obsluhu infraportu, hlavní aplikační nabídka

Dva fotoaparáty na zadní straně mají stejné ohnisko, takže se nepočítá s optickým přiblížením. Jeden ze snímačů je upřednostňován v horších světelných podmínkách, druhý fotí lépe na světle. Běžně je však upřednostňován 20MPx snímač, pokud si nepřepnete na ruční volbu. Kamerka pro selfie zvládne pomocí umělé inteligence sama o sobě rozmazávat pozadí a výsledky jsou poměrně povedené. To se dá říct i o hlavním fotoaparátu, který fotí i místy nadprůměrné snímky. V šeru se však na fotkách objevuje větší míra šumu, a dává vám tak znát, že se stále pohybujeme ve střední třídě. Při natáčení videa nás překvapilo maximální rozlišení 4K, potřebujete k němu však dostatek světla, jinak jsou výsledky „nic moc“. Doporučíme zůstat u Full HD s 30fps, které má slušnou kvalitou i v ne úplně ideálních světelných podmínkách. Plynulejší tekoucí vodu si můžete natočit s 60 fps.

Ukázkové fotografie:

Xiaomi Mi A2: fontánka ve 4K (ukázkové video)
Xiaomi Mi A2: vodní mlýn (ukázkové video)

Závěrem

Xiaomi Mi A2 je slušně vybaveným modelem střední třídy pro ty, kteří od Androidu vyžadují maximální rychlost a minimum zbytečných aplikací. Xiaomi do nabídky zařadilo jen ovladač infraportu a aplikaci pro posílání souborů, vše ostatní je základ od Googlu, který je pro každý Android povinný. Překvapila nás i dobrá kvalita pořízených fotografií, na druhou stranu zamrzí absence NFC a slotu pro microSD karty. Naštěstí můžete mimo testované 64GB verze sáhnout i po 128GB variantě, případně po ořezané verzi Mi A2 Lite, která nabízí i slot pro microSD.

Cena Xiaomi Mi A2 je stanovena na 6 990 Kč, a to v prezentované konfiguraci 4GB RAM a 64GB paměti. Vybírat můžete z černé, zlaté a modré barevné varianty. V základním balení najdete nabíječku, USB-C kabel, redukci na 3,5mm jack, špendlík pro vytažení SIM a také základní průhledný obal.

Plusy:

– povedený design, velmi dobré dílenské zpracování, atraktivní barvy
– podpora českých frekvencí LTE
– čistý a velmi svižný Android 8.1 Oreo, aktualizace zajišťuje Google napřímo
– dobrá kvalita fotografií, aplikaci pro focení dodalo Xiaomi
– infraportem můžete přepínat programy v televizi

Minusy:

– kluzký zadní kryt, doporučíme nasazení přibaleného obalu
– výrazně vystouplý fotoaparát – telefon se na stole kolébá
– u Mi A2 chybí 3,5mm jack, u ořezané Mi A2 Lite jej však najdete…
– nepočítá se s rozšířením microSD kartami, u Mi A2 Lite je však k dispozici…
– prostředí čistého Androidu působí prázdným dojmem

Fotogalerie