Xiaomi Redmi Note 7 bude přeborník mezi levnými fotomobily

Redmi Note 7

Fotoaparát s rozlišením 48 megapixelů v mobilu, který se cenou zařadí do střední třídy? Na takový model se můžete těšit už brzy.

Rok 2019 bude v oblasti smartphonů naprosto zásadní, to už není žádné tajemství. Už po pár týdnech ale máme konkrétní důkaz, že rozhodně je na co se těšit. Xiaomi totiž představilo fotomobil, který pokoří hranice mobilních fotoaparátů, ale zároveň půjde o dostupný model. Tyto kategorie byly přitom ještě nedávno prakticky neslučitelné. Levné mobily fotily ne příliš zdařile a skutečně povedené snímky byly výhradou prémiové třídy. To v roce 2019 už rozhodně platit nebude. Připravte se na model, který nebude dělat kompromisy.

 

Xiaomi Redmi Note 7 je smartphone, který klade důraz právě na fotografie. K pořizování snímků bude používat duální zadní fotoaparát vymykající se zavedeným standardům. Hlavní snímač totiž nabídne rozlišení 48 megapixelů, tedy vůbec nejvyšší rozlišení mezi smartphony. Doplní to pak velmi dobrou světelností f/1,8. S dokonalejším vykreslením hloubky ostrosti mu pak pomůže druhý pětimegapixelový snímač. Ten se bude hodit hlavně v režimu portrétních fotek, kdy se postará o věrné oddělení objektu v popředí a okolí za ním.

 

Možná vás zajímá, jak je vůbec možné, že se do telefonu vejde tak jemný senzor. Ještě loni nabídly fotoaparáty v telefonech maximálně 20, v pár výjimkách 40 megapixelů, a to se ještě jednalo o ty nejdražší telefony. Xiaomi za tento pokrok vděčí schopnosti do telefonu zabudovat neobvykle velký senzor (úhlopříčka půl palce), který má jednotlivé buňky o velikosti pouhého 0,8 mikronu. Díky této kombinaci mohou být fotografie právě natolik jemné – neobvykle malé body se kombinují s ještě neobvykleji velkým snímačem.

Fotoaparát modelu Xiaomi Redmi Note 7 má v rukávu však ještě jeden zajímavý trik. Při focení ve zhoršených světelných podmínkách je naopak potřeba mít body snímače spíše větší, aby „pochytaly“ více světla. A právě za tímto účelem půjde nastavit režim, který spojí sousední body, což bude mít sice za výsledek fotografie s menším (ale stále dostatečným) rozlišením 12 megapixelů, zato zde ale vyniknou noční snímky schopné zachytit více detailů a naopak méně šumu.

Pokud máte ale pocit, že tento smartphone vsadí vše na svůj fotoaparát, budete i v ostatních aspektech jeho výbavy příjemně překvapeni. V první řadě nebude Redmi Note 7 chybět svižnost díky modernímu procesoru Snapdragon 660. Ten je v současnosti jeden z nejvýkonnějších ve střední třídě. Kdo si bude chtít tento model pořídit co nejlevněji, bude mít možnost sáhnout po paměťové verzi s 3 GB operační paměti a 32 GB datového úložiště. To půjde dále rozšířit pomocí paměťové karty microSD. Naopak pro ty, co budou chtít víc místa, bude k dispozici varianta s až 6 GB operační paměti a 64 GB datového prostoru.

Pokud jde o konektory, najdete zde jak moderní USB-C port pro přenos dat a nabíjení, tak i starý dobrý sluchátkový jack. Tělo telefonu bude mít lesklý povrch s populárními přechody několika různých barev, těšit se tak na něj určitě mohou i příznivci stylových smartphonů. Na zádech také najdete čtečku otisků prstů. Praktickým prvkem výbavy je také infračervený senzor.

Přední fotoaparát jsme si nechali stranou, ten je totiž zasazený do drobného výřezu displeje, který se vymyká standardům, na jaké jsme byli zvyklí celý minulý rok. Má totiž tvar kapky a vejde se do něj skutečně právě jen optika předního snímače. Ten má rozlišení 13 megapixelů. Plocha velkého 6,3palcového displeje s rozlišením 2 340 x 1 080 pixelů a výbornou svítivostí 450 nitů. Pření stranu pokrývá sklo zaoblené v krajích, rámečky na bocích budou se svou tloušťkou 0,8 mm skoro neviditelné.

Dalším povedeným prvkem výbavy je baterie, má totiž kapacitu 4 000 mAh. Samozřejmostí je i podpora rychlonabíjení pomocí technologie Quick Charge 4. Telefon bude mít nejnovější verzi operačního systému Android 9.0 Pie, společně s upraveným uživatelským prostředím MIUI 10.

Xiaomi také oznámilo, že už pracuje na vylepšené verzi s označením Pro, ale s jeho oznámením a uvedením na trh počká zřejmě až po čínském novém roce, tedy na únor. Očekává se ještě výkonnější hardware a také výměna dodavatele senzoru. V případě modelu Redmi Note 7 jej vyrábí Samsung, model Note 7 Pro by měl být vybaven senzorem od Sony.

Zajímavý je také fakt, že Redmi začíná operovat podobně jako Pocophone, tedy pod samostatnou značkou a s dovětkem „vyrobeno Xiaomi“. Ze zákaznického hlediska se však nic nemění, stále jde o stejnou firmu. Dostupnost modelu Redmi Note 7 na českém trhu a jeho česká cena budou oznámeny již brzy. Každopádně jde o telefon, který se rozhodně vyplatí vyhlížet. A to ať už jste nadšenci do mobilní fotografie, nebo zkrátka chcete mít smartphone, který bude vybaven tím nejčerstvějším hardwarem, moderním designem a za líbivou cenu.