Xiaomi Roborock: vytře a vysaje, i když jste 100 km daleko

roborock bílý

Robotický vysavač od Xiaomi zvládá vysávat i vytírat, a vy o tom máte přehled přímo ve vašem mobilu. V ideálním případě můžete robota nechat uklidit dříve, než dojedete domů.

Princip robotického vysávání mi odjakživa nedával moc smysl. Říkal jsem si, že byt můžu sám vysát rychleji a důkladněji s větším výkonem běžného vysavače. Proč tedy investovat do „hračky“, která jen dělá, že vysává? Narozené dítě a s ním spojený nedostatek času (nejen) na úklid znamenaly, že jsem robotickému vysavači od Xiaomi dal šanci. A ukázalo se, že to nebylo špatné rozhodnutí. Ba naopak, vysavač mě přesvědčil, že tento druh zařízení chytré domácnosti má smysl, a o své poznatky se s vámi podělím v tomto článku.

Několik vysavačů s různými jmény

Do testu jsem dostal zapůjčen vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50, který stojí 13 500 Kč, jedná se tedy o nejdražší vysavač od Xiaomi, který poznáte již na první pohled. Na horní hraně je umístěna korunka, kterou doplňují rovnou tři ovládací tlačítka. Prostředním vysavač zapnete, soutiskem dvou zbývajících resetujete, resp. nastavujete připojení k Wi-Fi síti. To pravé může ručně spuštit vysávání v okolní oblasti, druhé vysavač zaveze do dokovací stanice. A ta má poněkud užší profil. Pokud si nevšimnete detailů, můžete novinku zaměnit za levnější Mi Robot Vacuum, který stojí 9 990 Kč. Má však pouze dvě horní tlačítka a jeho dokovací stanice je daleko širší. Xiaomi v ČR prodává ještě třetí vysavač, a to nejlevnější model Xiaowa, někdy též označovaný jako Xiaowa Roborock White. Tento model stojí 6 700 Kč, a s žádnou „korunkou“ u něj již nepočítejte.

Vysavač Xiaomi Roborock a senzory, které jdou vidět – po stranách, vpředu a laserové měřidlo v korunce vysavače

Stejně jako ostatní robotické vysavače, i Roborock Sweep One má kruhový podstavec, do kterého je vestavěno celé vysávací tělo o rozměrech 350 × 353 × 965 mm a o hmotnosti 3,5 kg. Vystavač má celkem 12 různých senzorů, a ten nejdůležitější je umístěn ve vystouplé korunce. Jedná se o 360° laserový senzor, který tempem 1 800× za minutu neustále skenuje okolí domácnosti. V praxi to znamená to, že když před vysavačem projdete, nebo se v jeho jízdní dráze ve vzdálenosti jednoho metru nakrátko posadí pes, vysavač nijak nemění směr, protože ví, že dočasné překážky již zmizely. Vysavač má dále dvojici ultrazvukových senzorů, díky nimž detekuje i skleněné dveře, do kterých nenarazí. Mezi další snímače patří čidlo schodů nebo senzor zvednutí, který vysávání deaktivuje. Jeden z dalších snímačů pak dokáže rozpoznat koberec a dočasně zvýšit výkon, vysavač si však neporadí se všmi druhy kuberců. Ty s nízkým chlupem zvládne s přehledem, ty s vyšším však neprojede a na radaru se tváří jako překážka. Samostatný snímač monituruje zaplnění 0,48l sběrného koše, v nabídce je dále elektronický kompas, gyroskop, akcelerometr, měřič vzdálenosti a měřič rychlosti ventilátoru.

Překážky aktivují tlačítkovou hranu

Celá přední strana vysavače má jakýsi klikací štít, pokud se vysavač dotkne překážky, kterou jiné senzory nezaznamenaly, štít se zacvakne a v tu ránu vysavač mění směr své jízdy. Plastový štít je hladký a nijak nepoškozuje objekty, do kterých lehce narazí. O pořádek v rozích se pak stará boční kartáč, který případné nečistoty nametá do přední části, kde je zpracuje hlavní kartáč a motor NIDEC s maximálním dosažitelným podtlakem 2 000 Pa, výkonem 58W (hlučnost 54 – 67 dB) a průtokem 0,67 m3 za minutu. Vysavač jsem při vysávání bedlivě sledoval a nezůstaly za ním prakticky žádné viditelné nečistoty. Jen dvakrát za vysavačem zůstal chuchvalec prachu, který odletěl kousek vedle, vysavač jej tak vysál při dalším průjezdu. Subjektivně tak kvalitu hodnotím stejně, jako bych vysával sám běžným vysavačem.

Dokovací stanice při vysávání, do které se Roborock po ukončení úklidu vrací pro své plné nabití. Na třetí fotce se vysavač při vysávání vyhýbá otevřeným dveřím

Vysavač si velmi dobře poradil s psímí chlupy, které vysál ze všech zákoutí a pečlivě tak zaplnil vnitřní nádobku s odpadem. Vysavač v mém případě vysával běžně zastavenou plcohu bytu se 75 m2, tedy cca 45 – 49 m2 čisté plochy. Pokud jsem vysával s týdenní odmlkou, byla nádobka plná, ale vysavač se s plnou nádržkou po vysávání bez problémů vrátil zpět do dokovací stanice o rozměrech 230 × 109 × 129 mm. Pokud však máte být měsíc nevysávaný, nemůžete po vysavači chtít zázraky. Bude vysávat až do maximálního zaplnění a pak se jeho zapínací kolečko na horní hraně rozbliká červeně, a vysavač to doplní slůvkem Error. Jakmile nádobu vysypete, může vysavač dále pokračovat. Error se ozve i tehdy, pokud se vysavač někde zasekne. Typicky to může být klubko kabelů u počítače, případně mezi stěnou a kobercem, který již vysavač zpětně neprojede. Tyto situace se však v mém případě objevovaly spíše sporadicky.

Nádobky pro nečistoty se nachází pod víkem, použité filtry jsou vyměnitelné a také je můžete pročistit pod tekoucí vodou

Zmiňovaný prostor vysavač vysál zhruba za 55 minut, po dokončení vysávání Roborock nahlas v angličtině informaci oznámí a vrací se zpět do své dokovací stanice na dobití. V tu chvíli mu zbývala baterie s kapacitou lehce přes 60 procent (z 5 200 mAh). Celkovy vysávací čas je zhruba dvě a půl hodiny, pokud se vysavač při vykonávání úlohy vybije, jede se nabít do dockovací stanice a později úlohu dokončí. Na spodní straně se o pohyb starají dvě kolečka, díky nimž vysavač zvládne překročit i 2cm překážku. Pokud tedy v bytě máte mezi místnostmi jen přechodové lišty a nikoliv klasické prahy, stačí jen vysavači otevřít všechny dveře, dát na nějaké vysavači nedostupné místo předměty z volného prostoru a nechat jej vysávat. Po ukončení vysávání vás čeká jen drobná údržba, vynesete nádobku se smetím, jejíž filtr je vyndavací a také vodou omyvatelný. Z hlavního kartáče je třeba sebrat všechny namotané chlupy a vlasy, abyste zajistili jeho další bezproblémový chod. A to není nic časově náročného.

Vytře a vysaje, a to i když jste daleko od domova

Při uklídu se mi osvědčilo vysátí celého bytu, které jsem ještě tentýž den nebo den následující doplnil o jeho vytření. Stačí do přední části vysavače nacvaknout půlkruhovou nádobku a naplnit ji vodou z kohoutku. Na nádobku dále na suchý zip přilepíte dodávaný mop a můžete se pustit do čištění. Vysavač sice stále vysává, na mop, který je vibracemi vysavače zvlhčován z nádržky, se mu nalepí zaschlé nečistoty. Po ukončení vytírání pak nádobku vylijte, mop odlepte a buď přeperte v ruce, nebo jej rovnou hoďte do pračky. Bylo zajímavé sledovat vysavač v akci, když jste mu přidělili vysávací úlohu. Začal ve stejné místnosti, kde měl umístěnou dokovací stanici, rychle si naskenoval prostor a vydal se jedním směrem, který postupnými „esíčky“ dočistil, poté se však vydal mapovat další dvě místnosti, první projel, druhou začal, pak se vrátil do první, zpět do druhé na dodělávky a pak do třetí. Pohyb určituje umělá inteligence, která na základě získaných dat z prostoru vyhodnocuje ideální pohyb vysavače. Já sám bych asi volil jinou strategii, vysavač do toho však počítá i přejezdy, které nejsou jen do počtu.

Hlavní kartáč, rohový kartáče a detail použitých koleček

Ta největší výhoda vysavače však spočívá v jeho integraci do chytré domácnosti. Stačí si z Google Play nebo App Storu stáhnout aplikaci Mi Home, a stisknout na delší dobu dvě menší tlačítka na horním krytu. Tím spustíte režim vyhledávání Wi-Fi, v telefonu vám vyskočí hláška o novém vysavači, kterému jen zvolíte domácí Wi-Fi síť, zadáte heslo a počkáte na spárování. Vysavač můžete v nepřeberném počtu vaší elektroniky od Xiaomi zařadit do některé z „místností“ či mu přiřadit vlastní přezdívku. Přes samotnou aplikaci pak spouštíte samotné čištění.

nastavení telefonu
Těmito obrazovkami se musíte proklikat při prvním párování vysavače v aplikaci Mi Home

Nejjednodušší je režim Clean. Vy nic nedodáváte, vysavač se neptá – jednoduše vyrazí vysávat, kam až ho senzory dovedou. A vám se na mobilu bude postupně objevovat půdorys vašeho bytu, kde vidíte dokovací stanici, aktuální pozici vysavače, a trajektorii, kterou již projel. Toto vysávání lze pozastavit a později v něm pokračovat. Pokud chcete vysávat jen určitou část pokoje (nebo zde alespoň začít), po základním průjezdu můžete vysavači příkazem Go nadiktovat, kam má dojet. Samostatnou kapitolou je zónové čištění, které se hodí k tomu, abyste vysavač navedli tam, kam se jinak nedostane, v praxi např. koberec, na který během běžného čištění nevyjel. Posledním tlačítkem můžete vysavač nasměrovat zpět do docku.

Nedílná součást ekosystému Mi Home

Mobilní aplikace má celou spoustu nastavení, můžete si v ní navolit výkon vysavače (tichý až MAX), naplánovat interval, kdy má dojít k čištění, hlasitost vysavače, jazykovou sadu (česky na vás bohužel mluvit nebude) či tichý režim, kdy bude jeho hlasitost utlumena. V historii čištění uvídíte nedávná čištění včetně doby trvání. A pokud budete mít vysavač neustále připojený na dokovací stanici, můžete jej na dálku pod svým Xiaomi účtem spustit odkudkoliv, klidně i z jiného kontinentu. V praxi tak můžete spustit vysavač tak, ať máte doma čisto, než přijdete z práce.

nastavení telefonu
Při vysávání vysavač postupně skenuje prostor okolo sebe, čára značí již projetou trasu, případné chyby se vám zobrazí přímo na mapě vysávání

Pokud bych měl vysavači něco vytknout, je to chybějící zapamatování půdorysu. Při každém čištění se totiž byt skenuje nanovo, přičemž by stačilo znát půdorys a jen se dívat senzory na objekty, které stojí v cestě. Algoritmus by se tak mohl naučit efektivněji vysát dostupný prostor, i když i současná podoba vysávání mi přijde dostatečně efektivní. Xiaomi Roborock ukázal, že robotický vysavač není jen na ukázku, ale že může efektivně vysát a vytřít, a to jen s minimem vaší součinnosti. Dáte jen stranou pryč objekty z prostoru a po vysátí z vysavače vysypete smetí. A komu bych vysavač doporučil? Rozhodně rodinám s malými dětmi, které ke všem svým starostem nemají dostatečný čas na úklid nebo těm, kteří jsou v práci až dlouho do noci a přes víkend chtějí dělat cokoliv jiného, než jen vysávat a vytírat. Skvělé je zejména ovládání vysavače přes mobil a jeho kontrola v reálném čase.

nastavení telefonu
V aplikace Mi Home se dozvíte historii vysávání a můžete si zde nastavit výkon vysavače, harmonogram automatického vysávání a režim Nerušit

Vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50 se na českém trhu prodává za 13 500 Kč. V rozměrné základní krabici najdete samotný vysavač s nádobkou na smetí s dvěma filtry, nádržku na vodu, dva mopy, dokovací stanici včetně doplňkové podložky proti případné odkapávající vodě, a uživatelskou příručku. Veškeré doplňkové součástí můžete pořídit i jako originální náhradní díly, např. boční kartáčky, hlavní kartáč, filtry nebo kryt kartáče.