Xiaomi Mi A2 Lite – když Lite verze nabídne víc, než základní model

telefon xiaomi mi 2 lite

Měl být odlehčenou verzí Mi A2, přesto jej v lecčems předčí. Prozradíme vám, jaký je ve skutečnosti Xiaomi Mi A2 Lite, a v čem má navrch.

Když jsem na stole poprvé našel krabičku s Xiaomi Mi A2 Lite, nechal jsem si ji záměrně stranou, a nejprve se věnoval Xiaomi Mi A2. Je to logické, protože přídomek Lite u mobilů běžně značí verzi, která byla tu a tam o některé funkce ochuzena. O to více jsem byl překvapen, že Lite verze v některých záležitostech základní A2 dokonce předčí. Je kompaktnější, vypadá moderněji, má jemnější vibrace, na horní hraně 3,5mm jack, podporuje microSD karty a disponuje dokonce výrazně větší baterií! Pokud se uskromníte u fotoaparátu, vše ostatní je bonus navíc. Navíc ještě tisícovku ušetříte.

Je to „Lite“ nebo není?

Zatímco u Mi A2 Xiaomi prostorem doslova plýtvalo, u Mi A2 je zdánlivě využit každičký volný kousíček. První změna je patrná již na první pohled, telefon dostal displej s výřezem, čímž došlo ke snížení rozměrů celého zařízení při zachování slušné úhlopříčky displeje. Smarphone používá 5,8″ IPS panel, který je v rozích zakulacen, vyplňující většinu čelní strany. Displej díky větší kompaktnosti zařízení zvládnete ovládat palcem jedné ruky, spolehnout se můžete na automatickou regulaci jasu, která funguje na výbornou. Ve tmě však ručně nenastavíte úplně minimální jas, protože automatika vám jej vždy trochu zvedne. V noci si tak zapněte noční režim, který displej přetáhne oranžovým filtrem, a máte po starostech. Pozorovací úhly jsou na IPS panel velmi dobré, rozlišení 2 280 × 1 080 pix plně postačuje, škoda jen, že si barvy panelu nemůžete uživatelsky upravit. V některých aplikacích na mě působily až moc studeně a trochu vybledle. To je však daň za čistý Android.

xiaomi mi a2
Čelní strana telefonu je černá, schová tak všechny snímače nad displejem i LED diodu pod ním

Ve výřezu je umístěn reproduktor a také pětimegapixelová selfie, která se sice tváří, že ostří, má však fixní focus. Vaše selfíčka však i přesto umí díky umělé inteligenci rozmazat. Jak již správně tušíte, bez ostření to stejně nikdy nebude to pravé. Celá přední strana je ukryta v černém rámu, takže jsou všechny rušivé prvky schovány. LED dioda má netradiční umístění – vlevo pod displejem, ale brzy si na jeji pozici zvyknete. Na zadní kovové straně jsou umístěny dva fotoaparáty (12 MPx + 5 Mpx) s LED diodou mezi nimi. Bonusem je už jen to, že fotoaparát vyčnívá z těla jen minimálně, takže telefon na rovném povrchu leží „jako přibitý“. Zapuštěnou kruhovou čtečku otisků prstů nahmatáte i poslepu, navíc reaguje velmi rychle. Díky větší tloušťce telefonu se do útrob vměstnala 4 000 mAh baterie, osobně mi větší tloušťka vůbec nevadí. Pokud se jedná o baterii, mohl by být telefon třeba i o milimetr, dva tlustší. A myslím, že ani uživatelé by s tím neměli žádný problém.

mi a2 lite
Detaily - 3,5mm jack, duální fotoaparát, infraport a čtečka otisků prstů

Na horní hraně vás potěší přítomnost 3,5mm jacku pro připojení sluchátek (musíte však použít svá vlastní), reproduktor na spodní hraně má čistý a bohatý zvukový výstup, jeden z nejlepších, které jsem v poslední době z mobilu slyšel. Nenechte se zmást dvojicí mřížek, zvuk se ozývá jen z pravé části. Na spodní hraně však Xiaomi udělalo i jeden krok zpátky. K nabíjení a datovým přenosům je k dispozici microUSB, zatímco u valné většiny modelů se spoléhá na USB-C. Nabíjecí doba o pár minut překračuje dvě hodiny, za půlhodinovou obědovou pauzu telefon dobijete o 25 procent. Výdrž telefonu byla příjemným překvapením, na jedno nabití jsem se dostal i přes dva dny výdrže, a to jsem na telefonu občas spustil nějakou tu mobilní herní pecku. Do šuplíku na boku můžete vložit dvě nanoSIM karty a k tomu ještě microSD. Ta vám rozšíří 32 nebo 64GB úložiště (dle zvolené varianty).

V Antutu málo bodů, prostředí je přesto svižné

Smartphone pohání osmijádrový Snapdragon 625, tedy stejný čipset, jako u loňské A1. Je tedy škoda, že jsme se nedočkali alespoň drobného upgradu. Vše ale vyvažuje 4GB RAM. V Antutu telefon získal podprůměrných 78 456 bodů, ale testy jsou pouze čísla. V reálu si budete svižnost telefonu pochvalovat. Uvnitř je totiž připaven čistý Android 8.1 Oreo se zářijovou aktualizací zabezpečení. Pokud přecházíte ze staršího Xiaomi s MIUI, bude vám čistý Android připadat nepatřičně. V nastavení je snad jen polovina funkcí a samotné prostředí vypadá prázdně až doslova „vybydleně“. Vyvažuje to však svižnost systému, který je „o chlup“ rychlejší než nadstavba MIUI 10. A to už je co říci. Jen to odemykání displeje potažením nahoru vypadá, jako by se do toho telefonu vůbec nechtělo…

nastavení telefonu
Svižné prostředí zajišťuje čistý Android 8.1 Oreo

Xiaomi opět dodalo jen pár svých aplikací a do systému jinak nijak nezasahovalo. Největším přínosem je aplikace ovládající infraport, dalším významným přídavkem je aplikace Fotoaparát. V šeru bývají pořízené snímky často rozmazané, pokud si ostrost nepohlídáte ručním zaostřením. Když je světla málo, doporučuji snímek vyfotit alespoň dvakrát, abyste se pak při prohlížení fotek neděsili toho, že většina z nich je rozmazaná. Na sluníčku jsou výsledky, až na výjimky, velmi povedené. Na výběr je režim HDR a poměrně dost uživatelských nastavení včetně korekce barev, ostrosti nebo stabilizace obrazu. Nenáročný uživatel bude jistě spokojen. Videa můžete natáčet maximálně ve Full HD rozlišeí se 30 fps.

Ukázkové fotografie:

Xiaomi Mi A2 Lite: vodní mlýnek (ukázkové video)
Xiaomi Mi A2 Lite: list ve větru (ukázkové video)

Závěrem

Před porovnáním A2 a A2 Lite jsem netušil, že jako jednoznačného vítěze zvolím právě levnější A2 Lite. Za méně peněz nabídne telefon překvapivě dost funkcí, slušnou baterii i fotoaparát, české LTE, Dual SIM, slot pro microSD kartu, sluchátkový jack a čistý Android k tomu.

Pro nenáročné uživatele je tak novinka jako dělaná. Navíc, pokud si vystačíte s 32GB pamětí, dostáváme se s prodejní cenou těsně pod pět tisíc. Za 64GB variantu si musíte připlatit tisícovku. Smartphone se na českém trhu prodává v černé, modré a ve zlaté barvě.

Plusy:

– kompaktní tělo, velmi dobré dílenské zpracování
– displej s výřezem je dobře čitelný na slunci
– na těle najdeme 3,5mm jack
– Dual SIM + samostatný slot pro microSD
– svižný čistý Android 8.1 Oreo s aktualizacemi přímo od Googlu
– zajímavý poměr výkon/cena

Minusy:

– nekonzistence v konektorech, Mi A2 Lite používá starší microUSB
– slabší čipset (stejný jako u loňské Mi A1)
– stále chybí NFC
– v horších světelných podmínkách jsou fotografie často rozmazané
– nedočkali jsme se podpory 4K videa ani optického přiblížení při focení
– selfie kamerka nedokáže zaostřovat

Fotogalerie: